BAŞKAN’A ÇUHALLI’DAN SELAM VAR

 BAŞKAN’A ÇUHALLI’DAN SELAM VAR
5.12.2017 - 15:00
5203

Akçakoca’nın en eski merkezlerinden biri olan Çuhallı Çarşısı sakinleri, Başkan Albayrak döneminde yapılan sahil projesi haricinde kendileriyle yeterince ilgilenilmediğini, turizmde önemli bir ağırlığı olan çarşının yeni projeler geliştirilerek daha turistik hale getirilmesi, bölge halkına yeni kazanç alternatifleri sunulması gerektiğini düşünüyor. Çuhallı Çarşısı sakinlerinin isteklerine bakılırsa, yapılması gerekenler aslında çok da maliyetli işler değil. Çarşının tabir yerindeyse bir miktar makyaja ihtiyacı var. Halkın talepleri kısa vadede sonuç getirecek türden.

Gazetemize konuşan Çuhallı’lı hemşerilerimiz taleplerini şu şekilde sıralıyor:

1-Turizm Geliştirme Projesi Hazırlansın:

Başkan Fikret Albayrak döneminde sahil projesi yapılmasıyla makûs talihi yenerek, turizm merkezi haline gelen Çuhallı çarşısı sakinleri; Sahil projesinin ardından kendilerini yoğun bir turizm aktivitesinin içinde bulduklarını, bölgeye yüklenen turizm sorumluluğunun layıkıyla yerine getirilebilmesi için bir dizi projeye ihtiyaç duyulduğunu, ancak uzun zamandır semtin turizm aktivitesini karşılayacak projelerin geliştirilemediğini, sahil yolu projesi yapıldıktan sonra Çuhallı Çarşısının yalnız bırakıldığını düşünüyor. Semt sakinleri, Akçakoca’daki yatak sayısının önemli bir bölümünün Çuhallı Çarşında olduğunu ve bu sayının her geçen gün daha da arttığını belirterek, çarşı ve çevresinin gelişen turizm açısından yeniden masaya yatırılarak “Çuhallı Bölgesi Turizmini Geliştirme Projesi” nin derhal hazırlanarak uygulamaya konulmasını istiyor.

2- Yeni Rekreasyon Alanları Oluşturulsun:

Semt sakinleri; Akçakoca’nın turizmine sadece sahil yolu projesi açısından bakılmaması gerektiğini, Doğancılar yolu üzerindeki eski cezaevi köprüsünden başlayarak, Endüstri Meslek Lisesinin arkasından Otel Akçakoca’nın yanındaki köprüye kadar olan bölümün eğlendinlen alanı olarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini dile getirirken, mevcut dere kenarında yapılacak ıslah çalışmaları ve piknik alanı projeleri ile bölgenin cazibesinin artacağını düşünüyor.

3- Çuhallı Meydanı Ortaya Çıkarılsın, Bölge Yayalaştırılsın:

Çuhallı Çarşısındaki meydanın ülkemizin çok az şehrine nasip olan örnek meydanlarından biri haline getirilebileceğini söyleyen Çuhallı Çarşısı sakinleri; Akçakoca Emniyet Müdürlüğü ile Turkuaz Oteli ve Çuhallı Camiinin de dâhil olduğu bu büyük alanın trafiğe kapatılarak yayaların kullanımına açılması ve “Çuhallı Çarşı Meydanı” olarak düzenlenmesi gerektiğini belirtirken, yapılacak meydanın turistlerin ilgisini çekecek yenilikleri de beraberinde getireceğini düşünüyor.

4- Genel Tuvalet Yok:

Çuhallı Çarşısında genel tuvaletlerin olmadığını belirten Çuhallı Çarşısı sakinleri, bölgedeki tek genel tuvaletin cami bahçesindeki tuvalet olduğunu ancak mevcut tuvaletin hizmet veremeyecek kadar köhnemiş ve pis olduğunu, yazın artan turizm nüfusuna da bu tuvaletin yetişemeyeceğini belirterek Çuhallı Çarşısı esnafının ve yazın turistik amaçla gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir genel tuvaletin önümüzdeki yaz sezonuna kadar yetiştirilmesini istiyor. Yapılması gereken genel tuvaletin bölgedeki turistler ve öğrencileri de düşünerek duş hizmeti de vermesi gerektiğini söyleyen Çarşı sakinleri Avrupa’da sıkça karşılaştığımız modern tuvaletlerin turizm iddiasında olan Akçakoca’da mutlaka yapılması gerektiğini belirtiyor.

