Back To Top

300 yataklı hastane inşaatında bu kez işler yolunda gidiyor

300 yataklı hastane inşaatında bu kez işler yolunda gidiyor

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -21.05.2014
300 yataklı hastane inşaatında bu kez işler yolunda gidiyor
- A +

Müteahhit firmadan kaynaklanan sebeplerle yapımına başlandığı 2010 yılından beri ancak yüzde 10 seviyesinde kaldığı için Düzce kamuoyunda iktidar partisi aleyhine, muhalefet partileri tarafından sürekli eleştiri konusu edilen, 300 yataklı Devlet Hastanesi inşaatında bu kez işler yolunda gidiyor.

 Müteahhit firmadan kaynaklanan sebeplerle yapımına başlandığı 2010 yılından beri ancak yüzde 10 seviyesinde kaldığı için Düzce kamuoyunda iktidar partisi aleyhine, muhalefet partileri tarafından sürekli eleştiri konusu edilen, 300 yataklı Devlet Hastanesi inşaatında bu kez işler yolunda gidiyor.

 

Aziziye Mahallesi’nde bulunan ve fidanlık arazisine 2010 yılında yapımına başlanan 300 yataklı devlet hastanesi inşaatı müteahhit firmadan kaynaklanan sıkıntılar nedeni ile durmuş, kapısına kilit vurulmuş, müteahhit firmadan alacağı olan işçiler şantiye binasında eylem yapmışlardı.  İnşaatın durması Düzce kamuoyunda ciddi rahatsızlıklara neden olurken, Düzceliler hastanenin bir an önce bitirilmesi için özellikle siyasilerin harekete geçmesini istemişlerdi.

 

Yeniden ihale edildi

 

Düzce kamuoyunda yükselen tepkileri dikkate alan yetkililer,  geçtiğimiz yıl Haziran ayında Sağlık Bakanlığı ve TOKİ yetkililerince hastane şantiyesinde yapılan incelemelerde hastanenin yapımını alan müteahhit firmanın inşaatı tamamlayamayacağı tespit ederek  ihale fesih eden TOKİ,  300 yataklı hastane inşaatın bu kez davetiye usulü tekrar ihaleye çıkarak Seç Yapı - Seç İnşaat ortaklığındaki firmaya vermişti.

 

 

En son Bakan Yardımcısı gezmişti

 

Geçtiğimiz aylarda Düzce’yi ziyaret eden Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, hastane inşaatını gezmiş ve şöyle konuşmuştu: “Burayı yapan müteahhit arkadaş tıkandığın yerlerde bizi arıyorsun biz sana yardımcı oluyoruz. Burada bir müteahhit tavsiye edildi. Bu arkadaşlarımızın eski ekiple ilişkisi yok. Burada bir talihsizlik yaşandı. Sakındığın göze çöp batarmış. Bu işlerde siz müteahhit seçemezsiniz. Burada bir talihsizlik yaşadık. İkinci defa ihalesi yapılan bir inşaat. Burada arkadaşlarımız iyi gidiyor. 200 işçinin altına düşmeden işlerine devam edecekler. Para ödenmesi sıkıntısında sorun yaşamayacaksınız. Siz bu hastaneyi cebinize koyup götürmeyeceksiniz. İhale bedeli 67 milyon 580 bin lira. Yaklaşık 150 milyonluk bir yatırıma imza atıyoruz. Hastanenin yapılması standardı yükseltecek. Depreme dayanıklılık konfor ve hizmet anlamında ileri teknolojik anlamda muhteşem bir hizmet olacak. Düzce halkı buraya sahip çıkmalıdır. Bakanlık olarak burasının gecikmesinden rahatsız oluyoruz. Bu büyüklükte ihale alan müteahhit eskiden 10 senede bitirmiyordu. Fiyat yükseltmesi yapıyordu. Biz anahtar teslimi ihale yaptığımız için 10 senede bitirirse aynı parayı alacak 1 senede de aynı parayı alacak.”

 

Bitiş tarihi pazarlığı

 

Konuşmasının sonunda Bakan Yardımcısı Kafkas, hastaneyi yapan müteahhitle sıkı bir tarih pazarlığına girmişti. Bakan Yardımcısı Kafkas hastanenin 29 Ekim 2014 tarihine yetiştirilmesini istemiş ancak müteahhit Selahattin Çaplan ise bunun mümkün olmayacağını söylemişti. Bu kez 23 Nisan 2015 tarihinde bitirilmesi için anlaşma sağlanmıştı.

 

 

Çalışmalar hızlandı 2015’in Mayıs ayında bitecek

 

Bu ziyaretin ardından 300 yataklı devlet hastanesinde inşaat çalışmaları hız kazandı. Kaba inşaatı tamamlanmak üzere olan hastane binasının ince işleri için çalışmalar başlatıldı. Hatta hastane içinde örnek odalar dahi oluşturuldu. Yapılan çalışmalar hızla devam ederken ekipler gece gündüz demeden aralıksız çalışmalara başladı. Gündüz hastanenin dış cephe giydirmeleri yapılırken gece saatlerinde ise vinçler sayesinde demirler ve buna benzer malzemeler kullanıma hazır hale getiriliyor. Çalışmaların bu şekilde gitmesi durumunda Düzce Devlet Hastanesi gelecek yıl Mayıs ayında teslim edilecek.

 

En modern bina

 

 Toplam 300 yatak kapasiteli olacak yeni hastane adeta uzay üssü gibi olacak. Tüm hastalar 5 yıldızlı otel konforunda sağlık hizmeti alacak. Teknolojinin en son imkanları kullanılarak inşa edilen Düzce Devlet Hastanesi kentin en modern binalarından olacak.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.