Kamuoyunun vicdanını sızlatan bu ihlal karşısında bir açıklama niye yapmıyorsun?

8.05.2021 - 22:35
3112
1

“Adilseniz cesaretiniz varsa tabii..”

AKP İlçe Başkanı Esved Sarıoğlu dün facebook üzerinden yaptığı paylaşımda amiyane tabirlerle “gider yapmış”, yapmış ama “gider yaptığı” kişilerin kim olduğunu da kamuoyunun keşfetmesine bırakmış!

Meseleyi cesarete getirmesi vesilesiyle benim de kendisinden cesaretli açıklamalar beklediğim bir mevzu var.

Bu mevzu Kalkın Köyünde Vilayetler Birliğince 3621 sayılı kanuna aykırı olarak Vilayetler Birliğince inşaat yapılması.

Bir siyasetçi hele de iktidar partisinin ilçe başkanı olan bir siyasetçi kamuoyunun vicdanını sızlatan bu ihlal karşısında çıkıp bir açıklama yapmalıdır, bir açıklama yapması cesaretten önce siyasetin de bir gereğidir.

Açıklama illaki kamuoyunun beklediği gibi olması da şart değildir. Kamuoyunun bu mevzuda yeterli bilgiye sahip olmayabilir ya da yanlış bilgilendirilmiş de olabilir. Bu sebeple Esved Sarıoğlu üç farklı şekilde açıklamalarda bulunabilir.

1) Vilayetler Birliğince Kalkın köyünde yapılan inşaat kanunlara uygundur. Böyle bir açıklama yaptığı zaman tabii ki bu uygunluk ve izinlerin kanuni olduğu hakkında açıklamalarda bulunması ve belgeler sunması icap eder.

2)Süleyman Demirel’in “Devlet bazen rutin dışına çıkar.” sözüne atıf yaparak “Bu işi çok kurcalamayalım, devlet/bürokrasi bu inşaatı her şeye rağmen yapacak, engel olmaya çalışarak kendimizi heder etmeyelim.” diyebilir. (Suskunluğu bu manaya geliyor olabilir.)

3)"Bu inşaat kamuoyunun bildiği gibi Kıyı Kanununa aykırıdır. Akçakoca Belediyesi tarafından verilmiş tüm izinler/ruhsatlar geçersizdir. Bu inşaatlar derhal yıkılmalıdır. Bu kanun dışı inşaatın durdurulması/yıkılması için elimden gelen her şeyi yapacağım." diyebilir.

Bunların dışında da bir açıklama yapabilir ya da bir siyasetçi sorusu sorabilir:

“Başka illerde Vilayetler Birliğince öğrenciler için yurtlar yapılıyorken niçin bizim ilimizde/ilçemizde Vilayetler Birliği mensupları için dinlenme tesisi yapılıyor.”

**"

Ama sizden ricam devletin imkanları ile binasının önüne var olan istinat duvarının üstüne keyif bahçesi yapmak için taş duvar yaptıranlarıda haber yapmanız..."

Esved Sarıoğlu’nun açıklamasının bu kısmında birilerinin bir suç işlediğini iddia ediyor. Açıklamadan kim olduğunu öğrenemiyoruz. Ancak bu suçu Esved Sarıoğlu’ndan başka muhtemelen de mahalli gazeteciler biliyor olmalı ki, bunun haber yapılmasını istiyor.

 

İlginç olan ise kendisinin göstermediği bu cesareti mahalli basının göstermesini istemesi.

Bu usulsüzlüğü/kanunsuzluğu bir mali müşavire tavsiye ettiği gibi iki satır yazı ile bildirip gereğinin yapılmasını istemiş midir?

Bu kanunsuzluğu iktidar partisi olan AKP Akçakoca İlçe Başkanı dile getiremiyorsa başka kim getirebilir ki?

Dile getirdiği anda her mahalli gazetede de haber olacağı da muhakkaktır.

**

Açıklamasındaki kızgınlık anlayabildiğim kadarı Köylere Hizmet Getirme Birliğinden ücreti karşılığında aldığı “sarı dağ malzemesi”nin bedava alındığının iddia edilmiş olması.

Kim iddia etmiş onu da bilmiyoruz.

Cesaret(!) sahibi birilerinin çıkıp açıklama yapmasını istiyor olmalı.

**

Akçakoca Köylere Hizmet Getirme Birliğinin görevleri arasında bazı malzemelerin satışını yapmak var mı bilmiyoruz.

Çünkü Akçakoca Köyler Hizmet Birliğini internette yer almıyor.

Bu görevin olup olmadığı ile alakalı birçok ilçenin Köylere Hizmet Birliği görevleri alakalı sayfalara baktım.

Onlarca sayfa arasından sadece Ecebaat Köylere Hizmet Birliğinin böyle bir görev tanımı içerisinde olduğunu gördüm.

Böyle bir görev tanımı yapılmış olmasına gerek var mı, onu da bilmiyoruz.

Her ilçenin Köylere Hizmet Birliğinin farklı görev açıklamalarında bulunmasın kafa karışıklığına sebep olduğu da gerçek.

Bu vesileyle Akçakoca Köylere Hizmet Birliği görevlerinin ne olduğu hakkında bir açıklama da bulunur belki.

Bu açıklamada isteyen herkesin "sarı dağ malzemesi" gibi malzemelerde ihtiyaç fazlası olduğunda alabilecekleri bilgisine yer verilmesi gerektiğini söylemeye bile gerek yoktur ama yine de altını çizmiş olalım.

**

Okumamış olanlar için Esved Sarıoğlu’nun açıklaması.

Akçakoca ilçe Başkanı olarak Türkiye cumhuriyetinin bir vatandaşıyım,İnşaatım için sarı dağ malzemesi ihtiyacım oldu,gerekli talebi ilçe özel idare müdürlüğü ne ilettim,ilk fırsatta yağmurlu bir günde ücreti mukabilinde yardımcı olabiliriz dendi.Bende tabiki acelem yok fırsat olursa yardımcı olun dedim,başka yerde dağ malzemesi bulamadım ve 4 adet araç ile birer sefer dolgu malzemesi geldi ücretini bana verilen özel idare hesabına yatırdım.İlçe başkanlarının ücreti karşılığı devletten hizmet alamadığını bilmiyordum.Böyle bir kural varsa tabikii,Sanırım karalama operasyonlarınıza bunlarıda eklediniz.Ama sizden ricam devletin imkanları ile binasının önüne var olan istinat duvarının üstüne keyif bahçesi yapmak için taş duvar yaptıranlarıda haber yapmanız...Adilseniz cesaretiniz varsa tabii...Biz hanemize tüyü bitmemiş yetim hakkını sokmadık sokmayız ,Allah korkusu ile yetiştirildik siz bunu bilmezsiniz...

Bu açıklamanın altında da 4 sefer araç ile birer sefer dolgu malzemesinin tutarı olan 2000 TL’nin dekontu var.

Ergun AŞÇI


Editör: N. Cingirt