Back To Top
  • Ergun AŞÇI
    Ergun AŞÇI
Bankaların kestiği dosya masraflarının geri ödenmesi hakkında

Bankaların kestiği dosya masraflarının geri ödenmesi hakkında

 - Tarih 04.10.2014
- A +

Akçakoca Tüketici Hakem Heyeti yeniden oluşturulduktan sonra tüketici kredisi kullanmış olanlardan dosya ya da benzeri adlarla kesilen masraflar kredi kullananlara geri ödenmeye başlandı.

 

Eski hakem heyeti varken bu başvurular bankalar lehine sonuçlanıyordu.

 

Bankalardan tüketici kredisi kullanmış ya da kullanma talebinde bulunmuş değilim, dolayısı ile yazdıklarım başıma gelenlerden değil bana anlatılanlar üzerinden.

 

Bankalar tüketici hakem heyeti kararları ile bu masrafları ödemeye başlayınca tüketicileri yıldırmak için farklı taktikler üretmeye başlamışlar.

 

Bu masrafları geri alabilmek için bu paraların dekontlarına ihtiyaç var. Bununla birlikte tüketici kredisi kullanıp da dekontlarını saklamış olan kişi neredeyse yok sayılır.

 

Bu dekontları alabileceğiniz merci yine bankanın kendisi. Ülke çapındaki gazetelerdeki haberlere göre dekont başına 63TL isteyen bankalar bile var.

 

Yasal dayanağınız ne diye sorulduğunda net bir cevap alabilmiş kredisi kullanıcısına gazetelerde rast gelemedim.

 

Akçakoca Halk Bankası şubesinden tüketici kredisi kullanmış olan bir kredi kullanıcısından bu dekontlar için 50 TL masraf istenmiş, istenmiş diyorum çünkü bunu belgeleyecek bir imkânım yok.

 

Akçakoca Halk Bankası Müdürlüğü bunun gerçekliği konusunda Akçakoca kamuoyunu aydınlatırsa bu ekstra hizmet için Akçakoca kamuoyu kesinlikle müteşekkir olacaktır.

 

Tabii ki, bu talep sadece Halk Bankası ile sınırlı değil, ilçemizde şubeleri bulunan İŞ, DENİZ, YAPI-KREDİ ve ZİRAAT bankalarını da kapsayan bir talep.

 

Eğer bu ücretlerin alınmasında yasal bir dayanak varsa bu konuda da açıklama beklemek Akçakoca kamuoyunun hakkı.

 

 Dekontları bankadan şahsi olarak istemek yerine bu müracaatı iadeli-taahhütlü posta yoluyla isteyerek bu ücretten kurtulmanın da yolu bulunmuş, iadeli-taahhütlü posta yolu ile müracaat evrak olarak kayıt altına alındığından bankalar dekontları müracaat sahibine vermek zorunda kalıyorlarmış.

 

İlginç olan şahısların posta yoluyla yaptıkları müracaatların kendilerinden daha fazla itibar görebiliyor olması.

 

Enflasyonist ekonomik politikalar sona erdikten sonra bankalar yaptıkları her hizmete ekstra masraflar bindirerek karlılıklarını artırma yoluna gidiyorlar, işin gerçeği bu.

 

Bankalarda özellikle kredi işlemlerinde sorgulayıcı olmak ve yapılan işlemlerin belgelerini saklamak bir parça olsun haklarımızı arayabilmek için başvurulacak bir yöntem olarak duruyor.

 

Bankaya para yatıran kimselere eskiden “mudi” denirdi ve çok önemliydiler, bugün ise kredi kartı kullananlar ve küçük çapta kredi kullananlar bankacılık sisteminde mudiler kadar önemliler.

 

Tüketici kredisi kullanıp, masraflarını geri alacağını bilmeyen ve bunu hangi yöntemlerle yapacağını bilmeyen çok mağdur var.

 

Bu yüzden tüketici hakem heyetlerine nasıl başvurulacağının, bankalarla basıl mücadele edileceğinin tecrübelerini paylaşmak gerekli. Akçakoca sosyal medyası bu konuda sınırsız fırsat sunabilir.

