5 köyün sorunu Kılıçdaroğlu'na iletilecek...

Akçakoca CHP İlçe Başkanlığı’ndan yapılan açıklama ile, sel felaketinde evlerini kaybeden Uğurlu, Yenice, Esmahanım, Dilaver ve Küpler köylerinda yaşayan sel mağdurlarına, TOKİ’nin yapacağı evler için geri ödeme talep etmesine bir anlam verilemediği belirtilerek, konunun CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na iletileceği ve takipçisi olunacağı kaydedildi.

5 köyün sorunu  Kılıçdaroğlu'na iletilecek...
3.12.2021 - 08:56
Güncelleme 3.12.2021 - 09:27
Haber Merkezi
2265
1

2019 ve 2021 yıllarında sel felaketi yaşayan Akçakoca'nın Uğurlu, Yenice, Esmahanım, Dilaver ve Küpler köyleri diken üzerinde. Yapı ve ikamete yasaklı bölge ilan edilen 5 köyün halkı, kendilerine gönderilen tebilagatla büyük bir endişe ve huzursuzluk yaşarken, ne yapacaklarını bilmez halde biz siyasilerden destek bekliyorlar.

Afet ve Acil Durumu Yönetimi Başkanlığının kararı ile Uğurlu, Yenice, Esmahanım, Dilaver ve Küpler köyleri "Genel hayata Etkili Afet Bölgesi"sayılarak, Cumhurbaşkanı kararı alındı ve 5 köy alanı Afete maruz bölge , yani yapı ve ikamete yasaklı bölge ilan edildi.

Cumhurbaşkanlığının “Afete maruz bölge” kararı doğrultusunda DSİ nin hazırladığı ve dere yataklarından her iki yöne 105 metreyi bulan bölgelerin terki ve  buradaki taşınmazların yıkılmasını öngören 11.07.2021 tarihli jeolojik etüd raporu  doğrultusunda ,Düzce  Valiliği Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü'nün  Esmahanım, Uğurlu,Dilaver köyü muhtarlıklarına gönderdiği  tebligat  büyük bir endişe ve huzursuzluk yarattı.

Söz konusu köy muhtarlıklarına gönderilen   Tebligatta,Düzce ilinde 17 Temmuz  2019  ve 06 Temmuz 2021  tarihlerinde meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle  Esmahanım’da  104, Uğurlu’da  126, Dilaver’de 32   ,Küpler’de 14 ve Yenice Köyünde 8 adet olmak üzere, toplamda  286  konutun ve diğer taşınmazlarla birlikte 498  taşınmazın  yıkılması kararının alındığı belirtiliyor.

Akçakoca Cumhuriyet Halk Partisi  İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “sel felaketinde evlerini kaybeden Esma Hanım, Yenice ve Uğurlu Köyü sel mağdurları, TOKİ’nin kendileri için  ev yapmasına ve yıkılan evleri karşılığında yapılacak olan evden geri ödeme talep etmelerine bir anlam yükleyemedik.” Denildi.

Ayrıca, önümüzdeki hafta Çarşamba günü Ankara'ya yapılacak ziyarette CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Afetzede vatandaşların sorunlarını ve taleplerinin ileteceği,  konunun takipçisi olunacağı bildirildi.


Editör: N. Cingirt