Mevsimlik işçilerin çocukları gönüllerince eğlendiler

Doğu ve Güneydoğu illerinden fındık toplamak için aileleri ile birlikte Düzce'ye gelen çocuklar gönüllerince eğlendi. İlk kez gezi teknesine binen çocuklar, kahvaltılarını da gezi teknesinde yaptı.

Mevsimlik işçilerin çocukları gönüllerince eğlendiler
25.08.2021 - 13:51
Güncelleme 25.08.2021 - 23:32
Haber Merkezi
2230

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Uluslararası Çalışma Örgütünün birlikte yürütmüş olduğu Tarımda Çocuk İşçiliğinin Sonlandırılması Model Çalışması Projesi kapsamında, çoğunluğu Mardin, Urfa, Şırnak, Adana, Diyarbakır, ve Batman’dan gelen çocuklar fındık bahçesinde çalışmak yerine Akçakoca Hamiyet Sevil İlkokulunda eğitim gördüler çeşitli etkinliklere katıldılar. Akçakoca’ya fındık toplamak için gelen ailelerin çocukları da fındık bahçesi yerine, Akçakoca Belediyesi Umut Işığı Yardımlaşma Birimi Gönüllü Koordinatörü Nursen Yanmaz ve Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz’ın katkıları ile Pusula Katamaran isimli gezi teknesinde sabah kalvaltısı verilerek deniz turu yaptılar.

Doğu illerinden gelen ve genel olarak Mardin, Urfa, Şırnak, Adana, Diyarbakır, Batman’nın uzak köylerinde oturan çocuklar hayatlarında ilk kez deniz görmenin heyecanını yaşadılar. Çocuklar, Gezi Teknesine öğretmenlerinin yardımı ile bindirildi. Ardından kahvaltılarını yapıp gezi teknesinden Karadeniz’in eşsiz manzarasını izlediler.

 

Proje hakkında bilgiler veren Umu Işığı Yardımlaşma ve Dayanışma Birimi Gönüllü Koordinatörü Nursen Yanmaz, "Bu program Milli Eğitim Müdürlüğü ve Akçakoca Kaymakamlığı ile birlikte yapılan bir organizasyon.Bizler Akçakoca Belediyesi Umut Işığı Birimi olarak Hamiyet Sevil İlkokuluna böyle bir teklifle ziyarete gittik.Geçen hafta Kızılay sakinlerini gezdirmiştik, çok memnun kaldılar.Bunu Hamiyet Sevil ilkokulunda eğitim gören çocuklarımızla birlikte yapalım istedik.Başkanımız Okan Yanmaz’ın bize sunduğu imkanlar doğrultusunda böyle bir geziyi yapalım istedik.Çocuklarımız da çok mutlu.Bu etkinlik belediyemizin sosyal projelerinden birisi." dedi.

Akçakoca İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Yıldırım ise ; ‘’Doğu ve Güney Doğu’dan gelen fındık tarım işçisinin çocuklarını 2 köy ve 1 merkez olmak üzere 3 bölgede eğitim veriyoruz.Ortalama 400 öğrencimiz bulunmakta 30 öğretmenle birlikte eğitimlerimizi sürdürüyoruz.Bu etkinlik için Akçakoca Belediye Başkanımız Okan Yanmaz’a ve Umut Işığı Yardımlaşma ve Dayanışma Birimi Gönüllü Koordinatörü Nursen Hanıma ilçemiz adına ve öğretmenlerimiz adına teşekkür ediyoruz.’’ İfadelerine yer verdi.

Gezi teknesi ile tura çıkan çocuklar sandalye kapma oyunu oynarken müzik eşliğinde gönüllerince eğlendiler.


Editör: N. Cingirt