Bal tutan parmağını yalar…

Düzce AK Parti Yöneticisi’ne yapılan kıyak Kocaeli basınında gündeme geldi. Kocaeli Halk Gazetesi’nde yayınlanan habere göre Derince’de 6 yıldır bitirilemeyen ve ihtiyaç olmadığı halde yapıldığı belirtilen caminin inşaatının 27 milyon 400 bin TL’lik ihalesini AK Parti Düzce İl Teşkilatı’nda Yönetim Kurulu üyesi olan Erkan Öner’in firmasına verdi.

Bal tutan parmağını yalar…
3.08.2022 - 13:04
Güncelleme 3.08.2022 - 13:33
Haber Merkezi
4571

Diyanet ödenek çıkarmamış, yapım Türkiye'nin en borçlu belediyesi olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesine kalmıştı. 27 milyon 400 bin TL’lik ihaleyi AKP Düzce İl Teşkilatı’nda Yönetim Kurulu üyesi olan Erkan Öner’in sahip olduğu şirket kazandı.

4 milyar 635 milyon TL’lik borcuyla ülkenin en borçlu belediyesi olan AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 6 yıldır inşaatı tamamlanamayan Derince ’deki Hoca Ahmet Yesevi Cami için ihale düzenledi. Diyanet’in ödenek çıkartmadığı cami için düzenlenen 27 milyon 400 bin TL’lik ihale AKP Düzce İl Teşkilatı’nda Yönetim Kurulu üyesi olan Erkan Öner’in şirketine gitti.

Derince Belediyesi’nin AKP’li Ali Haydar Bulut’un döneminde ‘vizyon projeleri’ arasında yer alan Hoca Ahmet Yesevi Camii’nin temeli, 2017 yılında atıldı. Ancak ekonomik krizle birlikte belediye bütçe ayıramayınca, 2018’de inşaat durduruldu. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Derince Belediye Başkanlığı’na seçilen AKP’li Zeki Aygün de bütçe sorununu gerekçe göstererek, cami inşaatını belediyenin yatırım programından çıkarttı. Sonrasında inşaatı yarım kalan cami, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi ancak Diyanet de ödenek çıkartmadı. Bunun üzerine bağış kampanyası başlatıldı fakat buradan da istenilen sonuç çıkmadı. Derince Belediyesi de 3 bin 500 metrekarelik alanı ‘geçici depo’ olarak kullanmaya başladı.

MALİYETİN ÜSTÜNDE TEKLİF
Bölgede bu kadar büyük bir camiye hiç ihtiyaç yokken inşaatına başlandığı belirtilen 2 bin kişilik cami için devreye AKP’li Tahir Büyükakının’ın yönetimindeki ülkenin en borçlu belediyesi olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi girdi. AKP’li belediyeye bağlı Yapı Kontrol Dairesi Başkanlığı, “Derince Ahmet Yesevi Camii İkmal İnşaatı Yapılması” başlığıyla bir ihale açtı. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, yaklaşık maliyeti 26 milyon 172 bin TL olarak belirlenen işi, 27 milyon 400 bin TL’lik teklifle “NRSE İnşaat Gıda” isimli şirket aldı. Şirket ile AKP’li idare arasında 28 Temmuz’da sözleşme imzalandı.

Şirketin sahibi ise ‘tanıdık’ isimlerden. Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, 2013 yılında kurulan Ağrı merkezli şirketin Yönetim Kurulu Başkanı AKP’li Erkan Öner. Şu an AKP Düzce İl Teşkilatı’nda Yönetim Kurulu üyesi olan Öner, daha önce de Ağrı’da AKP İl Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştü. Üstelik Öner’in Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı ilk ihale bu değil. Şirket, bugüne dek AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden 36 milyon 861 bin TL tutarında altı ihale aldı. NRSE İnşaat’ın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı ihaleler ve tutarları şöyle:

•8 Ocak 2018 tarihinde Darıca Bağlarbaşı Ortaokulu Kapalı Spor Salonu Yapımı: 2 milyon 922 bin TL’lik ihale.

•14 Haziran 2018’de İzmit Yenidoğan Mahallesi İdari Binanın Tadilat Yapımı: 3 milyon 922 bin TL tutarında ihale.

•5 Nisan 2019 tarihinde Gebze İtfaiye Grup Amirliği Beylikbağı Müfreze Binası: 3 milyon 923 bin TL’lik ihale.

•17 Ocak 2020’de Kandıra Yarı Olimpik Yüzme Havuzu İkmal İnşaatı: 9 milyon 220 bin TL’lik ihale.

•8 Ekim 2020 tarihinde İtfaiye Dairesi Başkanlığı İdari Bina ve Eğitim Alanı Yapımı: 8 milyon 52 bin TL’lik ihale.

•17 Mayıs 2021’de Hizmet Tesisi Yapımı: 8 milyon 822 bin TL tutarında ihale.

ŞİRKET AKP’Lİ ERKAN ÖNER’E AİT
Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgiye göre, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ihale verdiği Ağrı merkezli NRSE İnşaat, AKP’li Erkan Öner tarafından 2015 yılında 50 bin TL karşılığında satın alınmış.

‘İHALE YÖNETİMİ DEĞİŞSİN YOKSA MÜTEAHHİTLER BATACAK’ DEMİŞTİ
AKP Düzce İl Yönetim Kurulu üyesi Erkan Öner, Ağrı’da 1977’de doğdu, 2000’de ticaret hayatına başladı. Şu an çeşitli kimi ünlü markaların bayiliklerinin yanı sıra; inşaat, lojistik ve enerji sektörlerinde kurucusu olduğu şirketin yönetim kurulu başkanlığını yapıyor. Öner, 2019’da Ağrı’daki yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada, ihale yönteminin değişmesi gerektiğini belirterek, “Mevcut sistem, önceki dönemlerden geliyor. Ancak bu Allah’ın kelamı değil. Yerel idareciler, kendi şehirlerinde hizmet veren sermaye kuruluşları olan müteahhitleri korumak zorundalar. Mevcut ihale sistemi ile müteahhitlerimiz batıyor” demişti. Öner, Ağrı’da ‘polise hakaret ettiği’ gerekçesiyle kelepçe takılarak gözaltına alınmasıyla gündeme gelmişti. Öner’in polislere, “Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz?” dediği iddia edilmişti.
AKP Düzce İl Yönetim Kurulu üyesi Erkan Öner’in sahibi olduğu NRSE İnşaat isimli şirkete, 2017 yılından itibaren toplamı 36 milyon 861 bin TL değerinde 6 ihale verdi.
Kaynak: Kocaeli Halk Gazetesi


Editör: N. Cingirt