• 21.04.2019 00:00

 31 Mart seçimleri bir arada durmakta güçlük çeken iktidar bloku içindeki çatlağı büyütürken, muhalefetin bütünsel davranış ile sonuç alma başarısını eş zamanlı yaşattı.

Siyasal tarihimizin her döneminde kriz ve fırsat, bir madalyonun iki yüzü gibi karşımıza çıkıyor. İstanbul seçim sonuçları muhalefetin önüne muazzam bir fırsat silsilesi açarken, AKP/MHP/Ergenekon ittifakını sarsmaya devam ediyor.

Büyük bir ekonomik fırtına öncesi, dışarıdan ihtiyaç duyulan ama bir türlü gelmeyen sermayenin dayanılmaz ağırlığı siyasal duruşları alt üst etmeye, yeni ittifakları zorlamaya aday.

Seçim gecesi ilk işareti D.Bahçeli verdi. "İstanbul'u teslim etmeyelim, yanında Adana ve Mersin'i de bize verin" diyerek elindeki kartı açtı. Bu kart gerçekte "seçimleri ilga edelim", hatta bundan sonra "sadece büyükşehir seçilsin, o da ilçeleri atasın" önerisi ile tepe noktasına ulaştı. Bahçeli bütün argümanlarını "beka" sorununa bağlıyordu. Son darbeyi de AKP'ye dönük olarak "biz %18 oy aldık" diyerek vurdu. Bu aynı zamanda "AKP'ye sizin oyunuz %33" mesajı oldu. Erdoğan'ın “Türkiye ittifakı" söylemini eleştiren Bahçeli bununla da yetinmedi ve bugün CHP liderine yapılan saldırıdan sonra yaptığı açıklamalarla AKP içindeki çözülmeyi "beka" ekseninde toparlama hamlesi yaptı.

31 Mart seçimlerinde muhalefetin stratejik başarısı CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun hanesindedir. Bu seçim sonuçları ile birlikte CHP yerel iktidar üzerinden genel iktidara uzanmıştır. Bilindiği üzre CHP bu başarısını İyi Parti ile açık, HDP ile örtük ittifakı üzerinden sağlamış, yeni bir muhalefet tarzının başarıya ulaşabileceğini test etmiştir.

Mazbatayı İmamoğlu'na teslim etmek zorunda kalan "irade" bunun yarattığı çözülmenin telaşında. Henüz daha kimin yaptığı belli olmayan Hakkari'deki 4 askerin öldürülmesi olayı açığa çıkarılmadan, Çubuk’da cenaze töreninde CHP liderine yapılan "linç girişimi" çözülen iktidar blokunun "yumrukla dizayn" edilmeye çalışıldığına işaret ediyor. Oynanan oyun belli. Bir yanda 7000 tutuklu ve hükümlü, Leyla Güven ile birlikte aylardır açlık grevinde. Acilen bir çözüm bulunmazsa ortaya çıkacak durum memleket için iyi sonuçlar doğurmayacak. Diğer yanda siyasal alanda nefes alma olanağı ortaya çıktı.

"Beka" ekseninde 31 Mart sonucu oluşan kardeşlik köprüsü parçalanarak, İstanbul seçimlerini yenileme hamlesidir görünen. 7 Haziran ve 1 Kasım sürecinden farklı olan ise bu hamle yan yana gelmiş bütün kurumlardan oluşan ortak güç üzerinden değil, güçsüz kalmanın verdiği saldırganlık üzerinden yapılıyor. Bu dizayn boşa çıkartılabilir.

Dün İstanbul'da İmamoğlu için Maltepe'de coşku ile bir araya gelen yüz binlerce insan bunun mümkün olduğunu göstermiştir. Asker ölümleri (şehitler) ve cenaze törenleri kullanılarak ırkçı/milliyetçi histeri ile siyasal alanda açılan gedik kapatılmak isteniyor. Son iki yıldır nefes alamayan muhalefet güçleri seçimler ile birlikte moral üstünlüğü ele geçirmiştir ve bırakmamalıdır. Bunun için yapılması gereken Türkiye'nin her noktasında bu "yumruklu dizayn"a karşı barışcı ve demokratik, kitlesel protestolar yapılmalı, başta Ankara Valisi, İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı olmak üzere tüm saldırganlar ve destekçileri hesap vermeye zorlanmalıdır.

CHP'nin önünde tarihsel bir fırsat vardır. 31 Mart'ta elde ettiği başarı ile muhalefete öncülük etme ve bu saldırgan tutumu geriletme konusunda inisiyatif almalıdır. Artık bütün büyükşehir belediye başkanları kendilerine oy veren kitleler ile birlikte içinden geçtiğimiz "rejim krizine" karşı demokrasi mücadelesine omuz verecek durumdadır. Oldukça hareketli ve zor geçecek zamanların eşiğindeyiz. Ama umut hiç bir zaman öğrenilmiş çaresizliği yenmeye bu kadar yakın olmadı.