ESVED SARIOĞLU ve AKP KONTRPİYEDE KALIRKEN

ESVED SARIOĞLU ve AKP KONTRPİYEDE KALIRKEN
11.01.2022 - 08:40
Haber Merkezi
2632

Kontrpiyede kalmak bir futbol terimi.

Rakibinizin topu yönelmiş olduğunuz tarafın tersine gönderdiğine çaresiz kalma halini anlatır.

Esved Sarıoğlu ve AKP’nin ileri gelenlerinin bugünkü halini de tam anlamıyla anlatacak bir terim kontrpiyede kalmak.

“Kıyı Koruma Yapıları ve Döngelli Deresi Mahmuzları” yapılmasını bir başarı hikâyesi gibi anlatılmaya çalışırlarken Akçakoca kamuoyundan gelen sert çıkışlar/tepkiler neticesinde aynen futboldaki gibi çaresiz bir şekilde kontrpiyede kaldılar.

Bulabildikleri çareler de sessiz kalmak, telefonlara çıkmamak ve hiçbir açıklamada bulunmamak.

8 Ocak günü düzenlenen toplantıya hiçbir AKP’li ileri gelen katılmadı.

Hâlbuki toplantıyı düzenleyen kent konseyiyle Cüneyt Yemenici’nin belediye başkanlığı sırasında konseyi OSB yaptırma derneği gibi çalıştırmak için tam bir işbirliği vardı.

Bu işbirliği bitmemiş olmasına rağmen katılım göstermemek bu çaresiz kalma halinin en net hali olarak yorumlanmalıdır.

Gerçi ne diyebilirlerdi ki?

Biz projenin yapılmasını istedik ama inşaatının nasıl yapılacağı ve vereceği zararlarla ile hiç ilgilenmedik mi diyeceklerdi?

Esved Sarıoğlu’nun jeoloji mühendisi olması sebebiyle böyle bir açıklama da bulunması da AKP’yi daha kötü vaziyete sokacağı da açık ve nettir.

Bu projenin arkasında duruyoruz deseler; dalgakıranların inşaatı sırasında Akçakoca’nın hassaten de turizmim göreceği zararlar neticesinde belediye başkanlığı seçimini daha seçime girmeden kaybedeceklerinin farkına varmış oldukları da muhakkaktır.

Belki kamuoyuna açıklamada bulunmadan 2022 yılına bu ihale ile alakalı ödenek koyulmaması için ya da ödeneğin serbest bırakılmaması için teşebbüs de bulunuyor olabilirler.

Akçakoca için en hayırhah teşebbüsleri bu olacaktır.

Yoksa bu muammadan kurtulabilmek için ellerinde ki tek ihtimal; Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifinin "İhalenin İptali ve Yürütmenin Durdurulması" için Bolu İdari Mahkemesine açtığının davanın istedikleri yönde neticelenmesi için dua etmek olacaktır.

Dava ihalenin iptali ve yürütmenin durdurulması kararıyla neticelenirse de “mahkemenin kararına saygılıyız” diyerek kontrpiyede kalma halini baskı yiyerek ama gol yemeden geçiştirebilirler.

Ergun AŞÇI


Editör: N. Cingirt