Back To Top
  • Atilla Gösterişli
    Atilla Gösterişli
Bence BMC

Bence BMC

 - Tarih 21.1.2019
- A +

 Biz kısaltmaları seven bir milletiz… Halk arasında, iletişim eksikliğinden, eğitimsizlikten kaynaklanan kısaltmalar, ne var ki siyasette algı operasyonuna dönüştürülmektedir. Maksat, karşı tarafın kavrama becerisini, söyleyen kişinin ‘niyeti’ ile sınırlandırabilmektir.

Biz okulda, alfabeyi ABC ile sökmeye başladık… Bu üçleme sonraki yıllarda karşımıza deterjan markası olarak çıktı. ‘Bence BMC’ diye reklam serileri devam etti… Meğer, kamyondan bahsediyorlarmış. Bugünlerde, bu kısaltma, uluslararası bir boyut kazanarak ‘katarlandı’. ‘işletme hakkını’ kullandım. EYT’yi duymuşsunuzdur… (Bütün kısaltmaları açıklamaya yerimiz müsait değil, ama buna bir ayrıcalık yapayım; Emeklilikte Yaşa Takılanlar) Hani, iktidarın söz verip de Mecliste ‘hayır’ dediği yasal düzenleme. TEOG vardı, bilir misiniz?... Üzerinden çok devşirmeler geçti. ZAM’ın anlamını bilir misiniz?... ‘Fiyat düzenlemesi’ gibi cilalı lafa takıldığından beri hatırlayan kalmadı… Sadece, manavın önünden geçerken, ‘patlıcan’ görünce hatırlıyoruz. İktidar ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli, ‘halkın ruh sağlığı bozuldu’ dedi ya, bunu ‘kriz’e dayandırdı. Kriz, mriz deyince; bazıları ‘eeee…’ diyerek sözü uzatmaya getiriyor. Uzatmaya gerek yok, seni de kırmayalım, ‘e’yi de araya sıkıştıralım diyeceğim ama, ortaya ‘keriz’ çıkıyor; o da bize uymaz.

İŞKUR kısaltmalardan biridir… İş’in ‘işssizlik’ ile ilgili olan bir kurum. Resmi istatistikler ‘işsizlikte rekor kırıldı’ diye rakam açıklıyor… İŞKUR ‘başadamı’; ‘eşi benzeri görülmemiş bir başarı yakaladık’ diyor. ‘Rektör’ nedir bilir misiniz? Bilimsel bir kurumun, Üniversitenin ‘başadamı’ demek. İşte bu kurumun başına Rektör olarak, ‘ teyze kızı, hala kızı, amca kızı ile evlenmek caizdir’ diyen biri atandı. Haa unuttum, bu adam, banyoda çıplak yıkanmaya da karşı olan biri!

Cumhurbaşkanı danışmanlığı yapmış AK partili Milletvekili ‘ Elektrik faturalarındaki dağıtım bedeli de ne oluyor’ diye veryansın ediyor. Hadi ya!

Son kısaltma, ‘ODUN’… ‘Oku, Düşün, Uygula, Neticelendir’… Bazı siyasiler ODUN’u, ‘ Biz kimi koyarsak önemli değil, odunu koysak yine kazanır’ dese de, bizim için ODUN iyi bir yakacak maddesidir.


Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni