Ceneviz Kalesi Çarşamba Günü İhale Ediliyor

Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Ceneviz Kalesinin restore edilmesi için Çarşamba günü i ihale edileceğini söyledi.

 Ceneviz Kalesi Çarşamba Günü İhale Ediliyor
23.05.2017 - 09:58
2619

Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Ceneviz Kalesinin restore edilmesi için Çarşamba günü i ihale edileceğini söyledi.

Başkan Yemenici restorasyon ihalesi ile ilgili yaptığı açıklamada "Turizm değerlerimizi ortaya çıkarmaya devam ediyoruz. Ceneviz kalesi restorasyon çalışmalarına yakın zamanda başlıyoruz. Uzun zamandır ilgili bürokratik süreçlerin bitmesini beklediğimiz tarihi değerimiz 24 Mayıs 2017 Çarşamba günü  ihale yapılacak. Ceneviz kalesinin ihalesi sonuçlanır sonuçlanmaz restorasyonuna başlanıp en doğru ve en uygun şekilde eserimiz ortaya çıkarılacak ve turizme kazandırılacaktır" ifadelerinde bulundu.

 Ceneviz Kalesi

Tarihi Ceneviz Kalesi Akçakoca’nın batısında, ilçe merkezine 2 kilometre mesafede. 4. Haçlı Seferleri için Venedik gemileri ile İstanbul’a gelen ve çoğunluğu Latin olan Haçlı Ordusu konuk olarak geldiği İstanbul’u zapt ederek 1204 yılından 1261 yılına kadar süren Latin İmparatorluğu döneminde Karadeniz kıyılarında imparatorluk kurarlar. Ceneviz Kalesi de bu dönemden kalmakta. Moloz taşlarla inşa edilmiş olan kalenin, kara tarafından giriş kapısı ve yanında da yüksek bir kulesi bulunmakta. Kale avlusu içerisinde günümüzde dilek kuyusu olarak bilinen 5.30 metre çapında o dönemde su ihtiyacını karşılayan su sarnıcı bulunmakta. Akçakoca’nın simgesi haline gelen Ceneviz Kalesi, Ceneviz Ticaret Yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e kadar kale ve surlu yerleşimleri adıyla 15 Nisan 2013 tarihinde UNESKO Dünya Miras Geçici listesine adını yazdırmıştır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • akcakocali
    akcakocali
    3.04.2021 18:41

    MANGAL YERLERİ DE YAPIN ÖZLEDİK YAV

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız