AK Parti’nin çatlağı kapatma olanakları azalırken çatlağın büyüme ihtimali de giderek artıyor

Bir direnç noktası olan yüzde 30’un altına düşülmesi, AK Parti tabanında bir çatlamanın habercisi. Ve görünen o ki, AK Parti’nin çatlağı kapatma olanakları azalırken çatlağın büyüme ihtimali de giderek artıyor.

AK Parti’nin çatlağı kapatma olanakları azalırken çatlağın büyüme ihtimali de giderek artıyor
 • 8.05.2021 - 00:40
 • (699)
 • (0)

Çekirdek kitlede kırılma

Türkiye siyasetine bir süredir ekonomik sorunlar damga vuruyor. İşsizlik ve geçim sıkıntısı her geçen gün daha fazla kitleselleşiyor. İç ve dış politikada büyük laflara dönüp bakanların sayısı düşerken ekonomiyle doğrudan veya dolaylı mevzular halkın gündeminde daha fazla yer bulmaya başlıyor.

Mesela, iktidarın doları baskılamak için Merkez Bankası rezervlerini akıldışı tercihlerle çarçur ettiği iddiasını içeren “128 milyar dolar nerede?” sorusu, halkın en çok ilgilendiği soruya dönüşüyor. 128 milyar mevzuu iki açıdan önemli:

Birincisi, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yönetim tarzını deşifre etti. Muhalefet, dudak uçuklatacak büyüklükteki bir meblağın heba edildiğini ısrarla ileri sürdü; bunu destekleyecek verileri kamuoyu ile paylaştı. Lakin iktidar uzunca bir süre buna bir cevap verme gereği bile duymadı.

Muhalefet bu iddiaya dayalı kampanya başlattığında da bunu bastırmaya çalıştı. “128 milyar dolar nerede?” sorusunu içeren pankartlara karşı valileri, kaymakamları, yargı ve emniyet güçlerini harekete geçirdi. Komik gerekçeler üretilerek bu pankartların asıldıkları yerlerden zorla indirilmesi, mevcut sistemin dokunulamaz ve hesap sorulamaz karakterini daha belirgin kıldı.

“Bu işte bir bit yeniği var”

İkincisi, devletin bütün imkânlarını seferber etmesine rağmen iktidar bu meselede muhalefetle girdiği mücadeleyi kaybetti. Hatta bu sorunun konuşulmasının önüne geçmek için başvurulan tedbirler, tersine bir işlev görüp muhalefetin değirmenine su taşıdı. Aşırı yasaklayıcı ve baskıcı tavır iki taraflı sonuç üretti:

Bir taraftan, zaten “burada birtakım dolaplar dönmüş” diye düşünenlerin kanaatlerini pekiştirdi. Diğer taraftan henüz bir karara varmamakla beraber şüpheleri olanların da şüphelerini büyüttü. “Eğer bu kadar rahatsız oluyorlarsa vardır bunun altında bir bit yeniği” diye düşünenlerin sayısını artırdı.

İktidar bu dalgayı fark edince suskunluğunu bozdu ve muhalefete karşılık vermeye çalıştı. Fakat cevapları tatminkâr değildi. Ayrıca her kafadan ayrı bir sesin çıkması ve iktidar temsilcilerinin durumu izah etmek için birbirinden farklı gerekçelere sarılması kuşku bulutlarını dağıtmak yerine bu bulutların toplanmasını sağladı. Kaş yapayım derken göz çıkartıldı.

MetroPoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin “Türkiye’nin Nabzı: Nisan 2021” başlıklı araştırmasındaki veriler, bu meselede iktidarın ağır bir yenilgi aldığını gösteriyor. Araştırmaya göre, Merkez Bankası rezervlerinin 128 milyar dolar azaldığı yönündeki iddiayı, halkın % 45’i doğru buluyor. Doğru bulmayanlar % 33’de kalıyor. Muhalefet partilerinin “128 milyar dolar nerede?” kampanyasını olumlu bulanların oranı % 45, olumsuz bulanların oranı ise % 26 olarak gerçekleşiyor. 

“Mutlu azınlık”

Ekonomiyle irtibatlı olarak halkın projektörlerini tutuğu bir diğer konu da, iktidarın bazı bürokratlarının birden fazla maaş alması. Covid 19 pandemisi birçok kesimin hayat şartlarını altından kalkılamayacak derecede ağırlaştırıyor. İnsanlar iş yerlerini kapatmak zorunda kalıyor, işlerini kaybediyor, zaten işsiz olanların iş bulma umudu giderek azalıyor. İş bulamayacağı düşüncesi kökleşince insanlar iş aramaktan da vazgeçiyor.

Kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle vatandaşlara cezalar kesiliyor. İnsanlar mecburen eve kapatılıyor. Gündelik işlerde çalışarak hayatını idame edenler işyerleri kapatıldığı için çaresiz kalıyor. Buna mukabil iktidar kendi faaliyetlerinden taviz vermiyor, kalabalık organizasyonlar yapmaya devam ediyor. Sıradan insanlara işleyen kural, iktidara ve yakınındakilere işlemiyor.

Koşullar bu denli zor iken, iktidar çevresindeki bu mutlu azınlık görüntüsü -doğal olarak- tepkilerin artmasına neden oluyor. Kendisine en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde dar gelirli vatandaşlarına yeterli kaynak aktaramayan bir iktidarın bazı bürokratlarını iki, üç veya dört ballı maaşa boğması daha fazla göze batıyor. İnsanlar rahatsızlıklarını daha yüksek sesle dile getiriyorlar. Siyasi bölünmeleri aşan memnuniyetsizliğin tabanı genişliyor.

Nitekim araştırmada, halkın % 70’inin bürokratların/danışmanların birden fazla kurum ve şirketten maaş almasını doğru bulmadığı sonucu çıkıyor. Bir sakınca görmeyenlerin oranı ise, sadece % 15. İktidar partilerinin tabanı da bu durumdan hoşnut değil; AK Partililerin % 61’i, MHP’lilerin de % 73’ü bürokratlara fazla maaş bağlanmasını yanlış buluyor.

“Cambaza bak cambaza”

Araştırmaya göre halkın % 61’i, ekonominin Türkiye’nin en önemli sorunu olduğu kanısında. Ekonomi yönetimine dair bulgular da iktidar açısından iç karartıcı; çünkü genelde seçmenlerin % 69’u, özelde de AK Parti ve MHP seçmenlerinin yaklaşık yarısı (% 47 ve % 49) ekonominin kötü yönetildiği fikrini taşıyor. Halkın % 63’ü ülkenin kötüye gittiğini söylerken, iyiye gittiğini belirtenlerin oranı % 20’de kalıyor.

İktidar ekonomideki bu tabloyu düzeltemeyince kitlesinin bakışını başka alanlara çekmeye çalışıyor. 104 emekli amiralin Montrö Sözleşmesi’nin etrafında dönen tartışmaları merkeze alan bildiriye gösterilen tepki de bu bağlamda ele alınabilir. İktidar çevreleri, darbe iması ve/veya çağrısı içerdiğinden bahisle, bildiriye sert bir tepki gösterdiler. Savcılar hemen işlem başlattılar, bazı amiraller gözaltına alındı.

Fakat iktidarın yaratmak için çaba sarf ettiği bu algıya halkın itibar etmediği görülüyor. Seçmenlerin yalnızca % 18’i bunu bir “darbe bildirisi” olarak nitelerken % 30’u burada bir “görüş açıklaması” görüyor, % 42’si amirallerin gözaltına alınmasını doğru bulmuyor. Dolayısıyla “cambaza bak cambaza” taktiği, bu konuda beklenen neticeyi vermemiş görünüyor.

Halkla inatlaşma

İktidarın göze çarpan bir diğer problemi, tercihlerde bulunurken artık halkın taleplerine göz kulak kesilmemesi, aksine bazı konularda kendi bildiğini okuması. Kanal İstanbul, bunlardan biri. Araştırmada bu projeyi destekleyenlerin oranı % 38, karşı çıkanların oranıysa % 49 olarak çıkıyor.

Projenin yapılma nedeni konusunda iktidar halkı ikna edebilmiş değil; zira seçmenlerin % 29’u amacın deniz trafiğinde İstanbul’un yükünü azaltmak olduğunu ifade ederken % 51 asıl gayenin İstanbul’da yeni bir rant alanı yaratmak olduğunu düşünüyor. Kanal İstanbul’un hazine garantili bir modelle inşa edilecek olmasına karşıtlık ise % 64 gibi yüksek düzeylerde seyrediyor.  

Velhasıl iktisadi yaraların derinleşmesi, iktidarın söylem üretme ve kitleyi inandırma kapasitesinin azalması ve halkın istemleriyle cebelleşmesi, iktidarı güçten düşüren üç önemli alanı oluşturuyor.  MetroPoll araştırmasında AK Parti’nin, psikolojik bir eşik olan % 30’un altına düştüğü ve kararsızlar dağıtılmadan % 27 oy aldığı görülüyor.

Bir direnç noktası olan % 30’un altına düşülmesi, AK Parti tabanında bir çatlamanın habercisi. Ve görünen o ki, AK Parti’nin çatlağı kapatma olanakları azalırken çatlağın büyüme ihtimali de giderek artıyor.

Vahap COŞKUN

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazarlar

KESER DÖNER, SAP DÖNER, BİR BAKMIŞSINIZ OKAN YANMAZ’IN HESABI DÖNER
Ergun AŞÇI

KESER DÖNER, SAP DÖNER, BİR BAKMIŞSINIZ OKAN

 • 16 Haziran 2021 Çarşamba
BAŞIN GÖĞE ERDİ Mİ? EGON TAVAN YAPTI MI? MUTLU MUSUN?
Muammer Kızılırmak

BAŞIN GÖĞE ERDİ Mİ? EGON TAVAN YAPTI MI? MUTL

 • 16 Haziran 2021 Çarşamba
GÖZÜNÜZ DOYSUN!
Atilla Gösterişli

GÖZÜNÜZ DOYSUN!

 • 14 Haziran 2021 Pazartesi
Üç Terzi
Tanıl Bora

Üç Terzi

 • 8 Haziran 2021 Salı
Logoyu iktidar gücünüzü kullanarak Düzce'ye dayattınız
Saim TUT

Logoyu iktidar gücünüzü kullanarak Düzce'ye d

 • 8 Haziran 2021 Salı
Erdoğan karşıtlığı yanlış mı?
Kemal CAN

Erdoğan karşıtlığı yanlış mı?

 • 8 Haziran 2021 Salı
Ne çektin be İstanbul Caddesi !!
Hayrullah ALTAY

Ne çektin be İstanbul Caddesi !!

 • 3 Mayıs 2021 Pazartesi
Seçimi kaybedeceğini başkaları görüyor da Erdoğan görmüyor mu?
Cengiz BAŞAR

Seçimi kaybedeceğini başkaları görüyor da Erd

 • 29 Nisan 2021 Perşembe
Prof. Dr.Erol Güngör, Faruk Özlü, İyi Partili Gençler ve Fikir Hürriyeti…
Nevzat CİNGİRT

Prof. Dr.Erol Güngör, Faruk Özlü, İyi Partili

 • 26 Nisan 2021 Pazartesi
 GEÇİCİ ATEŞKES 2 AY SÜRDÜ
3. Göz

GEÇİCİ ATEŞKES 2 AY SÜRDÜ

 • 20 Nisan 2021 Salı
AK PARTİ’NİN 7. OLAĞAN KONGRESİ
Mehmet AKBACAK

AK PARTİ’NİN 7. OLAĞAN KONGRESİ

 • 29 Mart 2021 Pazartesi
Kurum Müdürleri - Küçüksu Parkı!
İlhami ATASEVER

Kurum Müdürleri - Küçüksu Parkı!

 • 29 Mart 2021 Pazartesi
8 Mart ve Mimoza Çiçeği
Seher ULU

8 Mart ve Mimoza Çiçeği

 • 8 Mart 2021 Pazartesi
OKUMAK
Miraç Kayıhan Karayiğit

OKUMAK

 • 16 Ocak 2021 Cumartesi
RANTIN OLMADIĞI YER
Hümeyra YILMAZ

RANTIN OLMADIĞI YER

 • 10 Ekim 2020 Cumartesi
INSAN UYUR, SU UYUMAZ
Nermin ALPAY

INSAN UYUR, SU UYUMAZ

 • 31 Mayıs 2020 Pazar
Türkiye’nin iktidar partisi yardımlaşmayı da tekeline almak istiyor
Yaşar YAKIŞ

Türkiye’nin iktidar partisi yardımlaşmayı da

 • 25 Nisan 2020 Cumartesi
 Herkes esnaflardan şikayetçi peki siz ne kadar iyi bir müşterisiniz?
Hilmi SOLAK

Herkes esnaflardan şikayetçi peki siz ne kad

 • 27 Aralık 2019 Cuma
DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE SİYASET YENİDEN ŞEKİLLENİYOR
Ali KİREMİTÇİ

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE SİYASET YENİDEN ŞEKİLLE

 • 13 Temmuz 2019 Cumartesi
KYK Borcu Olanlar Bu Yazıyı Okusun...
Mert TUZCUOĞLU

KYK Borcu Olanlar Bu Yazıyı Okusun...

 • 2 Mayıs 2019 Perşembe
Meltem Doğanay

" İNSANCA DÜŞÜN ve KARAR VER"

 • 29 Ağustos 2018 Çarşamba
0 BARAJ İTTİFAKI ve BEDELLİ ASKERLİK
Gürbüz ÇİMEN

0 BARAJ İTTİFAKI ve BEDELLİ ASKERLİK

 • 24 Mayıs 2018 Perşembe
24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI
İbrahim BİLGİN

24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI

 • 25 Temmuz 2017 Salı
YETERİNCE HAZIR MIYIZ?
Atilla GÜLDİKEN

YETERİNCE HAZIR MIYIZ?

 • 23 Mayıs 2016 Pazartesi
Yorumcu rezaleti
Refik ALEV

Yorumcu rezaleti

 • 22 Şubat 2016 Pazartesi
Tüm Yazarlar