AK Parti erken seçim için YSK'dan bilgi istedi iddiası

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2023 yılından önce 'erken seçim yok' diyerek sandık iddialarını kesin bir dille reddetmesine rağmen AK Parti'nin olası bir erken ya da baskın seçim ihtimali için YSK'dan bilgi talep ettiği öğrenildi. YSK'nın böyle bir durumda 60 gün içinde sandığın milletin önüne konmasının mümkün olduğu cevabını verdiği kaydedildi.

AK Parti erken seçim için YSK'dan bilgi istedi iddiası
25.12.2021 - 18:43
Haber Merkezi
1254

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda 3 gün önce yaptığı konuşmada, "Erken seçim yok. Bu ülke bir hukuk devletidir. Belirlenen tarih neyse o tarihte seçim yapılacaktır." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, aylardır "erken seçim" dediğini anımsatan Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ve kendisinin, seçimin Haziran 2023'te olacağını söylediğine işaret etti.

Defaatle söylemelerine rağmen Kılıçdaroğlu'nun hala erken seçimden bahsettiğini vurgulayan Erdoğan, "Erken seçim yok. Bu ülke bir hukuk devletidir. Belirlenen tarih neyse o tarihte seçim yapılacaktır; olay bu. Bak Bay Kemal, noktalı virgül değil ha, nokta koyuyorum. Bu ülkede hukukun ne olduğunu öğreneceksin ve bu ülkede yine nasıl gelişmiş ülkelerde sistem böyle çalışıyorsa bizde de böyle çalışacak ve inşallah Haziran 2023'te seçimimizi en güzel şekilde yapacağız." diyerek erken seçim tartışmalarıyla ilgili son noktayı koydu.

AK PARTİ ERKEN SEÇİM İÇİN YSK'DAN BİLGİ ALDI

Milli Gazete’nin haberine göre, AK Parti erken seçim ve baskın seçim seçenekleri için Yüksek Seçim Kurulu’ndan hazır olup olmadığını sordu.

Erken seçim veya baskın seçim seçenekleri için Yüksek Seçim Kurulu'ndan hazır olup olmadığını soran iktidara, 60 günden az olmamak kaydıyla hazır olabilecekleri cevabının verildiği öne sürüldü.

YSK olası bir erken seçime karşı kollarını sıvadı. YSK, seçimden önce 160-180 milyon oy pusulası ve zarfın yanı sıra kabin tedarikini yapacak. YSK’nın eksiklikler için ihaleye çıkması ya da doğrudan alım yapması gerekiyor.

YSK’nın hem yurtiçi hem de yurtdışı seçmen için hazırlıklarını tamamlayabilmesi için ciddi bir süreye ihtiyacı var. YSK ise iktidara verdiği cevabında 60 günden sonra yapılacak her seçime hazır olduğunu belirtti.


Editör: N. Cingirt