4- Bankamatikler Çok Uzakta:

Çuhallı çarşısı esnafının ve yaşlıların bankamatiklerden yararlanamadığını söyleyen vatandaşlar, Bahçe Kafe ‘nin oraya kurulan bankamatiklerin sadece turistik amaçla Akçakoca’ya gelen ziyaretçiler düşünülerek yer tespitinin yapıldığını, çarşı sakinleri ve yaşlıların bankamatiklere ulaşmakta zorluk çektiklerini, makinaların Çuhallı camiine yakın bir yere kurulmasını istiyor.

5- Üniversite Yolunda Kaldırım Yok:

Akçakoca ekonomisine sayısız katkıları olan Üniversiteye giden yolda kaldırım bulunmaması nedeniyle, öğrencilerin çoğu kez asfaltın yanındaki çamura basarak veya ana yolda yürümek zorunda kaldıklarını belirten çarşı sakinleri; “Hepimiz ana babayız” diyerek, kendi çocuklarımız için uygun görmediğimiz bir şeyi Akçakoca’ya gelen öğrenciler için de uygun görmediklerini belirtiyor. Ayrıca Doğancılar yolunda yeterli ışıklandırmanın olmaması nedeniyle yolun iyice tehlikeli hale geldiğini söyleyen vatandaşlar, Doğancılar yolunun ölüme davetiye çıkarttığını, yolda tehlikeli araç kullananların da ayrı bir sorun oluşturduğunu ifade ettiler.

6- Belediye İletişim Bürosu Mutlaka Açılmalı

Çarşı sakinleri; Çuhallı Çarşından yararlananların sadece buradaki esnaf veya yakındaki evler olmadığını belirtirken, Doğancılar ve Ayazlı mahalleleri başta olmak üzere, çarşıya yakın birçok köy ve yerleşim yerinin bulunduğunu, vatandaşların en ufak iş için diğer çarşıya gitmek zorunda kaldıklarını belirterek, Çuhallı Çarşısına “Belediye İletişim Bürosu” açılarak burada tahsilat, danışma, zabıta hizmetlerinin verilmesi gerektiği üzerinde duruyorlar.

7- Başar Caddesinden Gelen Yeraltı Suyuna Kanalizasyon Karışıyor:

Semtte yaşayanlar, mavi bayraklı Çuhallı plajının daha da iyileştirilmesi gerektiği belirtirken, Başar caddesinin altından gelen eski dere suyuna yol üzerindeki apartmanlardan kanalizasyon karıştığını ve kumsalın bir bölümünün kanalizasyon bataklığına dönüşerek çevre sağlığına zararlı hale geldiğini söylüyor.

8-Şok Marketin Batı Kısmı Mutlaka değerlendirilmeli:

Vatandaşlar tarafından gündeme getirilen bir başka konu ise;  Çuhallı Çarşındaki turizmi geliştirme çalışmalarına katkı vereceğine inanılan, Şok marketin Batı kısmı, yol altındaki meyilli çimenlik bölgenin seyir alanı, seyir terası veya park olarak değerlendirilerek Akçakoca turizmine kazandırılması.

9- Pazar Yeri Şart:

Çuhallı çarşısında kurulan Cuma pazarının sokak arasında kaldığını belirten vatandaşlar, sokak arasında pazaryeri olmaz, Cuma pazarı gittikçe daha büyük ilgi görüyor. Çuhallı Çarşısı için özel bir Pazar yeri inşa edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Semt sakinleri, Çuhallı çarşısındaki zabıta denetimlerinin daha da sıklaştırılması gerektiğini,  esnafın turist üzerinden haksız kazanç sağlamaya çalıştığını söyleyerek belediyenin 2018 yaz dönemi için bir fiyat politikası oluşturmasını, yiyecek içecek satılan yerlerdeki Hijyen’in yakından takip edilmesi gerektiğini, lokanta ve kafelerin önünde üzerinde fiyat listesi yazılı menü bulundurma şartı aranması gerektiğini belirtiyor.

10- Eğlence Mekânları Çoğaltılmalı:

Eskiden Akçakoca’da çok sayıda eğlence mekânı olduğunu söyleyen semt sakinleri, Akçakoca eğlence hayatının giderek bittiğini, turizmin geliştirilmesi açısından eğlence mekânlarının çoğaltılması gerektiğini belirterek, ruhsat verilmesi konusunda Çuhallı Çarşısına biraz daha esneklik tanınmasını istiyor.

Akçakoca Tv olarak kamu yararına yaptığımız habercilik gereği, bu hafta Çuhallı Semti sakinlerinin sorunlarını dinledik. Önümüzdeki aylarda sorunların giderilmesi dileğiyle, Başkan Yemenici’ den Çuhallı  Çarşısını ihmal etmemesini, halkın sesine kulak vermesini kamu adına rica ediyoruz.

Özhan KIZILTAN