Back To Top

  • İlhami ATASEVER
    İlhami ATASEVER
İşaret dili ile hutbe-Okulların ve tıp fakültesinin yolu-Kalıcı konutlar çam ağaçları-Aydınpınar köprüsü!

İşaret dili ile hutbe-Okulların ve tıp fakültesinin yolu-Kalıcı konutlar çam ağaçları-Aydınpınar köprüsü!

 - Tarih 11.1.2019
- A +

 Cedidiye camiinde işaret dili ile hutbe!

Geçtiğimiz haftalardan bir Cuma günü Cedidiye camiinde Cuma namazı kılmıştım. Namazı da zemin katta ve minberde hutbe okuyan İmam-Hatibin tam karşısında bir yerde kılmıştım. Cami içi ezanı okundu. İmam-Hatip minberin merdivenlerinden yerine çıktı. Baktım arkasından bir İmam-Hatip daha minbere çıkmaya başladı. Dikkatimi çekti ve merakla beklemeye başladım. İmam-Hatip hutbeyi Türkçe olarak sesli bir şekilde okumaya başladı ve ikinci İmam-Hatip de ayağa kalktı ve işaret diliyle hutbe okumaya başladı. Doğrusu çok hoşuma gitti. Ama sonradan düşündüm ki camide işaret dili ile hutbe okuyan İmam-Hatip caminin her tarafından görünmüyor. Arkalarda olan, direk arkasında olan, İmam-Hatibin ters tarafında kalan dilsiz ve işitme engelliler işaret dili ile hutbe okuyan İmam-Hatibi görmüyor ve hutbeden istifade edemiyorlar. Ayrıca normal hutbeyi dinleyen cami cemaatinin de dikkati dağılıyor.

Yakın bir zamanda Ankara’da Diyanet İşleri Başkanlığının yanındaki camide Cuma namazı kılan bir vatandaş da böyle bir durumla karşılaşmış ama onun söylediği ile Cedidiye camiindeki işaret dili hutbesini okuyan İmam-Hatibin uygulaması aynı değil. Nasıl diye sordum? İşaret dili ile hutbe okuyan İmam-Hatip cübbe giymeden, normal sivil kıyafeti ile minberin kapısında, yani az bir yükseklikte, hep bir arada, aynı bölgede toplanmış olan dilsiz ve işitme engellilere okuyor hutbeyi.

Yapılan bu uygulamanın hangisi doğrudur diye düşündüm ve araştırmalarım sonunda çıkardığım sonuç şöyle; İşaret dili ile hutbe okuyacak olan İmam-Hatip hutbeyi minberin kapısında az bir yükseklikte, cüppe giymeden, cemaatin de dikkatini dağıtmadan ve işaret dilinden anlayanların yüzüne bakarak okuması. Yanlış mı düşünüyorum? Ne dersiniz?

Hacı Hidayet Türkseven ve Mehmet Akif Ortaokul binalarının yolları ne zaman yapılacak?

Metek Toki konutlar bölgesinde, kalıcı konutlar bağlantı yolundan girildiğinde, Karaca Deresini geçtikten sonra az ileride sağ tarafta iki adet yeni okul yapıldı. İnşaatına ilk başlanan okul “Oçem” diye bilinen, ağır engelli çocuklar için Hacı Hidayet Türkseven tarafından başlatılan, daha sonra da devlet tarafından bitirilen okuldur. 100 metre ilerisinde ise tamamen devlet tarafından başlanan ve bitirilen Mehmet Akif Ortaokul binası bulunmaktadır.

Her iki okulun da inşaatı bitti ve eğitim öğretime hazır hale getirildi ama gel gör ki okulların yolu hala yapılmadı. Neden? İhtimaldir ki okullarımızın açılışı önümüzdeki günlerde ilimize gelmesi beklenen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacaktır. Neden Cumhurbaşkanı tarafından? Çünkü okulların bir tanesi ağır engelliler okuludur da onun için! Okulların önü, bahçeleri mutlaka yapılmalı eksiği gediği varsa giderilmelidir.  

Tıp fakültesi yolu ve aydınlatma!

Teknoparkın hemen yanından Tıp fakültesine giden yol gece karanlık. O yolun aydınlatılması işi ne zaman yapılacak? Üzücü bir durum olduktan sonra mı? Gece o yolu kullanan çok sayıda insan var.

Kalıcı konutlar Bölgesindeki çam ağaçları!

Kalıcı konutlar 13. Bölgede çam ağaçlarında pamuk yumağı şeklinde görüntüler var. Pamuk yumağı o görüntüler bizim eskiden çocukken aldığımız pamuk helvalar vardı aynen ona benziyor. Onun içinde kurtçuklar var. Belli ki o ağaca musallat olmuşlar. Amerikan Beyaz kelebeğimidir nedir bilemem. Ama bu durum ilgililere iletilmiş. Ocak-Şubat aylarında gereğinin yapılacağı söylenmiş. Aman ha unutulmasın! Unutulursa tekrar hatırlatacağım çünkü.

Aydınpınar (Şakuç) köprüsünün her iki tarafına Kontrollü ışık olamaz mı?

Şehrin içinde, Asar deresinin üzerindeki Aydınpınar köprüsü çok kalabalık bir trafiğe sahip. Köprünün her iki tarafına mı yoksa tek tarafa mı olur bilemem ama okul önlerindeki gibi günün belli saatlerinde yanıp sönen trafik lambası konulamaz mı? Veya o bölgeyi rahatlatmak için bir bir başka çare bulunamaz mı? Hoşçakalın.


Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni