Akçakoca Belediyesinin 98 milyon lira borcu çıktı, daha da çıkıp çıkmayacağı meçhul...

Akçakoca Belediyesinin 98 milyon lira borcu çıktı, daha da çıkıp çıkmayacağı meçhul...
18.04.2019 - 13:17
2805

 SUÇ DUYURUSUNDA BULUNABİLMEK İÇİN BELEDİYEYE MÜFETTİŞLERİN GELMESİNİ BEKLEMEYE GEREK YOKTUR!

Akçakoca Belediyesinin 98 milyon lira borcu çıktı, daha da çıkıp çıkmayacağı meçhul.

Bu rakam aşağı yukarı Akçakoca Belediyesinin 3 yıllık gelir toplamına eşittir.

Yeni belediye başkanı Okan Yanmaz bu borçlanma ve belediye mallarının zarar görmesi ve denetimsizliği ile alakalı olarak müfettiş talep edeceklerini Akçakoca kamuoyuna bildirdi.

Ancak ülkemizin hukuk sistemine göre müfettiş çağırmak ile pek bir netice almak mümkün olmuyor.

Çünkü müfettişlerin yaptığı denetimler yerindelik üzerinden yapılıyor ve suç unsuru bulunursa yetkili mercilere bildiriliyor.

Eğer ortalıkta yani Akçakoca Belediyesinde geçtiğimiz 5 yıl boyunca suç işlenmişse bu suçun cezalandırılması için müfettiş raporlarının neticelerini beklemek gerekmez.

Müfettiş çağırmak bir dış denetim mekanizmasıdır. İçişleri Bakanlığı ya da Sayıştay görevlilerinin yapacağı teftişler dış denetim olarak değerlendirilir.

Belediyelerin görevi kötüye kullanma suçu ile alakalı olarak suç duyurusu yapabilmesi için belediyenin kendi denetim mekanizmalarını harekete geçirebilir, belediyenin kendi denetim mekanizmalarına ise iç denetim deniyor.

-İç denetimi belediye başkanı kendisi yapabilir.

-Belediye başkanının görevlendireceği kişiler yapabilir.

-Belediye meclisinin denetleme için seçtiği üyelerce yapılabilir.

-Yeni bütçe hazırlanırken kesin hesap görüşmeleri sırasında denetim yapabilir.

-Belediye meclisinde genel görüşme ile denetim yapabilme yolunu seçebilir.

Tüm bu iç denetim mekanizmaları ile suç tespit edilirse mahalli mahkemelere suç duyurusunda bulunulur.

Ancak bu suç duyurusunun kabul edilmesi için de mülki amirin izin vermesi gerekiyor.

Mülki amir burada Akçakoca Kaymakamı oluyor izin vermezse yargılanma gerçekleşemez.

Ancak böyle bir tercih gerçekleşirse bu tercihi aşmak mümkündür,  mülki idare amirinin kararına karşı bölge idare mahkemesine dava açılabiliyor.

Bölge idare mahkemeleri mülki amirinin bu yöndeki tercihini yok sayan kararları mevcuttur.

Kısacası ortada bir suç/suçlar varsa ve suçun cezalandırılması gerçekten isteniyorsa müfettiş raporlarının neticesini beklemeye gerek yoktur.

Sadece kararlılık yeterlidir.

Mazbata alındıktan bugüne kadar yapılan açıklamalar, bilmeyerek dahi yapılmış olsa bile maalesef algı operasyonu olmaktan öteye gitmemektedir.

**

Suç duyurusunda bulunulacak suçun niteliği nedir?

Görevi kötüye kullanma suçudur.

Kamu görevlisi olarak belediye başkanından başlayarak tüm belediye görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunmak mümkündür.

-Görevi kötüye kullanma suçu, genel kastla işlenebilen suçlardandır. Kamu görevlisi olan failin görevi kötüye kullanma fiilini işlerken özel bir kastla veya saikle hareket etmesi şart değildir. Kamu görevlisinin görevini ihmal ettiğini veya yerine getirmeyi geciktirdiğini bilmesi ve bu fiili isteyerek yapması yeterlidir.

-Hemen belirtmek gerekir ki, ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçu da taksirle değil, kasten işlenen bir suçtur.

-Görevi kötüye kullanma suçunun meydana gelmesi için, fiil nedeniyle herhangi bir kişinin “mağduriyet” niteliğinde bir zarar görmesi gerekir. Zarar gören kişi, gerçek bir kişi olabileceği gibi tüzel bir kişi de olabilir. Suçun mağduru bir vatandaş da olabilir, bir şirket, vakıf veya dernek de olabilir.

-Mağduriyet, sadece ekonomik zararı ifade etmez. Kişinin ekonomik, sosyal, siyasi ve medeni her türlü şahsi haklarının ihlal edilmesi mağduriyet kavramı içerisinde değerlendirilir.

-Görevi kötüye kullanma fiili sonucunda herhangi bir kişiye haksız menfaat temin edilmişse suç tamamlanmış olur.

**

Eğer yeni belediye yönetimi bu hukuki çerçevede görevi kötüye kullanma suçunun oluştuğuna inanıyorsa ya da suç delilleri varsa; müfettişleri beklemeden bir an önce harekete geçip suç duyurusunda bulunmalıdır.

Belediyenin iç denetim mekanizmaları bunun için yeterlidir.

Belediyenin iç denetim mekanizmalarını çalıştırması müfettiş çağırmaya da engel değildir.

Müfettişlerin eğer varsa bulacakları suç unsurlar/belgeleri kaymaklı ekmek kadayıfı olur.

**

Halk topu sürekli taca atan takımları değil sürekli gol teşebbüsünde bulunan takımları sever.

Akçakoca halkı da bu umumi tercihten müstesna değildir.

YAZAR: ERGUN AŞÇI

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • h.cumur
  h.cumur
  3.04.2021 18:41

  ne o hayırdır.......erken havlu attınız.........bilmiyormuydunuz belediyenin bu kadar borcu olacağını....biliyordunuz....niye aday oldunuz o zaman... kazandıysan belediyeyi, borçlarını da bir şekilde ödeyeceksin ....boşuna zırlamayın şimdi...önemli olan kazanmak değil, gemiyi yüzdürebilmektir....pahalıya mal olsa da, bu bedeli akçakoca halkı ödeyecek şimdi...hadi bakalım kolay gelsin....

 • Halk
  Halk
  3.04.2021 18:41

  Belediyenin bel kemigi muhasebedir muhasebe mudurunun kalem kalem tek tek evrakları cikarması gerekir bence bunu da halka sunmasi gerekir belediyede olmayan paranın borclanmasida nasil oluyor anlamis degilim gelire gore gider yapılmamıs belediye su anda ki duruma gelmis borc batagı atalarımız ne der ayagını yorganına gore uzat eski yonetim ayaklarını biraz vazla uzatmış galiba

 • selami şahin
  selami şahin
  3.04.2021 18:41

  akçakocanın gelmiş geçmiş en büyük hırsızdır bu.. Sorsan 80 milyondu 120 çıktı.. allahı yok bunların sorsan dava filan derler.. İçinden kaç lirası ceplerine girdi allah bilir.. Ölmeyecez sanıyolar bide helallik istemiş milletten. Nah sana helallik dünyayı versen hakkım sana haram olsun...

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız