CHP’Lİ AHMET KURT İKTİDARA YÜKLENDİ

“ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN GASP EDİLEN HAKLARINI İKTİDARA GELİNCE TESLİM EDECEĞİZ”

CHP’Lİ AHMET KURT İKTİDARA YÜKLENDİ
24.12.2022 - 14:05
Güncelleme 24.12.2022 - 17:12
Kaynak: Haber Merkezi
3144
1

Bolu CHP Milletvekili aday adayı Ahmet Kurt, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bolu Temsilcisi Gazi Kemal Özdemir’i ziyaret etti. Şehit yakınları için toplanan bağışların iktidar tarafından bir bölümünün şehit yakınları ve gazilere dağıtılmasına tepki gösteren Kurt, “Bu bir hak gaspıdır. Bizler iktidara geldiğimizde bu haksızlığa son verip gazi ve şehit ailelerine bu haklarını teslim edeceğiz.” dedi.

Bolu CHP Milletvekili aday adayı Ahmet Kurt, seçim öncesi kentteki ziyaretlerini sürdürüyor.  Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bolu Temsilcisi Gazi Kemal Özdemir’i ziyaret eden Kurt, dernek yetkililerine çalışmalarında başarılar dileyerek her zaman şehit yakınları ve gazilerin yanlarında olduklarını ve haklarını savunmak için mücadele edeceklerinin altını çizdi.

GATA ACİLEN AÇILMALIDIR

Dernek ziyaretinde konuşan CHP’li Kurt, 92 yıl önce 23 Aralık 1930 tarihinde yedek subay Kubilay ve bekçi Hasan ve Şevki şeriat isteyen diyen yobazlar tarafından katledildiğini hatırlatarak, “Devrim şehitlerimizi ve bu vatan için can veren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. 15 Temmuz 2016’da Milli Savunma Bakanlığından alınarak Sağlık Bakanlığına bağlanan Askeri Gülhane Tıp Akademisi ve diğer askeri hastaneler tekrar Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlanmalıdır. Bu hastanelerin terör olaylarında yaralanmalar, yanıklar ve protezler gibi konularda asker hekim ve deneyimli personel yetiştiren ayrıca afetlerde önemli katkılar sunan bir yapıdaydı. Bu hastaneler açık olsaydı belki de yaralı askerlerimizden az şehit verirdik. Gülhane Askeri Tıp Akademisi acilen açılmalıdır.” İfadelerini kullandı.

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN HAKLARI GASP EDİLİYOR

Kurt, şehit yakınları ve gazilerin hak gaspına uğradıklarını vurgulayarak şunları söyledi:

“İktidar şehit yakınları için 2016 yılında toplanan 310 milyon TL o dönemin dolar karşılığı 88 milyon dolar ediyordu. Bugünkü kur üzerinden hesaplandığında 1.5 milyar doların üzerindedir. Muhalefetin ısrarla takibi sonrası şehit ve gazilere toplanan bağışların Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı sayın Derya Yanık’ın açıkladığı kadarıyla 113 milyon TL dağıtılmıştı. Bu bir hak gaspıdır. Bizler iktidara geldiğimizde bu haksızlığa son verip gazi ve şehit ailelerine bu haklarını teslim edeceğiz.”


Editör: N. Cingirt