Denizin rengi değişti BELEDİYE AÇIKLAMA YAPTI...

Denizin rengi değişti BELEDİYE AÇIKLAMA YAPTI...
1.06.2019 - 10:15
1719

 Karadenizin önemli turizm merkezlerinden Akçakoca’da yaşanan alg patlaması nedeniyle deniz yüzeyi kahverengi tabakayla kaplandı.

Akçakoca Belediyesi’nden yapılan açıklamada, sahil bandındaki alg patlamasının denizin rengini değiştirdiği belirtildi.

Durgun denizinde biriken alglerin ilk başta çevre kirliliği olarak algılansa da bu drumun havaların aniden ısınmasından kaynaklandığı bilgisine yer verilen açıklamada, tek hücreli organizmalarda artış yaşanması nedeniyle denizin yüzeyini kahverengiye dönüştürdüğü kaydedildi.

Mevsim geçişlerinde hava sıcaklığının birden artmasına bağlı deniz sıcaklığının da arttığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Özellikle sahile yakın olan bölümlerde alg (fitoplankton) türünün popülasyonlarının artmasına bağlı oksijen seviyesinde azalma ve sonrasında alg fitoplankton ölümlerine bağlı kırmızı, yeşil yada kahverengi renklerde doğa olayı denizlerde yaşanmaktadır. Bu alg patlaması denen durum, denizde 2 – 3 gündür beliren kahverenginin sebebidir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız