Back To Top

  • Tuncay TOP
    Tuncay TOP
Aqua Parkı Olmayan Bir Yerde Deniz Turizmi Olmaz

Aqua Parkı Olmayan Bir Yerde Deniz Turizmi Olmaz

 - Tarih 4.5.2016
- A +

 

 Akçakoca’da son günlerde gerek merkezî idarenin desteği, gerek belediye çalışmaları, gerekse sivil toplum hareketleri açısından göğüs kabartan işler oluyor.

 

Hürriyettepe’ye kurulan kent parkı, tarihi mahalle pazarının kurulması, Değirmenağzı’nda yapımına başlanacak olan mega proje, sezona henüz girilmeden turist sayısında yaşanan gözle görülür sayısal artış, kafileler, ziyaretler vesaire vesaire.

 

Eğlence mekânlarımız yetersiz

 

Hafta sonları ziyaretçilerin tur otobüsleriyle dolup taştığı Akçakoca’da eksik olan şeyler ise, müzikli dans işletmeleri başta olmak üzere farklı eğlence mekânlarının olmaması.

 

‘Eh işte !’ dedirtecek bir lunaparkı kurdurtmak yerine, daha modern görünümlü ve adrenalin düşkünlerini tatmin edecek aktivitelere sahip bir lunapark getirtilmeli Akçakoca’ya.

 

Diskotek türü eğlence mekânlarının olmadığı yerler özellikle gençler için tercih edilmeyen yerlerdir. Bu tür mekânlar için girişimciler yeterince teşvik edilirse ilçeye bir ya da birkaç tane diskotek açılabilir.

 

Hele de olmazsa olmazımız ‘’aqua parklar’’

 

Akçakoca’nın kalkınma öncelikleri arasında turizmin önemli bir kalem oluşturduğu bir gerçek. Bahar aylarına girilen şu günlerde ilçe turizminde görülen bariz canlılığı Yaz sezonuna girerken daha da yukarılara çıkartmak gerek.

 

Turizmde bu limit yükseltmede, ‘’aqua park’’ denen su eğlence parklarının önemli bir katkı olduğunun farkında olmak gerek. 

 

Aqua park işinde geç bile kalındı

 

Akçakoca turizmi açısından sivil toplum ve belediyenin mülki idareyle uyumlu çalışmaları planlı ve sürdürülebilir bir turizm anlayışını güçlendirirken, turistleri çekecek cazibe mekânları açısından, çevre il ve ilçelerde var olan aqua parklardan Akçakoca’da bir tane bile olmaması ciddi bir noksanlık olarak öne çıkıyor.

 

Günümüzde deniz turizminin yaşandığı yerlerde mutlaka bir veya birkaç tane olan, kafile turizmini eğlence ve su aktiviteleriyle zenginleştiren, çocuklu ailelerin öncelikli tercih sebeplerinden biri olan aqua parklardan Akçakoca’ya bir tane kurmak artık bir mecburiyet.

 

Belediye yapmalı ya da özel girişimciler teşvik edilmeli

 

Varlığı doğal yokluğu tuhaf karşılanan aqua parklardan birini Akçakoca’ya yapacak bir girişimcinin ortaya çıkması ve ilçeye bu eğlenceli su parklarından bir tane kazandırması lazım.

 

Özel müteşebbislerin olmadığı koşullarda ise bu ihtiyacı karşılamak üzere Akçakoca belediyesinin harekete geçmesi şart.

 

Günbatımı tesisleri ideal alan gibi görünüyor

 

Akçakoca’ya bir aqua parkın yapılması düşünülürse şayet, yapılacak yer olarak kale yolu üzerindeki Günbatımı tesisleri ideal gibi görünüyor.

 

Denize sıfır olan bu alanda otel hizmetinin veriliyor olması iyi bir avantaj. Üstelik yapılacak olan aqua parkın havuzu için bu noktada denizden su çekmek de çok kolay.

 

Ayrıca tesis, hem ziyaretçilere ulaşım kolaylığı sağlaması hem de arazi büyüklüğü itibariyle iyi bir konumda. Kurulacak olan aqua park mevcut tesisin küçük bir bölümü çevrilerek hemen yapılabilir.

 

Günbatımı tesislerinin hukuksal durumu da müsait

 

Bunların yanı sıra, Günbatımı tesislerinin 20 yıl önce yap- işlet -devret modeliyle bir işletmeye kiralandığı ve bu Haziran ayında sözleşmesinin biteceği biliniyor.

 

Bu tesis, mevcut kiracıya veya bir başkasına yeniden kiralanabilir, satışa çıkartılabilir ya da belediye tesisi kendisi işletebilir.

 

Sonuç itibariyle kamu kurumları tesisle ilgili ne gibi tasarrufta bulunursa bulunsun, sadece yeni sözleşmeye aqua park yapma zorunluluğu konursa, Akçakoca ihtiyaç duyduğu güzel bir su parkına sahip olacak.

 

Bakalım önümüzdeki günlerde aqua park konusunda nasıl bir adım atılacak ?..

 

Kaynak: Yeni Akçakoca Haber Gazetesi


Yorumlar

Yorumlar
. 7.6.2016 - 15:33:02
iyi güzelde o karasudaki simitçi mekanları gibi açılacaksa hiç açılmasın daha iyi... ha eğer örnek ararsanız kuş adasında adaland var orası muazzam millet izmirden geliyo, bizede ankara istanbuldan gelirler o zaman turist patlamasını görün ...
yılmaz eyüpoğlu 7.5.2016 - 09:46:03
şuanki önetimle bunlar zor gözüküyor bence akçakoca önce akçakocayı ileriye taşıyacak bir yönetim secmeli kendini yıllardır akçakocanın en büyük kazancı olacak turizm mi baltalamaktan başka bir şey yapmıyorlar bu da şunu gösteriyor yönetim kadrosu a dan z ye komple değişecek genç atılımcı arkadaşların önü açılacak turizm ilçesi olan bir ilçede çok lüks bir otel ve otel haremlik selamlık alkol yok otelde eğlence yok al işte burdan sonucu siz çıkartın nokta.
oğuz aşıkoğlu 5.5.2016 - 13:42:55
esnaf ve vatandaş kaldırıma park etmemeli belediye bunlara izin vermemeli ceza kesmeli oto parkları genişletmeli esnaf işletmiş olduğu mekanı herzaman temiz tutmalı hzlı servis etmeli ve pahalı olmamalı plajlarımız gerek belediye gerek özel temiz tutmalılar wc duş gibi hizmetlerden para almamalı tatil yöresiyiz belediyemizin plajlara daha çok hizmet vermesi ve oradan gelir üzerine çalışma yapması gerekmektedir.çöplerin özellikle akşam vakti çınar caddesinde saatte bir aınmalı.en önemliside kanalizasyon sorununu bir an önce çözmeli ve diger plajlarımızada mavi bayrak alınması.
ahmet 4.5.2016 - 22:32:02
Karasuyu biraz örnek alsanız yeter adamlar bizden kat be kat ilerdeler!
Hamide Cesur 4.5.2016 - 20:37:09
Çok güzel bir konuya isabet buyurmuşsunuz. Akçakoca'ya mutlaka yapılmalı
yeni