Back To Top

  • İlhami ATASEVER
    İlhami ATASEVER
Avrupa Birliği (AB) nedir, ne zaman kuruldu, ne iş yapar?

Avrupa Birliği (AB) nedir, ne zaman kuruldu, ne iş yapar?

 - Tarih 10.10.2018
- A +

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Sene 1963, sene 2018 hala bizi oyalıyorlar. Böyle bir zulüm olmaz" - "Bu mantıkla gidilirse  bize düşen de herhalde 81 milyona gitmek olur." - "Öyle Avrupa ülkeleri var ki bakıyorsunuz bir yıl içine 2-3 referandum sıkıştırıyor. Referandumlara da aslında alışmak lazım."

Avrupa Birliği’nin temelleri 1951 yılında Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Almanya, Fransa ve İtalya arasında, kömür ve çelik sektörünü geliştirmek amacıyla kurulan “Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu” ile atılmıştır. 1957 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) adını alan birlik, 1992 yılında günümüzdeki ismini alarak ekonomik ve siyasi bir örgüt haline gelmiştir. Avrupa Birliği’ne; 1973 yılında Danimarka, İrlanda Cumhuriyeti ve Birleşik Krallık, 1981 yılında Yunanistan, 1986 yılında Portekiz ve İspanya, 1995 yılında Avusturya, Finlandiya ve İsveç, 2004 yılında Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovakya ve Slovenya, 2007 yılında Bulgaristan ve Romanya, 2013 yılında ise Hırvatistan katılmıştır. 

Avrupa Birliği ülkeleri, birkaç üye haricinde ortak para birimi olan “euroyu” kullanmaktadır. Kurulduğu tarihten itibaren sürekli genişleyen birlik, son olarak 2013 yılında Hırvatistan’ın da katılımıyla 28 üyeye ve 507 milyonluk nüfusa sahip büyük bir serbest dolaşım bölgesi haline gelmiştir. Avrupa Birliği’nin amacı sadece ekonomik anlamda değil tarım, ulaşım, sanayi, enerji, siyasi ve askeri birçok alanda ortak politikalar oluşturmaktır. Ekonomik anlamda bu birliği gerçekleştiren örgüt, ortak dış politika ve ortak ordu oluşturma konusunda henüz başarı sağlayamamıştır.

Avrupa Parlamentosunda üye ülkeler nüfusları oranında sandalye sayısına sahiptir. Lizbon Anlaşması AP üye sayısı için 751 (750 üye + başkan) üst sınırını getirmiştir. 23 komite, 44 heyet bulunur. Yine Lizbon Anlaşmasına göre bir ülkeden seçilen parlamenter sayısı 96’dan fazla 6’dan az olamaz.

1979’dan beri AP üyeleri 5 yıllık süre için üye ülke vatandaşları tarafından seçilmektedir. Ülkeler nüfusları oranında parlamentoda koltuğa sahip olur. AP vekillerinin üçte birinden fazlası kadındır. AP’de yer alan siyasi gruplar, vatandaşı oldukları ülkelere göre değil siyasi görüşlerine göre gruplanmışlardır. Parlamantoda 8 siyasi grup vardır. Bir siyasi grup oluşturmak için en az 25 üyeye ihtiyaç vardır ve üye ülkelerin en az dörtte biri, siyasi grup içinde temsil edilmelidir. Üyeler birden fazla siyasi grupta yer alamazlar. Bazı üyeler hiçbir siyasi grupta yer almazlar ve bağımsızlardır.

AP’nun Genel Kurulu için hazırlık çalışmaları komitelerde yapılmaktadır. Üyeler çeşitli alanlarda uzmanlaşmış komitelerde yer alır. Her komitede 25 ile 73 arasında vekil bulunur. Komiteler ayda bir ya da iki kez Brüksel’de toplanır. Komisyon ve Konsey’in önerilerini değerlendirir, gerektiği zamanlarda Genel Kurul için raporlar hazırlarlar. Parlamento alt komiteler, geçici komiteler ve denetim için komiteler kurabilir.

