FEVAİ ARSLAN’IN AKÇAKOCA’DAKİ YOL ARKADAŞLARI KİMLER?

FEVAİ ARSLAN’IN AKÇAKOCA’DAKİ YOL ARKADAŞLARI KİMLER?
27.01.2022 - 08:17
Güncelleme 27.01.2022 - 09:40
Özel Haber
2310

Oxijen Medya’nın ve Düzceninsesi Gazetesinin sahibi İslam Keleş tarafından başlatılan bir yazı dizisi var.

“Hiçbir şey gizli kalmaz” başlığı adı altında yazılan bu yazının hedef tahtasında ise eski AKP Düzce Milletvekili Fevai Arslan var.

“Yüzdeci” Milletvekili olarak tanımladığı Fevai Arslan çizgisinin kötü/çirkin bir çizgi olarak belirleyen İslam Keleş’in şu satırı benim açımdan çok dikkat çekici:

“Bu çizgi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gecesini gündüzünü katarak destansı başarılarla yazdığı 20 yıllık AK parti siyasetinde büyük yaralar açıyor.”

Sizler ne anlarsınız bilmem ama benim bu cümleden anladığım AKP teşkilatında aşağıdan yukarıya doğru bilgilendirmede büyük yol kazaları yaşandığı.

Fevai Arslan bir dönem değil 3 dönem milletvekilliği yaptı.

2. dönem 4-5 aylık bir dönemi kapsarken son dönemde liste başı olarak seçildi.

Yani son defa milletvekili seçildiğinde ya itibarı artmıştı ya da bilgilendirme ki gaflet tavan yapmıştı.

Akçakoca’da bu vaziyetten müstesna olamaz. Ancak henüz bu yazıyla alakalı olarak ne lehte ne aleyhte bir açıklama yapılmadı.

Üst üste 3 defa nasıl hata yapıldığını izah edebilen çıkar mı bilmem?

Neyse beni ilgilendiren kısmı da Fevai Arslan’ın Akçakoca’da kimler ile hareket ettiği, kimlerle birlikte siyaset yaptığı.

Yazı dizisinden anladığım kadarıyla bu kişi Osman Çakır değil.

Çünkü Osman Çakır Fevai Arslan’ı hedef alarak beraber milletvekilliği yaptığı dönemde şöyle demiş:

“İki taş ocağı yaşasın diye sathi asfalt yapılırsa ben bunun hesabını sorarım. Sakarya’da, Yalova’da sıcak asfalt varken neden bizde sathi kaplama var? Bunu sorarım.”

Fevai Arslan’ın ilk milletvekilliği 2011 yılında. Fevai Arslan milletvekili seçildiğinde Mustafa Ezer Akçakoca AKP İlçe başkanıydı. Ancak 2013 enteresan bir şekilde ilçe başkanlığından ayrıldı.

2015 yılında ise Osman Çakır milletvekili seçilemezken iki defa yapılan milletvekili seçimlerinde Fevai Arslan milletvekili seçilmişti.

Yani Mustafa Ezer’in Fevai Arslan ile işbirliğine gitme ihtimali pek yok gibi. Fevai Arslan milletvekili seçilmediği son genel seçimlerde de Mustafa Ezer Akçakoca’dan birinci sıra Düzce İl Genel Meclisi adayı gösterildi ve seçildi.

Sonrasında İbrahim Bilgin AKP İlçe Başkanı seçildi ve Fevai Arslan ile kamuoyu önünde bir çatışmasına şahit olmadık.

2014 yılında İbrahim Bilgin’in İlçe Başkanlığında Cüneyt Yemenici Belediye Başkanı adayı seçilirken Osman Çakır’ın Mehmet Topuz’u aday yapmak istediği herkesin bildiği bir şeydi.

Belediye başkanı Cüneyt Yemenici’nin de Fevai Arslan ile bir problem yaşadığını duymadık.

İbrahim Bilgin’in 16 ay kadar süren ilçe başkanlığından sonra 2015 Kasım ayında AKP İlçe Başkanı seçilen Dergah Akça’nın da Fevai Arslan’ın kamuoyu önünde bir problem yaşadığına şahit olmadık.

Yani Dergâh Akça ve Cüneyt Yemenici Fevai Arslan’ın Akçakoca’da beraber siyaset yaptıkları yol arkadaşları olma ihtimalleri çok büyük.

İbrahim Bilgin’i bu ihtimal içerisinde saymadım çünkü İbrahim Bilgin’in Fevai Arslan ile sıcak bir ilişkileri olmadığına dair bilgi ve gözlemlerim var.

Bu tespitler benim dışarıdan mahalli basından ve kulislerden yaptığım gözlemler neticesinde oluşan tespitler, muhakkak ki eksik ve yanlış bildiklerim vardır.

Benim düşündüğümün benzerlerini muhakkak ki başkaları da düşlenecektir.

Bu sebeple gerek Cüneyt Yemenici’nin gerek Dergâh Akça’nın ve hatta İbrahim Bilgin’in bu mevzuda bir basın açıklaması/duyurusu yapmasına bugün için ihtiyaç duyulmuyor olsa bile İslam Keleş’in yazı dizisinin etkisi arttıkça ihtiyaç duyulacağı aşikârdır.

Önlerinde iki ihtimal var:

-İslam Keleş’in yazdıkları tamamen bir hayal mahsulüdür, Fevai Arslan’ın her yaptığına kefiliz, bu partimize karşı yapılan bir karalama kampanyasıdır, diyebilirler.

-Ya da Akçakoca siyaseti ve Akçakoca’ya gelen yatırımlar ile alakalı olarak Fevai Arslan ile işbirliğini yapmadıklarını ifade ederek başka bir siyasiyi ya da bizzat bir güç odağı olarak kendilerini işaret edebilirler. (İnandırıcı olup olmayacakları başka bir mesele.)

Üçüncü bir ihtimal olarak Fevai Arslan’ın Akçakoca’da yapılacak yatırımlar ve siyasi gelişmelerle alakalı olarak başka bir Akçakocalı siyasi ile hareket ettiğini iddia edebilirler ancak bu takdirde de siyaseten zayıf kaldıkları kanaatinin kamuoyunda karşılık bulacağının farkında olduklarından dolayı bu ihtimali tercih edeceklerini sanmıyorum.

Ergun AŞÇI


Editör: N. Cingirt