 

Bankaların yıldırma taktiklerine sabırla direnme kararı almakta işin başlangıcı.

 

 

 


Yorumlar

Yorumlar
faith bank 04.12.2014 - 19:23:33
Merhaba. Eğer stres ve hızlı onayı olmadan kişisel veya işletme kredi ihtiyacınız var mı? Eğer öyleyse şimdi Başbakan faiz oranı kredi sunuyoruz olarak, lütfen bize ulaşın. Bizim kredi güvenli ve daha fazla bilgi ve uygulamalar için, güvenli olan, bu e-postaya cevap lütfen. ([email protected]) gerekli isim ve miktarı. web sitemizi ziyaret edin (http://faithbankcompany.gnbo.com.ng)
Şikayetçi Vatandaş 09.10.2014 - 13:34:12
Ben çalışıyorum zaten ümran boruda boru çekiyorum. Herkes işini yapsın. Heyet kurulmuş biz de başvuru yaptık. 8 ay sürdü ben de her ay gittim. Adamlar usanmadan bu iş öyle değil böyle bak çok işi var hemen çıkmaz diye anlatıyor. Sırf bana değil herkese anlatıyorlar. Yani baksan şöyle bi akıllıca millete laf anlatması başlı başına iş. Sen vaktin varsa oraya git biraz vatandaşa malumat versen yeter. Ne yapacağını tarif etsen yeter. Benim işim olmasa giderim yaparım.
Ad Soyad Giriniz... 07.10.2014 - 01:19:25
işleri oladar iyi biliyorsunki heyette CALIŞSAN olur bu iş arkadaş...
Şikayetçi Vatandaş 06.10.2014 - 19:54:59
Akçakocada hakem heyeti şu an büyük öz veri ile yaşlı başlı insanlara kıyamadığından bu gün git yarın gel dememek için ciddi sorunlar içinde çalışıyor. Kaymakam sağ olsun eski hakem heyetinde sorun var diye yeni heyet kurmuş. İyide bu heyetin başvuru noktası bir okul olarak seçilmiş. Oradak iki kişi var. Hem okulun işini yapacaklar sonra ayda bin kişiye rehberlik yapacaklar sonra o kadar kişinin başvurusu ile ilgili resmi işlemleri yapacaklar, ayda 3 bin posta gönderecekler. Kaymakama dilekçe yazıp personel verin buraya dedim. Ses yok. Bimere şikayet ettim ses yok. Sağ olsun kaymakam şikayetleri duymazdan geliyor. Yani o kakar iyi niyetli çalışıyorlar ki bankaların mahkemeye götürebileceği kararları vatandaşı korumak için banka lehine yazıyorlar. Her gittiğimde sizin gibi vatandaşa malumat vermekten işimizi yapamıyoruz gelmeyin size mektup gelecek diyorlar. Şimdi bu heyetin başvuru noktası okul mu olmalıydı yani bu iş olmaz. Okullar da açıldı daha karar falan çıkmaz ordan. Eski hakem heyeti yüzlerce kişiyi mahkemelik etmiş mahkemelere ortalama bin tl her kes para ödemiş. Yakında bu hakem heyeti de aynısını yaparsa hiç şaşırmam. Sadece eylül ayında 1200 kişi gelmiş çok sıra var diyolar. Hala çıkmayan kararlarımız var. Bana kızıyolar ha bire gelme diye. Bir kişi başvuru nasıl olacak diye sonra başvuru yapmaya sonra karar çıkmadı demeye karar çıkınca da şimdi ne yapcaz demeye gidiyormuş. düşünsenize o kadar millete laf yetiştir bide resmi işlem yap. Bi de okulun öğrencisi velisi işi gücü. Bakalım ne kadar dayanacaklar
Ad Soyad Giriniz... 05.10.2014 - 00:12:15
5 AY ÖNCE HAKEM HEYETİNE BAŞVURUDA BULUNDUK AMA HALEN DAHA BİR CEVAP GELMEDİ BİLİYORUM GELMİYECEK TE BU BİRİMİN NASIL CALIŞTIGINI BİLEN VARMI....
yeni