AK Parti’de vekil listesi hazırlığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim tarihinin 14 Mayıs olacağını önümüzdeki çarşamba günü grup toplantısında açıklaması bekleniyor.

AK Parti’de vekil listesi hazırlığı
28.02.2023 - 06:27
Kaynak: Haber Merkezi
1809

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geçen hafta çarşamba günü yapılan ve yaklaşık 7 saat süren toplantının detayları ortaya çıktı.

KOMİSYON BELLİ OLDU

Kulislerden edinilen bilgilere göre Ak Parti’de liste hazırlıkları başladı. Bu kapsamda, Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş başkanlığında Ak Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Erkan Kandemir, Ali İhsan Yavuz, Erkan Kandemir, Mehmet Özhaseki, Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir ve Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan’ın yer aldığı ekip, bir süredir milletvekilleri listelerinin oluşturulması için çalışmalar yapıyordu. Erdoğan’ın söz konusu ekiple bugüne kadar yapılan çalışmaları değerlendirdiği belirtiliyor.

DAHA ÖNCE İSTİFA EDENLER

AK Parti’de il başkanlarının milletvekilliği aday adaylığı için istifa süreci ocak ayında başlamıştı. Bu kapsamda şimdiye kadar Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Antalya İl Başkanı Ethem Taş, Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Giresun İl Başkanı Kenan Tatlı, Gümüşhane İl Başkanı Celalettin Köse, Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, Rize İl Başkanı İshak Alim ve Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu milletvekili aday adayı olmak için görevlerinden istifa etti. 

18 İL BAŞKANI DAHA İSTİFA EDECEK

Alınan bilgiye göre 18 il başkanının ise, Erdoğan’ın seçim tarihini açıklamasının ardından istifa edeceği öğrenildi. Toplantıda, 3 dönem milletvekilliği yapanlarla ilgili henüz bir karara varılmadığı ifade edildi.

BELEDİYE BAŞKANLARI NE OLACAK?

AK Partili 41 belediye başkanı arasında adaylık için istifa edeceklerin sayısı da henüz belirsiz. Genel Merkez yönetiminin belediye başkanlarının milletvekilliği için istifa etmesini ilkesel olarak doğru bulmadığı belirtiliyor. Parti kulislerinde Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki’nin belediye başkanlarına “Cumhurbaşkanının onayı olmadan hiçbir belediye başkanının istifa etmemesi” yönünde uyarıda bulunduğu dillendiriliyor.

Erdoğan’ın 14 Mayıs’taki seçimlerle ilgili olarak önümüzdeki hafta çarşamba günü Ak Parti grup toplantısında açıklama yapması bekleniyor.


Editör: N. Cingirt