TMO’nun fındık satışı yılan hikayesine döndü!

Yaptığı açıklamayla TMO’yu fındık satışı konusunda uyaran CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, “Gizli kapaklı blok halinde Ferrero ya da yerli ortaklarına yapılacak satışlar doğrudan vatana ihanettir.”

TMO’nun fındık satışı yılan hikayesine döndü!
7.02.2022 - 15:27
Kaynak: Haber Merkezi
1592

Yaptığı açıklamayla TMO’yu fındık satışı konusunda uyaran CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, “Gizli kapaklı blok halinde Ferrero ya da yerli ortaklarına yapılacak satışlar doğrudan vatana ihanettir.”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, yaptığı açıklamayla Toprak Mahsulleri Ofisi’nin gizli kapaklı fındık satmaması konusunda uyarılarda bulundu. Adıgüzel, yaptığı açıklamada şöyle dedi;

Türk fındığına bu yıl da yoğun talep oldu. Piyasada fındık neredeyse kalmadı. Bu nedenle herkesin gözü TMO’nun stoklarında. Tam da burada bazı uyarılar yapmak isterim; TMO’nun, elindeki fındığın bir bölümünü işlemek üzere ihaleye çıktığı bilgisi geldi. Doğru ise bunu destekleriz. Sadece üreten değil katma değer oluşturan uygulamalar her zaman bizden destek görür.

Ancak, yabancı kartel ve çetesi de boş durmuyor. Türkiye’deki sözcüleri yaptığı açıklamalarla vakti gelmeden piyasaya fındık arzı istiyorlar. Yabancı kartel TMO’nun stoklarını adeta kendi stoğu gibi görüyor. Kartelin planı, önümüzdeki sezona girmeden yeterince stok yapıp talebin önünü keserek fındık fiyatını kendine göre şekillendirmek. Hatta yerli sanayicimizin müşterilerine bile ucuz fındık vererek onların satış alanlarını kapatarak boğuyor.

TMO geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Ferrero ve yerli işbirlikçilerine el altından fındık vererek Kartelin elini güçlendirmeye kalkarsa bunun hesabını hem Tarım Bakanı’ndan hem TMO Genel Müdürü’nden sorarız.

Millet zaten burnundan soluyor. Sanayici ve tüccar ekonomik sıkıntı altında kepenk kapatıyor. Bu ortamda yerli sanayiye vurulacak asimetrik bir darbe daha affedilemez.

Şu anda TMO’nun stoğunda ne kadar fındık olduğunu, bu yıl üreticiden ne kadar fındık alındığını kamuoyu bilmiyor, açıklanmıyor. Nedeni ise, vakti zamanı geldiğinde el altından satış yapmak ve sorgulanmamak. Bu nedenle Tarım Bakanı’na TMO’nun elindeki fındık stoklarını soru önergesi ile sorduk.

Şu konularda herkesi uyarıyoruz;

  1. TMO önümüzdeki yılın tahmini rekoltesi şekillenmeden erkenden fındık satmamalıdır.
  2. Vakti zamanı gelince yapacağı satışta ise şeffaf olmalı, 4 doların altında olmayan iyi bir fiyat belirlenmelidir.
  3. TMO’nun doğru fiyatla ve doğru zamanda yapacağı satışta yabancı kartel ve yerli ortaklarına ağırlık vermemelidir.
  4. TMO’nun piyasaya yapacağı satışta yabancı kartel ile çalışmayan yerli ve milli alıcılara öncelik vermelidir. Yasada zaten mevcut olan kartelleşmenin engellenmesi ve rekabete açık durumun oluşması için bu elzemdir.

Bunların dışında gizli kapaklı blok halinde Ferrero ya da yerli ortaklarına yapılacak satışlar doğrudan vatana ihanettir. Buna sebep olanların, aracı olanların, altında imzası olanların burnundan fitil fitil getiririz.


Editör: N. Cingirt