• 24.04.2017 00:00
  • (3502)

 Devlet yetkilileri kabul etmese de yaşanan ekonomik sıkıntılar,  işsizlik sayısında belirgin ölçüde artış ve geleceğe olan güvensizlik nedeniyle intihar olaylarında belirgin bir artış gözleniyor.

 Son bir haftada sadece Akçakoca’nın Balatı köyü ile Edilli sahilinde yaşanan iki intihar olayı, Düzce’de ise arka arkayagelen  intihar haberleri,  “ neler oluyor” sorusunu sormamıza neden olurken, yetkililerin ise harekete geçmesini zorunlu kılıyor.

HAREKETE GEÇME ZAMANI!

Toplum olarak yaşadığımız belirsizliğe ekonomik, ailevi ve psikolojik sıkıntılar da eklenince, özellikle gençlerin hayattan kopmayı seçmesi bu toplumsal soruna acil olarak eğilmemiz  gerekliliğini gözler önüne serdi.

SOSYAL ODAKLI ÇALIŞMALAR YAPMALIYIZ

Yaşamına son veren gencecik insanların yanı sıra 2017 yılının ilk dört aylık sürecinde onlarca intihara teşebbüs olayının yaşandığı Düzce ve ilçelerinde kamu kurumları aracılığıyla sosyal odaklı çalışmaların köy, belde, ilçe ve il genelinde arttırılması gerekiyor.

EN ÖNEMLİ NEDEN, BELİRSİZLİK

Şunun altını bir kez daha çizmemiz gerekiyor.  Yaşanan belirsizlikler insanları bunalıma sokuyor. Sadece Akçakoca ve Düzce değil söz konusu olan, Türkiye’nin çeşitli illerinde her gün cinnet ve intihar olayları haberlere yansıyor. Gelecekten umudunu yitiren insanlarımız depresyona giriyor, cinnet geçirip canına kıymak istiyor. Ailesinin geçimini sağlayamayan babalar, işsizlik sorunuyla boğuşan gencecik bedenler ya uyuşturucu bataklığına saplanıyor ya da  ölmek istiyor.

NE YAPILMALI?

Köyden şehre göç, toplumsal gerginlikler, gelecekle ilgili kaygılar, aile problemleri, duygusal ilişkilerin neden olduğu ve her geçen gün artarak süregelen “intihar vakaları” karşısında biz ne yapmalıyız?

Öncelikli olarak yerel yönetimler, STK’lar ve bizatihi devlet eliyle bilinçlendirici toplantılar yapılması, gençleri sosyal hayatın içine katacak projelerin geliştirilmesi gerekiyor. intihar eğilimi olan kişilerin aile bireyleri tarafından fark edilmesi, sorunlarının göz ardı edilmemesi gerektiği ile çıkmaza girildiğinde çare olarak “intihar”ın görülmemesi gibi önemli konuları kapsadığı bilinirken, bu doğrultuda, geniş kapsamlı bir çalışmanın başlatılması ilimiz ve ilçemiz  için önem taşıyor.