Back To Top
  • Refik ALEV
    Refik ALEV
Yorumcu rezaleti

Yorumcu rezaleti

 - Tarih 22.2.2016
- A +

 Değerli sporseverler hataları, eksikleriyle yıllardır futbol seyrediyoruz.

 

Nedense maç bittikten sonra maçın içerisinde yaşanan olumlu hareketleri konuşacağımıza hakemlerin yaptıkları ve yapmadıklarını konuşuyoruz. Değerli kardeşlerim bir türlü öğrenemedik futbolun bir oyun olduğunu. Sanki maç seyretmeye değil de hakemi denetlemeye gidiyoruz. Maç bitiyor hemen televizyon kanallarında yorumlar başlıyor. Biz ise az önce konuşulan o maçtan geldik.

 

Açıyoruz televizyonu başlıyoruz seyrettiğimiz maç hakkındaki yorumları dinlemeye ve hayretler içinde kalıyorsunuz sanki siz o yorumlanan maçı değil de başka bir maçı seyretmişsiniz.  

Hakemler yerlerde hakem komitesi yerin dibinde federasyon şerefsiz ama o maçı yorumlayan şerefsizler çok şerefli. Sizin gibi insan denen yaratıklar oldukça sizin gibi üç kuruş kazanmak adına futbolu mahvedenler oldukça bu ülkede futbol bir adım ileriye gidemeyecektir.

 

Hakem maça çıkacak maç bitince acaba yorumcular benim hakkımda ne söyleyecekler diye düşünmekten maç yönetemez oldu. Sayın Erman Toroğlu sen istediğin gibi yorumlayabilir,  istediğin gibi hakaret edebilirsin çünkü hakemler konuşup kendini savunamıyor sana dur diyecek kimse de yok meydan boş ama bilir misinki o hakem konuşabilse senin hakaretlerinin on mislini yapar sana.

 

Hakem iki saniye içinde karar vermeli sen ise kamerayla ileri gel geri yavaş yavaş ilerle diye kamerayı yönlendiriyor yinede sağlıklı bir karar veremiyorken hakemin iki saniye içinde verdiği kararı eleştiriyor hakarete varacak cümleler kullanıyorsun.

 

Âmâ senin suçun yok suç seni adam diye alıp televizyonlarda yorumcu yapanda, suç senin değil seni adam diye televizyonlarını açıp o hakaret ve küfür içeren sözlerini çoluğuyla çocuğuyla dinleyen daha sonrada benim çocuğumun ağzı niye bozuk diyenlerde. Sen Umut Bulut’un adamlığını konuşacak adam değilsin bunun için önce kendin adam olacaksın. Bu ülkede senin gibi soytarılara pirim verilirse Türk futbolu bu kaosun içinden asla çıkamayacaktır. Lütfen biraz daha hoşgörü


