Back To Top

  • İlhami ATASEVER
    İlhami ATASEVER
Özel hastanede iki sefer “göz muayene ücreti!”

Özel hastanede iki sefer “göz muayene ücreti!”

 - Tarih 29.1.2019
- A +

 Öğrenmenin yaşı yok. Mesela ben hergün bir şeyler öğreniyorum. Yine bugün de bir şey öğrendim.

Geçtiğimiz hafta vatandaşın biri ehliyetini yenileneceğinden istenilen sağlık raporunun çıkartılması için sağlık ocağına gidiyor. Oradaki göz doktoru, vatandaşı göz muayenesi yapıyor. Doktor diyor ki vatandaşa; bir göz doktoruna gitmenizde fayda var. Neden diyor vatandaş? Siz diyor uzağı göremiyorsunuz gözlük kullanma durumunda kalabilirsiniz.

Bunun üzerine vatandaş ilimizdeki özel bir hastaneye muayene olmak için göz doktoruna gidiyor. 55 tl. veriyor muayene oluyor. Doktor, evet diyor vatandaşa 'Gözü uzağı iyi göremez, gözlükle araba kullanabilir' tespiti yapılıyor.

Vatandaş ehliyet yenileme raporuna bakıyor ki alacak olduğu gözlüğün numarası yok. Vatandaş ilgili sekretere diyor ki ben gözlük alacağım ama alacak olduğum gözlüğün numarasını yazmamışsınız.

İlgili sekreter hanım vatandaşa şunu söylüyor; Sizin alacak olduğunuz gözlük için devletin vereceği paradan istifade edebilmeniz için tekrar muayene olmanız lazım. Yani 55 tl. daha ödemeniz lazım. Vatandaş da diyor ki; Hayır ben devletin vereceği paradan değil, alacağım gözlüğün parasını cebimden vermek istiyorum.  O sırada ilgili sekreter; 'Tamam, yapıyorum işleminizi' diyerek içeriye girdi. Daha sonra beni içeriye çağırdılar. Doktor hanım bana "Biz senin kontrolünü sağlık belgesi için yaptık, şayet gözlük için istiyorsan tekrar sıra alman gerekiyor." dedi ve kaçarcasına yanımdan uzaklaştı! 

Vatandaş bu durumda haklı olarak tamamen ticari bir yaklaşımla karşı karşıya kalınmasına isyan ediyor. Konu İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz’a intikal ediyor. İl Sağlık Müdürü Yılmaz; "Bir hastaya teşhis konulduğunda tedavisine ilişkin de bilgi verilmesi gerekir." diyor.

Tabi vatandaş da haklı olarak şunu söylüyor; Ben uzağı göremiyorsam bana kaç numaralı gözlük kullanacağımı rapora yazmalısın. Benim ehliyet için alacağım rapor ayrı, bahçeden çiçek toplamak için alacağım göz raporu ayrı, evde tespih tanesi dizmek için alacağım göz raporu ayrı mı ki her muayene için ben ayrı ayrı para ödeyeceğim? Bunu bu şekilde söylediğim zaman bana şunu söylüyorlar; Sistem böyle! Böyle sistem mi olur? Her muayenede hem vatandaştan, hem de devletten ayrı ayrı ücret mi alınır?

Bir vatandaş olarak benim öğrenmek istediğim şey şudur; Gerçekten sistem böyle mi? Sistem böyle ise doktorun yaptığında bir hata yok, ama o zaman da vatandaş diyor ki böyle sistem mi olur? Yok sistem böyle değil de hastanenin kendi sistemi böyle ise burada bir problem yok mu? Böyle bir şey olabilir mi? Bu olayla ilgili herhalde kamuoyuna bir açıklama yapılır diye düşünüyorum. Ne dersiniz? Hoşçakalın.


Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni