İN ARABADAN AŞAĞA

  • 21.03.2016 00:00

 “Bütün gerçekler gerçek olmadan önce hayaldir.”  Cenap ŞAHABETTİN

 

Adam ehliyet almak için sürücü kursuna kayıt olmuş, akşam yemeğinde eşi ve oğluna çok yakında ehliyetim olacak birde araba aldık mı gezmedik yer bırakmayız demiş. Oğlu Mercedes alalım baba, karısı rengi kırmızı olsun demiş. Buraya kadar güzel sıra arabaya binmeye gelmiş, oğlan ben ön koltukta oturacağım, anne hayır o koltukta ben oturacağım, oğlan ısrarla ben oturacağım, yok ben oturacağım yarışınca baba hiddetlenir. İn arabadan aşağı.

 

Bu aralar bende memleketim Akçakoca’m için düştüm hayaller peşine. Akçakoca’ya ilk gelenler için Sapak mevkiinde bir yere kocaman bir kara yolları tabelasına benzer bir tabela kondurdum, sonra 1.giriş Çuhallı – Akçakoca - Merkez  2. Giriş Pazar yeri – kapalı otopark – Akçakoca Merkez  cami , 3.giriş Yukarı mahalle tarihi evler – Orhangazi Okulu –Akçakoca Merkez , 4. Giriş Ceneviz Kalesi – Değirmen ağzı – ve plajlar. Her girişte HOŞ GELDİNİZ…  2. ve 3. tabelada köylerin çevre yoluna olan mesafesi ya da sık ziyaret edilen turistik yerlerin mesafesi, adam bilsin nereden nereye gidilir veya zamanlamasını yapabilsin, “zaman ve mekan önemli ”

 

Hayaller sınırsız; herkes hayal etmeli yeter ki yapıcı olsun. Senin elinden bu aralar Akçakoca’yı hayal etmekten başka şeyler gelmez mi diye sorabilirsiniz, sorduğunuzu farzettim. Gelir elbette sorumlu ve duyarlı kişileri dürterim.  (Dürterim kelimesi facebook terimi olarak kullandım) İşçiyi dürt çalışsın, patronu dürt para versin, seçmeni dürt oy versin, seçileni dürt memleket için bir şeyler yapsın, babayı dürt şefkatli kollarını açsın, evlat ayırmadan adil dağıtsın. Yazının başında demiştik İn arabadan aşağı, birçok insanın memleket için Akçakoca için bir şeyler hayal ettiğine inanıyorum. Fakat takıldığım bir husus var. Çoğunluğumuz yeni ve güzel hayal edilmiş fikirleri kendine mâl etmek istiyor. Orada dur. İn arabadan aşağa ve dürt kardeşim.

 

Adam olamadık da hayallerimizi mi sattık kardeşim ( anonim – yer altı edebiyatı)

 

Not : Bugün 18 Mart Cuma – Turizm tanıtma derneği ve Muhtarlar birlikte Yeşil Vadi’de kahvaltıda buluştuk. Söyleşi esnasında Melenağzı köyü muhtarının söylediği dikkate değerdi. Muhtar Ağva deresinin 1 km uzunluğunda Melenağzı deresinden Kozlu köyüne kadar akan Melen Çayının 5 km olduğunu, Ağva’nın Metropollerde çok tanındığını fakat Melen çayı için  herhangi bir çalışma yapılmadığından bu çayın yok denecek kadar az tanındığını söyleyerek, bu çayın Akçakoca  Düzce turizmine kazandırılmasının mutlak olduğunu ifade etti. Bu hayal olmaktan çok öte bir şey .

 

   Saygılarımla….

 

                                                                                                                           

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız