AK Partili belediyenin kavşak adı değişikliğine AK Parti’den tepki

Atilla Gösterişli imzasıyla Gazete Duvar'da yer alan haberde, Düzce’de, belediye tarafından ‘Olimpiyat’ olarak bilinen kavşağın adının ‘Sancaklı Kavşağı’ olarak değiştirilmesi tepki çekti. AK Parti de kararı uygun bulmadığını iddia etti.

AK Partili belediyenin kavşak adı değişikliğine AK Parti’den tepki
8.11.2021 - 21:32
Haber Merkezi
1405

DÜZCE - Düzce’de, ismini ‘serbest ve grekoromen güreş’ dalında dünya ve olimpiyat şampiyonlukları bulunan merhum Hamit Kaplan’dan alan ‘Olimpiyat Kavşağı’nın adı değiştirildi. Düzce Belediyesi peyzaj düzenlemesinden sonra söz konusu kavşağa ‘Sancaklı Kavşağı’ tabelasını yerleştirdi. Belediyenin ismini verdiği ‘Sancaklı’ ailesinden Mesut Sancaklı, Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün vekili olarak görev yapıyor.

Başta siyasi partilerin il başkanlıkları olmak üzere birçok kurum bildiri yayınlayarak, söz konusu kavşağın adının ‘Olimpiyat Kavşağı’ olarak kalmasını istedi.

İLK TEPKİ AK PARTİ’DEN

Belediye Başkanı Faruk Özlü, kavşağa yaptıkları katkılardan dolayı ‘Sancaklı’ ailesinin adının verildiğini belirterek şunları söyledi: “Söz konusu kavşağın peyzaj düzenlemesi ve bitkilendirilmesi Sancaklı ailesi tarafından hibe olarak yaptırılmıştır. Bu duyarlı ve şehrimize dokunan yardımdan dolayı Sancaklı ailesine teşekkür ediyoruz.” AK Partili Belediye Başkanı Özlü’nün kavşakta isim değişikliği yapmasına ilk tepki ise AK Parti Düzce İl Başkanlığı’ndan geldi. İl Başkanı Mustafa Keskin, "Şehrin işareti olan yerler, ‘ben yaptım’ diye değiştirilmez, halkın beklentileri ve tepkisi dikkate alınmalıdır" dedi. Keskin, "Böyle konular meclisin gündemine gelir, meclis karar alırsa olur. Kervan, Olimpiyat, Çoban Kavşağı, bunlar şehrin işareti olan yerlerdir. Ben değiştirdim diye değiştiremeyiz. Olimpiyat Kavşağı'nda da tabelanın altına hayırsever ailenin adı yazılır” ifadelerini kullandı.  

DİĞER PARTİLER DE AÇIKLAMA YAPTI

Kavşaktaki isim değişikliğine diğer partilerden de tepki geldi. CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit konuyla ilgili mecliste görüşülmek üzere soru önergesi hazırladıklarını belirtti ve “Ben yaptım oldu mantığıyla olmaz. Meclis'ten ‘nasıl olsa karar çıkar’ diye erken davranılmış. Önce konu meclise gelmeliydi. Bu değişikliğe AK Partili olan birçok kişinin de karşı çıkacağına inanıyorum. Meclise geldiğinde çoğunluğun kabul etmeyeceğini de düşünüyorum" diye konuştu.

MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu da kararı doğru bulmadığını belirtti. İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er de ‘duruma tepki göstererek, “Düzce’nin simgelerine dokunmayın, Olimpiyat Kavşağı ismini değiştirmek şehrin hafızasına darbe vurmanın ötesine geçmez” dedi. Düzce’yi Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği Başkanı Cemal Aksan da belediyenin yanlış karar verdiğini ve bundan vazgeçmesi gerektiğini ifade etti.

Gazeteciler Cemiyeti Düzce Şube Başkanı Erol Tayhan da belediyenin kavşak ismi değişikliğine tepki göstererek “Düzce’nin tarihine, geçmişine ve değerlerine ihanettir. Belediye başkanını yanlıştan dönmeye, Düzce’nin tarihine ve değerlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Atilla Gösterişli / Gazete Duvar


Editör: N. Cingirt