Yorumlar

Yorumlar
refik alev 10.3.2016 - 16:16:02
Sevgili arkadaşım benim yazım hakkın da yazmış olduğun belli bir bölümünün doğru nolduğunu söylemek isterim.ben galtasaraylıyım ama erman toroğlınun umut bulut hakkında yapmış olduğu yorumdaki adam değil söyleminin ne kadar terbiyesiz bir söylem olduğunu ve adamlığın sahada değil nerede kanıtlanacağını herkesin iyi bildiği için adamlığın yorumlarda dile getirilmesinin doğru olmadığını anlatmaya çalıştım.bu yorum Galatasaray maçı sonrasına denk gelmiştir aynı yazımı Fenerbahçe,beşiktaş,trabzonspor yada herhangi bir Anadolu kulübünün futbolcusunun hakkındada aynı terbiyesizliği yapsaydı yinede bu yazıyı yazardım.ayrıca hakemler hakkındaki sözleri ile erman toroğlunu eleştirdim sen hakemlerin hata yapma lüksünün olmadığını söylemeye çalışıyorsun.benim amacım hakemlerin hatayapma hakkının olduğunu söylemeye çalışmadığımdır sayın toroğlunun görünyüye bir sefer bakarak karar veremediği halde ileri al geri al, a kameraya gec b kameraya gec karşı kameradan al gibi sözlerinden sonra karar vermesinin doğru olmadığını söylemeye çalıştım.oda hakem gibi tek kameraya bakarak kara verseydi ya.reyting yapma uğruna hakemlerimizin yerden yere vurulmasına karşı çıktım yoksa hakemler hata yapmaz diye bir şey yok.
Ad Soyad Giriniz... 23.2.2016 - 12:10:13
MHK kuddusünün açıklaması ne kadar gereksiz ve olaylara pişkinlikle baktıysa bu yazı da o derecede. Bu sene hakem hatlarının oldugu kadar hıc bır sene olmamıstır. Trabzonspor lime lime edilirken bir yorum yapmaya gerek duysaydınız ya. Boş bır yazı olmus. Kırmızı kartı sizde haketmısınız bu yazıda. Eleştiricıler nıye var macı yorumlayacaklar tabı ama tabıkıde dozunda. Eleştiri olmadan basarı gelmeyecektır.
Sevgili Refik Abi. Oyun Kurallar çercevesinde oynanıyorsa insanlar oyundan zevk alır. Yoksa oyun Kirli bir tezgaha dönüşmüşte Tiyatro sahneleniyorsa artık burada oynanan oyuna değil tiyatroyu oynayan kukladan tiyatroyu yazan ve kuklayı oynatan senariste kadar irdelemek bu oyunun geleceği için önemli. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne diyor ; Ben Sporcunun Zeki Çevik aynı zamanda AHLAKLISINI severim. Artık ne futbolcusunda ahlak kalmış, ne Hakeminde ne de onu yöneten zihniyette. Şimdi sen diyorsun ki trilyonlar akıtılan bu sektörde, Koskocaman bir şehrin taraftarı olarak, ALın teri akıtarak para kazanan ve aldığı paranın hakkını başarı kazanarak kulübüne ve Taraftarına hediye etmeye çalışanlardan tut da, eski hakem olarak maçı yorumlamaya çalışan ve o da bir taraftar sayılanlara ' susun , irdelemeyin, maçı izleyin sadece spor olduğunu düşünün ve zevk alın' ... Ülkedeki Haksızlıklara susuyoruz,Çevremizdeki haksızlıklara susuyoruz, Spordaki hasızlıklara susuyoruz. O Halde biz ne için yaşıyoruz Refik abi. O hakem yada hakemler o pozisyonları görmeleri için yetiştiriliyor ve spor olsun diye bedavaya sahaya çıkartılmıyor. Olmadı belki pozisyonu göremez diye 2 yan hakem veriliyor destek alsın kararsız kaldığında danışsın diye. Yetmedi 4. hakem ile destekleniyor. Yan hakemlerden net cevap alamaz ise 4. hakemden de bilgi alsın diye daha ne o zaman. Yılların yatırımını, akıtılan parayı, alın terini, koca bir taraftarın şampiyonluk hallerini basit hatalar ile kimsenin çalmaya, gasp etmeye hakkı olmadığı gibi ne hakemlerin , ne de federasyonun bu hakkı var. Eleştirmek suçlamak değil. hataları ortaya çıkartmak ve bir daha olmaması için tedbir almaktır. Eleştiri olmaz ise nasıl hatalarımızı görürüz. yada bu haksız yönetimden spor adına kim zevk alır. Lakin eleştirmek ahlak, edep, haysiyet ve terbiye çercevesinde olursa eleştiri olur yoksa hakaret olur ki aslında sizin yazınızın başlığını oluşturacak konu da budur. Lakin sizde biliyoruz ki bir takımın taraftarısınız ve yazınızı yazarken bu kimlikten kurtulamamışsınız. Orada bence umut bulutu yada selçuk ilanı koruyacağınıza tamamıyla parçalanmış, lime lime edilmiş, elinden belki de galibiyeti alınmış tüm türkiye ye mal olmuş avrupa da ülkemize başarılar kazandırmış ve deplasmanda misafir olmuş bir takıma yapılan haksızlığı gündeme taşısaydınız, spora uzanan kara elleri kınasaydınız, sporu spor olmaktan nasıl çıkarttıklarını anlatsaydınız, sporun kullanılarak kimlerin nasıl çıkar sağladığını gözler önüne serseydiniz. Yok siz bir köşe yazarı olarak bu taraflı düşünceniz ile sınıfta kaldınız. Buyurun beğendiğiniz ve adına spor dediğiniz o organizasyonu büyük bir keyif ile koltuğunuza gerilerek izleyiniz.... Ama unutmayınız ki bir gün gelir o haksızlıklar sizleri de daha önce bulduğu gibi yine bulur... Bu kadar yazıdan çıkacak özet mi : Güzel günler için, ahlaklı ve çıkarsız spor için, zevk alınacak ve oyun olarak görünecek müsabakalar için sende tarafsız ses ver....
yeni