• 13.08.2018 00:00

 TECRÜBE

1980 yılında Türkiye'de enflasyon oranı %89,6, 12 Eylül oldu. İktisat fakültesinde bizim hocalar dünyada öyle ülkeler var ki, oralar enflasyonu bilmiyorlar, en çok yıllık %1-1,5 dediklerinde bunu bir türlü anlamıyorduk.

1994 yılında enflasyon oranı 107,1 oldu, korkunç yıllardı, büyük bir despotizme karşılık geldi. "Beyaz Toros" dönemidir. "Şak diye emredilip Tak diye yapılan" zamanlardır.

1997 yılında enflasyon oranı 99,09, 28 Şubat oldu. "Batı Çalışma grubu" işe el koydu. Neredeyse onbaşı gören yolunu değiştirip, selam verecek duruma geldi.

2001 yılında enflasyon oranı %68,53 Anasol D gitti yerine AKP geldi. O zamandan bu yana enflasyon %30 ile başladı inişe, en düşük 2002'de % 6,16'yı gördü ama %11,92'nin de üzerini bu yıla kadar görmedi.

Şimdi yeniden yıllık %30 seviyesinde enflasyona hazır olmak gerekiyor. Finansçılar kıyamet koparıyor, onları an'lık takipten, twitter'da , sosyal medyada zaman doldurmaktan vazgeçen daha az anti-depresena ihtiyaç duyar. Elinde parası olan, hele bu döviz ise bekleyecek, en çok kar'ı gördüğü anda satacak. Döviz ile borcu olan neyi var neyi yok satacak, ya da hiç bir şey ödemeyecek, canını kurtaracak. Yurt dışında çocuk okutan bunu döviz olarak bir kenara koymadı ise hemen fazlalık olan evini/evlerini, arabasını/arabalarını satıp, dövize çevirip kaç yıl okuma süresi kaldıysa bugünkü kurdan garanti altına alacak, ya da çocuk "geri dönüş yasasına" tabi olup, eve dönecek.

İşi olan sesini çıkarmayacak, işsizlik zor, onu koruyacak bir mekanizma yok. işsiz olan sigorta, sendika bakmayacak ne bulduysa çalışacak. Hırsızlık, gasp, cinayetler çoğalacak, can güvenliği ve mal güvenliği talebi artacak. Esnafın bir kısmı batacak, merdiven altı olacak, işporta, elden satış, haksız rekabet artacak.

Herkes teorik olarak %30 küçülecek. Geriye dönük bakıp her şeyden %30 vazgeçilecek. Yoldan, yemekten, içkiden, sigaradan, geziden, arabadan, kitaptan, sinemadan, evden, elektrikten, sudan, doğal gazdan, aklımıza gelebilecek her şeyden. Gelirler enflasyon oranında artmayacak, %30 küçülmek "zorunlu hareket."

Bazıları için süreç tersine işleyecek. Yeni dönemin fırsatçıları olacak onlar. Büyüyecekler, satılanı alacaklar. Yeni tüketim onların eseri olacak. Spotçuluk yeniden başlayacak. Parası olana mal çok olacak. Sağlık çok olacak, eğitim çok olacak.

Yaşı bize yakın olanlar bu ülkede bunu bir kaç on yılda bir yaşadı, şimdi yenisi geldi. Ama 20'li yaşlarda olanlar bunları bilmiyor. Onlara da geleceklerinin çalındığını hem biz hem yaşam öğretecek. Nasıl tutum alacaklar, hem kendi geleceklerini, hemde toplumun geleceğini bu yeni kuşakların tutumu belirleyecek. Acele etmeye, ahkam kesmeye gerek yok yaşayıp, göreceğiz. Onlarla olacağız, onlarla nefes alıp vereceğiz. Tecrübemizi korkularımız ve konformizmimizle onların engeli yapmayalım, bir de "aşktan, edebiyattan, güzel sanatlardan, müzikten" vazgeçmeyelim yeterli olur.

Bizler için enseyi karartmanın felaket tellallığı yapmanın yararı yok. Her şey olması gerektiği gibi olacak su akacak yolunu bulacak. Bundan memnun olanlar daha çok zenginleşecek, farklı arayışı olanlar bizim söndürmeden bugüne kadar taşıdığımız Prometheus'un ateşini keşfedecek, biraz üfleyip, harlatıp, kendi zamanının ruhuna taşıyacak. Bizim ise Cem Karaca'nın şarkısı gibi geçti hayatımız.

Bir çiviyi çakar gibi

Vura vura günlere

Dört nala gidiyoruz

Bizi bekleyen yere

Halimize şükran mı isyan mı etmeli

Bütün ömür bir rüyaysa uyanıp kalkmamalımı

İşte geldik gidiyoruz

Bilinmez bir diyara

Eskiden karpuz idik şimdi döndük biz hıyara

Bir ayvayı dişler gibi

Isır ısır ömrümüzü

Bir girdapta dönüyoruz

Yaşamadan günümüzü

Deli gibi kutluyoruz yılbaşı doğum günümüzü

Doğumada ölümede

Çiçekler yolluyoruz

Sevince de kedere de

Doğumada ölümede çiçekler yolluyoruz .

Tecrübe : Tecrübe tarak gibidir; hayat insana verir ama kel olduğu zaman. (Belçika atasözü)