AP’nun genel merkezi Brüksel’dir. Üç çalışma yeri vardır. Parlamento’nun olağan toplantıları Brüksel (Belçika) ve Strazburg’da (Fransa) yapılırken idari personel (Genel sekreterlik) Lüksemburg’ta çalışır ve ev sahipliği yapar. “Genel Oturum” olarak bilinen bütün parlamenterlerin katıldığı toplantılar Strazburg’da ve bazen Brüksel’de yapılmaktadır. Komite toplantıları da Brüksel’de yapılır. AP’nin adresi: Plateau du kirchberg, B.P.1601L-2929 Lüksemburg Tel. No; (352)4300-1 İnternet adresi:http://www.europarl.europa.eu

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Adresi: Uğur Mumcu Cad. No:88, Kat: 5, Gaziosmanpaşa 06680 Ankara-Türkiye-Telefon:(312) 459 87 00-Faks: (312) 446 67 37 E-posta: [email protected]

Parlamentonun üç ana rolü vardır: Birçok politika alanında Konsey ile beraber Avrupa yasalarını onaylamak. AP’nun vatandaşlar tarafından doğrudan seçilmesi Avrupa yasalarının demokratik meşruluğunu garanti etmeye yardım eder. Parlamento diğer AB kurumları üzerinde, özellikle de komisyon üzerinde demokratik gözetim uygular. Parlamento, komisyoner adaylarını reddetme veya onaylama yetkisine sahiptir ve bir bütün olarak komisyon'u onaylamama hakkına da sahiptir.

Parlamento, Konseyle beraber AB bütçesi üzerinde yetkiye sahiptir ve böylece AB harcamalarına etki edebilir. Bu prosedürün sonunda bütün olarak bütçeyi kabul edebilir veya reddedebilir. AP’da  ülke başına düşen koltuk sayısı 2014 parlamento seçim sonuçlarına göre alfabetik sırada ülke isimleri; Avusturya: 18, Belçika: 21, Bulgaristan; 17, Kıbrıs Rum Kesimi: 6, Çek Cumhuriyeti: 21, Danimarka:13, Estonya: 6, Finlandiya 13, Fransa: 74, Almanya: 96, Yunanistan: 21, Macaristan: 21, İrlanda:11, İtalya: 73, Letonya: 11, Litvanya: 8,  Lüksemburg: 6, Malta: 5, Hollanda: 26, Polonya: 50, Portekiz: 21, Romanya: 32, Slovakya 13, Slovenya: 8, İspanya: 54, İsveç:20, İngiltere: 73 Toplam:751.

Avrupa Parlamentosu’ndaki Siyasi Gruplar: EPP-ED: Avrupa Halk Partisi ve Avrupalı Demokratlar Grubu- PES: Avrupa Sosyalistleri Partisi Grubu-ELDR: Avrupa Liberal, Demokrat ve Reformist Parti Grubu- Greens/EFA: Yeşiller/Avrupa Özgürlük Bağlaşıklığı Grubu-EUL/NGL: Avrupa Birleşik Solu/Kuzeyli Yeşil Sol Konfederatif Grubu-UEN: Uluslar Avrupası İçin Birlik Grubu-EDD: Avrupa Demokrasi ve Çeşitlilik Grubu-TDI: Bağımsız Üyeler Teknik Grubu-Karma Grup.

Ekonomik olarak kalkınmış Avrupa ülkelerinden Norveç ve İsviçre Avrupa Birliği’ne üye değildir ve üyelik başvuruları yoktur. İzlanda ise 2015 yılının başlarında üyelik başvurusunu geri çekmiştir. 23 Haziran 2016 tarihinde yapılan halk oylaması sonucunda, Birleşik Krallık halkının %52’si Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde oy kullanmıştır. 2018 yılının sonuna kadar Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması planlanmaktadır. 1987 yılında birliğe katılmak için resmen başvuruda bulunan ve aday ülke statüsüne sahip olan Türkiye, tam aday olabilmek için yerine getirmesi gereken Kopenhag Kriterleri’ni uygulama yolundaki çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye’nin dışında AB’ne resmen adaylık için başvuruda bulunan ülkeler ise Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan ve Makedonya’dır. İzlanda 2015 yılının başlarında AB’ye üyelik başvurusunu geri çekmişti.

İngiltere, AB’den ayrılma kararı aldı. Referandum sonrasında istifa eden ve “Türkiye 3 bin yılına kadar AB üyesi olamaz” diyen İngiltere Başbakanı David Cameron haklı mı acaba? “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir Fransız dışişleri bakanının ‘Türkiye'yi AB'ye almazlar, çünkü siz Müslümansınız’ dediğini aktardı.”  “Türkiye'nin siyasi geleceği açısından AB ne ifade ediyor? Birilerinin iddia ettiği gibi olmazsa olmaz mı?” Cumhurbaşkanı Erdoğan "eğer AB'ye alınmazsak Kopenhag kriterlerine Ankara kriterleri deriz ve yolumuza devam ederiz” dedi. Hoşçakalın.


Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni