Sarıcan Özlü’nün tavşan adayı mı?

AK Parti’de aday adaylığı süreci tamamlandı. 49 ismin müracaat ettiği listede yer alan isimlerden biri olan Burçin Sarıcan’ın, belediye başkanı Faruk Özlü’nün tavşan adayı olduğu iddia edildi.

Sarıcan Özlü’nün tavşan adayı mı?
24.03.2023 - 23:18
Güncelleme 25.03.2023 - 09:01
Haber Merkezi
2057
2

AK Parti İl merkezinden alınan bilgiye göre, milletvekili aday adaylığı müracaatında 49 kişi başvurdu. Geçmiş dönemlerin aksine heyecanın olmadığı ve şehirde heyecan yaratmayan listede yer alan isimlerden biri olan Akçakocalı Burçin Sarıcan için Özlü’nün tavşan adayı iddiasında bulunuldu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı döneminden beri sürekli Faruk Özlü’nün yanında,  onun sağ kolu olarak yer alan Burçin Sarıcan, son olarak Başkan Özlü’nün Kültür Müdürlüğünü yapıyordu.

14 Mayıs’ta yapılacak milletvekilliği seçimleri için Düzce Belediyesi Kültür Müdürlüğü görevinden istifa eden Sarıcan, 49 kişinin adayı olduğu AK Parti’de sıralama için yapılacak pazarlıklarda  Faruk Özlü’nün tavşan adayı olarak nitelendirildi.

TAVŞAN ADAY NE DEMEK?

Siyaset arenasında yarışta bir isim adaylığını açıklıyor, ancak bu isim aday olduğu makama gelmeyi düşünmüyor. Başka bir ismin adaylığı için çalışan bu isim kendi adına oy topladıktan sonra yarıştan çekiliyor ve desteklediği adayı açıklıyor. Bu sistemde amaç tavşan aday ve desteklediği ismin karşılarındaki isme karşı oy avantajı sağlamaktır.

***

Öte yandan, 25 Mart cumartesi günü yapılacak temayül yoklamasına katılacak aday adayları şunlar:

Ali Uzun, Burçin Sarıcan, Cüneyt Yemenici, Ali Tokgöz, Dergah Akça, İbrahim Bilgin, Osman Çakır, Lütfi Çakır, Numan Çabuk, Selami Uyar, Recep Tuna, Gülşen Mutlu, Sedat Özdemir, Pınar Yiğit, Ayten Meriç Kaşıkoğlu, Zeynep Bayoğlu, Tuncay Arslan, Raif Kabagöz, Necati Alkan, Erkan Seçkin, Ahmet Çetin, Erol Arslan, Macit Bulut, Metin Çalışkan, Yasin Yılmaz, Hasan Aktürk, Hatun Albayrak Şengüloğlu, Bünyamin Başaran, Vahdettin Sağlam, İsmail Pişkin,  Hikmet Keskin, Abdülkerim Kaval, Ömer Faruk Çelebi, Fahrettin Şengür, Gülcan Chorghay, Ercan Öztürk, Rumeysa Nur Kuşçuoğlu, Atanur Aksoy, Hakan Kuşçuoğlu, İlyas Şallı, Gülseren Şengül, Ali Dilber, Mustafa Keskin , Ersoy Mutlu, Nermin Alayıldız, Özkan Çakır, Reyhan Uslu, Çiğdem Günal, İsmail Çakmak, Muhammet Ali Başer.


Editör: N. Cingirt