Turizm Derneği Seçimlerine Giderken

  • 10.02.2016 00:00

 

21 Şubat Pazar günü Akçakoca Turizm Tanıtma Derneği’nin olağanüstü kongresi yapılacak.

 

Kongrenin gündem maddelerinden biri, yeni yönetimi belirleyip başkanını seçmek. Akçakocalı tüm hemşehrilerime şimdiden kongremizin hayırlı olmasını dilerim.

 

Bugüne kadar üç kongre sürecine dâhil oldum. Seçimlerde yaşadıklarım ve hissettiklerim hemen hemen aynının tekrarı gibiydi.

 

Bizde seçimler genelde başkan ve yönetim kurulunu seçmek için yapılıyor. Başlangıçta yönetime aday bireyler görev için heyecanlı görünüyorlar, seçim bitip göreve başladıklarında ise nedense o heyecanı bir türlü göremiyoruz.

 

Hep aynı mazeret tekrarlanıyor. 5, 7 ya da 9 kişiden oluşan yönetim kurulu üyeleri bile bir araya gelemiyor, haliyle bir karar da alınamıyor. Karar alınıp karar defterine yazılsa bile imza sayısı zoraki 4’ü geçemiyor. Nerede kaldı heyecan ve birlikte hayalleri kurulan ama çabucak unutulan projeler.

 

Bendeniz 3 Kasım 2013’te seçilen yönetim kurulu üyelerinden biriydim. Öz eleştirimi kabul ederlerse öncelikle bütün üyelerimizden özür dilemek istiyorum. Biz yönetim kurulu olarak başarısız iki yılı geride bıraktık. Bundan sonra böyle olmamasını temenni ediyorum.  

 

Seçilecek arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyorum. Lakin aday olacak kardeşlerime ve arkadaşlarıma unuttuğumuz bazı şeyleri hatırlatmayı vazife bilirim.

 

1954 yılında kurulan Akçakoca Turizm Derneği’nin üyeleri yapacakları hizmete bir dava gözüyle bakıyorlardı. Dernek üyeleri kuruluş felsefelerini şöyle özetlemişlerdi:

 

‘’Dernek, Akçakoca halkına turizm davasını aşılamak, halkı bu yolda hazırlamak ve turizmin önemini öğretmek için de azami gayret sarf etmektir.’’(1)

 

Bugün geldiğimiz noktada hepimizin bu yürekli insanlara borcu var, o borç da Akçakoca’yı hak ettiği yerlere taşımak. Bunun için elimizde her zaman bulunamayacak değerli bir fırsat var; Turizmi her zaman istekle dillendiren sayın belediye başkanımız Cüneyt Yemenici ve Karadeniz’i seven sayın Kaymakamımız Mehmet Özer beyler.

 

Bu yöneticilerimiz, davamıza samimiyetle destek verecek bu iki genç ve dinamik lider har daim bir araya gelmez. Ne olur Akçakoca bu değerli fırsatı kaçırmasın.

 

Turizm Tanıtma Derneği üyeleri ve davayı sahiplenmeye aday kardeşlerim, bugünkü yazımı 1952 yılında dönemin Cumhurbaşkanı olan Celal Bayar’ın sözleriyle bitirmek istiyorum:

 

‘’  Akçakoca’nın umumi vaziyeti hakkında aldığım malumat beni memnun etti. Halkın huzur ve sükûn içinde geçim imkânlarını artırmaya çalıştığını sevinçle kaydettim. Tabiat bazı yerlere lütfunu esirgemez. Fakat insanlar bazen bunlardan istifade yolunu bulamazlar. Burada ise tabiatın mebzul lütfundan istifadeyi bilmektesiniz.

 

Akçakoca her bakımdan ilerlemek ve inkişaf etmek yolundadır. İsmini taşıdığı ve bir Türk devletinin kurulmasında büyük fedakârlığı görülen Türk kahramanına layık olmaktadır.’’

 

…………………………………

Dipnot:

1-     Kaynak Mithat Özkök. Akçakoca Turizm Derneği yayınları. Sayı 1. İstanbul 1955

2-     Kaynak Mithat Özkök. 15 Eylül 1952.

  

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız