BEBELERE AMPUL ŞEKER!

  • 1.02.2022 07:44

Kardeşim kucağında bir yığın paket, telaşlı bir halde hızlı hızlı geliyor. Evin kapısında bende bir şaşkınlık… Bu paketler neyin nesi, bu telaş da ne oluyor?

“Annem, ‘çabuk gel’ dedi, istersen oyalan”

Gözüm paketlerde… Gösterişli, janjanlı ambalajlı paketlerde ne olabilir ki?

Kardeşim, telaşlı haline inat, sevecen musmutlu bir yüz ifadesiyle:

“Şekerlemeler, oyuncaklar…”

Kardeşimin musmutlu olmasının nedeni; bu paketlerden kendisine de pay çıkacak olması. Anlaşılan ‘tırtıklayacak’

Merak tabii, ben de karıştırdım. Minyatür arabalar, TOGG ( meraklısı google’den bakabilir) Robot köpek ARAT ( Meraklısı yine google’den bakabilir) bir de çokça AMPUL ŞEKER ( Kardeşim elma şeker niyetine almış)

Hepsi çocuklar için.

Kardeşim, ampul şekeri ‘ısıra ısıra’ tüm paketleri anneme teslim eder.

İyi de ne oluyor!

Meğer annemin ‘gün’ü varmış… Bu oyuncaklar, şekerler annemin gün arkadaşlarının çocukları içinmiş. Malum, ‘gün’lerin en önemli malzemesi DEDİKODU… Annem de güne katılacak olan arkadaşlarının dedikodularını önceden haber almak istiyor. Bunun için kaleyi içten fethediyor:

Çocuktan al haberi.

Tabii çocukla sal haberi!

Annemin gün arkadaşları mahallenin gezip/tozanlarından, kısaca bol dedikodu malzemesi üretiyorlar. Meral hanım var, Aliye hanım, Kemaliye hanım, Davutiye hanım, arada bir de bu gruba Seloş hanım ekleniyor. Hepsinin bir ortak özelliği var; ‘tain’ (leke) konusunda çok becerikliler.

Paketler eve gelir/gelmez çocuklar eve doluştu. Biri geliyor, biri gidiyor. Paketini alan annemin yanına bir uğruyor, malum ‘çocuktan al haberi’

Kardeşim de ampul şekeri ısıra ısıra çocuk trafiğini yönetiyor. Son çocuk evden ayrılırken, kardeşimin elinde ampul şekerden bir tek SAPI kalmıştı.

***

insanî değerlerin unutulduğu, vicdanın bu ölçüde karartıldığı, kin ve nefretin muktedirlerce teşvik edilip, çocukların bile siyasî amaçlar uğruna kullanıldığı bir toplumun geleceği yoktur.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız