Adını sen koy!

  • 2.02.2016 00:00

 Bizim memlekette Şövalye, Baron ve hatta Lord bile mevcut. Bir Don Kişot bir de Spartaküs eksik. Buradan duyurusunu yapalım; acilen bu iki karakter aranıyor!..

 

Sevgili okuyucularım, zihinlerinizde aniden beliren soruları duyar gibiyim. Anlatayım, günümüzden yıllar önce motorlu araçların iki haneyi geçmeyen mevcudiyetleri ve elleri fesleğen kokan bahçeli, iki – üç katlı evleriyle hafızamda canlanan Akçakoca’yı özlüyorum.

 

O yıllarda 1 Temmuz Kabotaj Bayramı ciddi kutlanırdı. Kürekli sandal yarışları, yüzme yarışları ve ayrıca yağlı direkten bayrak kapma yarışları (bugün hâlâ yapılıyor) o günlere büyük eğlence katan denizde ördek yakalama yarışları…

 

Yarışmacılar genellikle üç - dört takım hâlinde müsabakalara katılırlardı. Gençlik kulübü, İdman Yurdu Melenağzı takımları benim hatırladıklarım.

 

Bu takımlar arasında kıran kırana mücadele edilir, sıkı rekabet olurdu. Bir takım rekabetin dozunu aşacak olsa hemen abiler devreye girerdi. O ağabeylerin sözü dinlenir, onlara büyük saygı duyulurdu. Çünkü onlar, 1940’lı yıllarda Trabzon’dan, Samsun’dan Akçakoca’ya kürek çekmiş abilerdi.

 

1950-80 yılları arasında turizmin başarısını, Akçakoca’nın marka olmasını sağlayan ruhun temelinde barınan bu hadiseler siyah- beyaz olmaktan öteye gidemiyor, bugün yerlerde sürünüyor desem yeridir.

 

Geçtiğimiz hafta sonunda Turizm ve Tanıtma derneğinin seçimleri yapıldı. Bazı delegeler hâlâ babuç (misket) oynuyorlar veya ideolojik hareket etme yolunu deniyorlar.

 

Bizim ne Lord’a, ne de Spartaküs’e ihtiyacımız var. Bizim sadece cesur abilere ihtiyacımız var.

 

Yeni dernek yönetimi Akçakoca’mıza hayırlı olsun arkadaşlar.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız