Back To Top
  • Özhan KIZILTAN
    Özhan KIZILTAN
AKÇAKOCA HAYALLERLE OYALANIYOR OLAN GENÇLERE OLUYOR

AKÇAKOCA HAYALLERLE OYALANIYOR OLAN GENÇLERE OLUYOR

 - Tarih 25.2.2019
- A +

 Yerel seçim çalışmaları kapsamında projelerini sunmak için Ak Resort otelde bir toplantı düzenleyen Cüneyt Yemenici'nin yapmayı düşündükleri, bugüne kadar yaptıklarından dahi kaygı verici. Vatandaşın yaşam biçimini değiştirecek, istihdam yaratacak, turizmi geliştirecek ciddi bir projesi olmadığı anlaşılan Yemenici, seçilmesi halinde Akçakoca'yı mevcut şehir sınırları içinde daha da yoğunlaştıracak, daha da betonlaştıracak, şehri daha da yaşanmaz hale getirecek projeleriyle ortaya çıktı. 

Ak Resort Otel'de gerçekleştirilen aday ve proje tanıtım toplantısında, sırasıyla; İGM adayları ve Belediye Meclis üyeliğine aday olanlar tatnıtıldı. Toplantıya Düzce İl teşkilatı ile beraber eski Bakan ve Düzce Belediye Başkan adayı Faruk Özlü'de katıldı. Yaklaşık 800 kişi civarındaki topluluğa hitap eden Başkan Yemenici'nin proje olarak sundukları Akçakoca'nın geleceği için kaygı verici.Vatandaşın yaşam seviyesini yükseltmekten uzak. 

AVM AKÇAKOCA ESNAFININ BİTİŞ PROJESİ OLUR

Yemenicinin projeleri arasında yer alan ve mevcut pazaryeri üzerine kurulması planlanan yeni AVM, çarşı esnafıyla birlikte diğer küçük esnaf için de işsizlik ve ekonomik bitiş alameti. Bizim gibi şehir içi nüfusu 30.000 'in altında olan ilçe ekonomisine ağir bir darbe vurmaya aday olan alışveriş merkezi projesiyle, Akçakoca ticaret hayatı büyük markaların ve sermayesi bir kaç milyon liranın üzerinde olan zengin esnafların eline geçecek. Kurulması planlanan AVM ile alışveriş yapmak isteyenlerin doğrudan otomobilleriyle bu tür mağazalara yönelmesini sağlayacak. AVM içinde yer alacak büyük markalar ve zincir mağazalar sayesinde Akçakocalıların parası İstanbul'un büyük tacirlerine, holdinglerine pompalanacak.

AYAZLIDAKİ BALIK MEZATI ÇARŞI ESNAFINI BİTİRİR

Ayazlı mahallesinde kurulması düşünülen yeni liman projesine değinen Yemenici, aynı alana balık mezatı yapılacağı müjdesini verirken şehir içindeki esnafı hiç düşünmemiş. Balık müşterilerinin doğrudan şehirdışında kalan bir bölgeye yönlenmesi esnafın durumunu daha da zora sokacak. Balık almak isteyenler şehirden alışveriş yapmak yerine doğrudan otomobilleriyle balık mezatına gidip, ardından ilçemizde bol miktarda olan zincir mağazalara uğrayıp evlerine gidecek. Böylelikle küçük esnaf bir darbe daha yiyecek.

CUMAYANI'NIN GÜZELLİĞİ BİTECEK BETONA TESLİM OLACAK

Yemenici'nin projeleri arasında yer alan ve üzerinde ciddiyetle durduğu anlaşılan yeni bir proje de, Değirmenağzı ile Cumayanı arasında kalan bölgeye yeni bir şehir inşa etmek ! Akçakoca'nın yeşilinden arta kalan dokunulmamış bu bölge de betona teslim olacak, Cumayanı'nın yerini çok katlı binalar ve yeni alışveriş merkezleri alacak.

LİMANÜSTÜ KENTSEL DÖNÜŞÜM DE BETONA TESLİM

Yemenici'nin yapacağı hemen hemen tüm projelerin ortak noktası beton ve rant içeriyor. Hazırlanış biçimi ve fikri alt yapısı zenginin daha zengin fakirin daha fakir olmasına endekslendiği anlaşılan projelerde orta halli veya gelir seviyesi düşük Akçakocalılar ne yazık ki düşünülmemiş. Büyük kentlerdeki samimiyeti bitiren ve şehirleri beton alanlara mahkum ederek yaşanmaz hale getiren projelere oldukça benzeyen projeler sayesinde Yemenici'nin kafasındaki Akçakoca İstanbul ve Ankara'dan farksız. "Limaniçi Dönüşüm" olarak sunulan proje de Akçakocamızın küçücük şehir merkezini daha da yoğunlaştıracak cinsten. Oysa Akçakoca'nın yoğunlaşmaya değil, yoğunluğu azaltacak projelere, genişlemeye ihtiyacı var.

YEMENİCİ İKİ ADET HES KURULACAĞINI AÇIKLADI

Akçakoca Belediye Başkanı ve Ak Partinin yeni dönem başkan adayı Cüneyt Yemenici'nin Akçakoca'sında "ÇEVRE CANAVARI" olarak tabir edilen HES'ler de var. Kurulduğu yerlerde derelerin kuruması başta olmak üzere bir çok çevre sorununa yol açan HES projeleri en çok Karadeniz'de tepki almıştı. Yemenici'nin yeniden seçilmesi halinde Akçakocalıların HES projeleri için de mücadele etmesi gerekecek.

TEKRAR OSB HAYALCİLİĞİ YAPTI TAMAMEN ALGI OYUNU ! 

Akçakoca Demirçelik OSB tabelasının dikilmesinden başka hiçbir inandırıcılığı olmayan ve tamamen Akçakocalı gençlerin umutlarını sömürmeye yarayan OSB projesi için geçen yıl ATSO başkanı tarafından bölgeye bir vagon fabrikası geleceği söylenerek algı yönetimi yapılmıştı. Ancak bu yıl yapılan algı yönetimi ise başka bir şirket üzerinden...  Benzer bir algı yönetimini, bu sefer bir metalurji fabrikası üzerinden yapan Yemenici, henüz başkasının tarlası vasfında olan ve kamulaştırılması imkansız görünen sözde OSB üzerinden gençlere umut dağıtarak 3.000 kişiye istihdam sözü verdi. Akçakoca'da iş arayan gençlerin emekli oluncaya kadar yapılması imkansız olan OSB palavrasından bakalım kaç kişi daha geçinecek !

AKÇAKOCA HAYALLERLE OYALANIYOR OLAN GENÇLERE OLUYOR 

Yemenici'nin lansmanını yaptığı projelerin tamamına yakını birilerine rant kazandırmaktan, beton dökmekten başka işe yaramayan ve Akçakocalıların başka şehirlere göç etmesini, el kapılarında çalışmasını durdurmaktan yoksun projeler. Bu tür  projelerin seçim öncesi bol keseden dağıtılması gençleri belli süreler için umutlandırmaya yarasa da uzun vadede yeşeren umutların yerini hayal kırıklığına bırakması işten bile değil. Seçim öncesi verilen boş vaatler, gerçekleşmesi ya da bitirilmesi imkansız projelerle oyalanan Akçakocalı gençler, yıllarını boş vaatleri bekleyerek geçirse de alacakları sonuç ortada.


Yorumlar

Yorumlar
Ad Soyad Giriniz... 28.2.2019 - 12:42:29
geçen seçimde öyle demiyordun ama şimdi nasıl, ne şartlarda Okan'a dümen kırdınız?
yeni