Back To Top
Süleyman Soylu: Eleme listesi ve mülakat sonuçları asılsız

Süleyman Soylu: Eleme listesi ve mülakat sonuçları asılsız

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -19.03.2015
Süleyman Soylu: Eleme listesi ve mülakat sonuçları asılsız
- A +

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti'de aday adaylarının değerlendirilmesi sürecinde 4 ara komisyonun devam eden çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti'de aday adaylarının değerlendirilmesi sürecinde 4 ara komisyonun devam eden çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.  Soylu’nun açıklamaları ile Düzce’de bazı basın organlarında temayül ve üst komisyona çıkan isimler gibi listelerin gerçek dışı olduğu anlaşıldı.

Süleyman Soylu, 7 Haziran seçimleri için aday belirleme süreci işletilirken bazı istisnalar dışında herkesin temayül yoklamasına alındığını, bunların da çok büyük bir disiplin içerisinde yapıldığını ifade ederek, buradan çıkan sonuçların değerlendirilerek Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanlığına iletildiğini, SKM'nin AK Parti'yi diğer siyasi partilerden ayıran en önemli özelliklerden biri olduğunu anlatarak, daha sonra aday adaylarıyla 12 komisyonda bir hafta süreyle mülakatlar yapıldığını, temayül yoklamaları ve mülakatların bu komisyonlar tarafından değerlendirildiğini belirten Soylu, 12 komisyonun bir sonraki aşamada 4 komisyona düşürüldüğünü anımsattı.

Aday adayları ile ilgili geniş araştırma yapılıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, şu bilgileri aktardı:"Siyasi ve hukuk işleri, teşkilat, seçim işleri ve özellikle genel sekreterlik, bu 4 başkan yardımcılığında, 12 komisyon içerisinde bulunan diğer iki başkan yardımcısını da içine alarak üçlü komisyonlar oluşturuldu. Yani 3 bölüm 4 ayrı kategoride toplandı. 4 ayrı kategorik komisyon oluşturuldu 3'er kişiyle ve toplam o 12 komisyonda harmanlanan bütün aday adayları, tekrar burada değerlendirmeye alındı. Biraz önde olanlar, arkada olanlar, ayrılanlar gibi değerlendirme oldu. Şimdi biz bu komisyonlarda biraz daha irdeleyerek devam ediyoruz. Yani herkes birbirine kendi komisyonlarında gördüklerini anlatıyor. Yaklaşık bu da bir haftalık süreç alacak. Biz bu komisyonlarda partimizin il başkanlarını, o bölgedeki belediye başkanlarımızı, yani il belediye başkanlarını, sivil toplum örgütlerinden görüşleri alarak aslında aday adaylarımızla ilgili derinlemesine bir analizi, araştırmayı ve kendi görüşlerimizi ortaya çıkarabilecek bir sonuca ulaşmaya çalışacağız."

AK Parti'de aday belirleme sürecinin, aday adaylarının tümünün değerlendirmeye tabi tutulduğu ve tamamıyla görüşüldüğü bir süreç oluğuna dikkati çeken Soylu, tüm bu değerlendirmelerin Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki üst kurula sunulacağını bildirdi.

Soylu, "En nihayetinde önümüzdeki hafta başından itibaren de üst komisyon bu çalışmaların tamamını gözden geçirecek, değerlendirmeler ortaya koyacak ve kendi gördüklerini de buna katarak bir sonuca ulaştıracak" diye konuştu.

Kimlerin elendiğini şu aşamada paylaşmıyoruz

"4 ara komisyonda değerlendirmeye alınan aday sayısı" da sorulan Soylu, şunları kaydetti:"Bu sürecin başlarından itibaren, AK Parti'nin kendi adına bir ilkesi ve kriteri vardır. Kriteri gizlilik esasıdır. Yani burada kimin biraz daha önde, arkada olduğu, temayüllerin ne şekilde teşkilatımız tarafından ortaya konulduğu... Bu bir merkezi yoklamadır. Yani AK Parti merkezi yoklama usulünü kurulduğu günden beri yürütmektedir. Merkezi yoklamaların temel esası da parti genel merkezinin oluşturacağı kriterler, ilkeler, esaslar çerçevesinde belirlenmesidir. İşte bunu ortaya koyduğumuz için şu kadar elendi, şu kadar ortaya çıktı, şu kadar kişi üst komisyona çıkacak gibi kesin değerlendirmeyi kamuoyu ile paylaşmamız bizim açımızdan doğru değildir."

Her aday adayının şansı var

Bu komisyonlarda yapılan değerlendirmelerle ilgili aday adaylarına da bilgi verilmediğini dile getiren Soylu, "6 bin 300'ü aşkın aday adayımızın her birinin değerlendirilme, her birinin milletvekili aday listesine girme ihtimali her biri kadar vardır" dedi.

KAYNAK: DÜZCENİN SESİ

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni