Akçakoca Belediyesinden yıllık asansör kontrol uyarısı...

Akçakoca Belediyesinden yıllık asansör kontrol uyarısı...
29.03.2018 - 11:02
1672

 Yapılacak yıllık kontrollerde, asansörler yeşil, mavi, sarı ve kırmızı etiketlerle işaretlenmesi gerekmektedir. Önceden olduğu gibi tehlikeli bulunan asansörlerin kırmızı etiket ile işaretlenip kullanılmaması sağlanacaktır ve bu eksikliklerin 30 gün içinde giderilmesi gerekmektedir. 2 ay içinde giderilmesi gereken eksiklikler olduğu, sarı etiketle belirtilmektedir. 1 yıl sonraki kontrole kadar yapılması gerekenler için ise yeni bir uygulama olan "mavi etiket" tanımlanmaktadır. Eksiklik tespit edilmeyen asansörler, yeşil etiket ile işaretlenecektir. Kırmızı veya sarı etiketli asansörlerde meydana gelebilecek bir kazadan bina sorumlusu mesul tutulacaktır.

Muayenesi yaptırılmayan ya da sarı veya kırmızı etiketle işaretlenen asansörlerin kusurlarının giderilmemesi halinde tutanak tutulacak, sonrasında belediye tarafından mühürlenerek kapatma işlemi uygulanacaktır.

Yönetmeliğe göre, periyodik kontroller sırasında bakımcı firmanın muayene kuruluşuna eşlik etmesi zorunludur, aksi durumda bakım firmasına ceza uygulanacaktır.

Bina sahiplerinin yada yöneticilerinin yılda bir kere, asansörlerini Belediye tarafından yetkilendirilmiş A tipi muayene kuruluşlarından randevu alarak muayene ettirme zorunluluğu vardır.

Akçakoca Belediyesi’nin yetkilendirdiği muayene kuruluşu Royalcert Belgelendirme A.Ş dir.

Royalcert randevu telefon : (0) 262 322 9251

Bilgi için: Akçakoca Belediyesi
Aydın Acar-Makine Mühendisi 611 4110 (dahili 1907) / 0549 738 9323