Sarıoğlu: Yanmaz benim ittifak ortağım değil!

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz ile AK Parti İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu arasında yaşanan tartışmanın ardından İlçe Başkanı Sarıoğlu bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Sarıoğlu, Okan Yanmaz için yerel seçimlerde zaten ittifak içinde olmadıklarını, her partinin kendi adayını çıkardığını söyledi.

Sarıoğlu: Yanmaz benim ittifak ortağım değil!
7.07.2023 - 13:45
Haber Merkezi
1479
3

Akçakoca Belediye Meclisi’nde ilçenin bazı ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 10 milyon avroluk kredinin alınması için yetki istendi. Meclis üyeleri oy çokluğu ile kredinin alınmasını onaylarken, meclis toplantısı sonrası Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz ve AK Parti İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu arasında gerginlik yaşandı.

Yaşanan gerginlik sonrası açıklama yapan İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu, kredi kullanılmasına neden karşı olduklarını açıkladı. Sarıoğlu, “Birinci etap 12,5 milyon avro kredi ile ilgili AK Parti olarak meclis üyelerimizle birlikte gündemimize geldiğinde seçimlerden önce İl Başkanımız, milletvekillerimiz ve genel merkezimizle konuştuk. Yapılacak işler elektrikli otobüsler, kanalizasyon arıtma tesisi, HES gibi böyle geri dönüşü olan kredilerdi. Bize bu konuda AK Parti olarak destek vermemiz uygun olunacağı söylendi. Ben AK Parti ilçe başkanı olarak belediye meclisi yada Akçakoca’nın gündeminde herhangi bir konu ile ilgili istişare yapmadan il başkanlığı ile milletvekilleri ile genel merkezle görüşmeden karar vermiyoruz. Geliyoruz arkadaşlarımıza anlatıyoruz. Biz 12,5 krediye evet verdik. Haziran meclisinde ben yoktum, sizler ordaydınız. Aynı isimle 10 milyon avro kredi alınması ile bir talep var. 12,5 milyona, 10 milyon daha ekleniyor. Biz Akçakoca’da ne yaptık? Biz 12,5 milyon avroyu onayladık. 10 milyon daha neden çekiyoruz. 10 milyon 864 bin avro. Bunun Akçakoca’ya maliyeti 13 milyon avro. Yüzde 5 faiz var. Biz buna evet verdik. Öncelikli işlerimizi bitirelim. Atık su arıtma tesisi aktif değil. Akçakoca’ya yetmiyor” dedi.

“YERELDE İTTİFAK YOK”

Cumhur ittifakının parti genel merkezlerinde olduğunu yerelde ise her partinin kendi adayını çıkardığını söyleyen Sarıoğlu, “Ben soruyorum. Böyle bir tesise sahipken Akçakoca, bana bir kere gelip beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidelim. Bir etüt yapsınlar, yeniden yapmayla ilgili bir kredi alıp, yapılabilir mi? Bununla ilgili bir destek istedin mi? Ben sana her konuda destek oldum mu? Cumhur ittifakında genel merkezde bir birliktelik var. Cumhur ittifakı burada seçimlere ayrı girmiştir. AK Parti ve MHP arasında yukarıda bir birlik var. Cumhur ittifakında birliktelik var. Ama belediyede bir birlikte aday çıkarıp girmedik. Buna rağmen Akçakoca’ya yapılacak her şeyde olumlu tavır sergiledik. Olumlu tavır sergilemiyorum gibi lanse edilmesini kabul edemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“BENİM İTTİFAK ORTAĞIM BELEDİYE BAŞKANI DEĞİL”

Sarıoğlu, son olarak ittifak ortağının MHP İlçe Başkanı olduğunu dile getirerek “Bunu bir kenara bırakım biz meclise geldik. Bir önceki meclisten bahsediyorum. Burada toplantı yaptık. Biz evet demeyeceğimiz için gitmek istemiyoruz dediler. Meclise gitmemişler. MHP’den ve CHP’den de gelmeyenler var. Meclis yapılamamış. Perşembe günü bende gittim. Mecliste olanlar var. Ben hiçbir cümle kullanmadım, sessizce izledim. Meclis bitti, birinci madde geçti. Geçti gitti. Ben başkanlık makamına doğru gidiyorum. Arkamdan belediye başkanı ‘Siz nasıl adamsınız? Bunun geçmesi gerekiyordu. Siz nasıl Cumhur ittifakısınız?” dedi. Bu adamlar 12,5 milyon avroya evet derken iyi adamdı da Şimdi mi kötü insan olduk. Yazık günah değil mi? Yaşananları herkes gördü. Ben kapıdan çıkarken beni tahrik etti. Kavga ortamı yaratıyor. Ben hiçbir şeye dahil olmadığım olayda olayın içine soktular. Bizi belediyeden yürüyün gidin diye kovdu. Benim ittifak ortağım MHP ilçe başkanıdır. Benim ortağım belediye başkanı değildir. Cumhur ittifakı adı altında Akçakoca’yı borçlandırmalarına izin vermem. 12,5 milyon avroya evet dedik. Önce başlasın bitsin. Bizim yapılması gereken işlerle ilgili bakıyorum. Aciliyet arz eden arıtma tesisi. Biz 12,5 milyon avroyla yapar bitiririz. Biz önce 12,5 milyon avroyu bitirelim. Eksik kalanı alırız. Avroyla iş yapılmaz. Yerinde durmayacağı belli. Biz iki kredi kullanılmasına karşı çıkıyoruz. Akçakoca olarak bu yükün altından kalkamayız. Biz istişare yapıldıktan sonra her şeye açığız” şeklinde konuştu.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • Akparti li
  Akparti li
  22.07.2023 23:58

  İttifak olursa Chp kazanır Okan 3. Olur yaz bi kenara

 • Ülkücü
  Ülkücü
  7.07.2023 15:09

  Yerelde ittifak olup olmayacağına sen karar veremezsin Başkan o liderlerin bileceği iş Okan bey yine kazanacaktır

 • Ülkücü
  Ülkücü
  7.07.2023 15:09

  Yerelde ittifak olup olmayacağına sen karar veremezsin Başkan o liderlerin bileceği iş Okan bey yine kazanacaktır

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız