Düzce İl Müftü Yardımcısı Yavuz Horoz,...Aşı Orucu Bozmaz  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top

Düzce İl Müftü Yardımcısı Yavuz Horoz,...Aşı Orucu Bozmaz

Düzce İl Müftü Yardımcısı Yavuz Horoz,...Aşı Orucu Bozmaz

 - 0 Onaylı Yorum  -1 Bekleyen Yorum -7.04.2021
 Düzce İl Müftü Yardımcısı Yavuz Horoz,...Aşı Orucu Bozmaz
- A +

Ramazana sayılı günler kala, pandemi süreci ile ilgili merak edilenleri  Düzce İl Müftü Yardımcısı Yavuz Horoz cevapladı. Horoz, Diyanetin açıkladığı gibi teravih namazlarının evde kılınacağını ve en çok merak edilen Covid-19 aşısının orucu bozmayacağını söyledi.

Ramazan öncesinde en çok merak edilenlerin başında teravih namazının camilerde kılınıp kılınamayacağı ve Covid-19 aşısının oruç tutmayı engelleyip engellemeyeceğiydi. Diyanet İşleri Başkanlığı bugün teravih namazlarının evde kılınacağını açıklarken, İl Müftü Yardımcısı Yavuz Horoz da hem teravih hem de aşı konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Horoz, “Gönlümüz ister ki coşkulu bir şekilde teravi namazlarımızı camilerimizde kılalım Maalesef son zamanlarda artan vaka sayıları nedeniyle bakanlığımız böyle bir karar aldı dedi.

Teravi namazlarının evde kılınacak

Horoz şu açıklamayı yaptı: Teravi namazlarının evde kılınacağını bizde bugün üzülerek duyduk. Gönlümüz ister ki coşkulu bir şekilde teravi namazlarımızı camilerimizde kılalım. Geçen yılda pandeminin ilk çıkması hasabiyle tamamen kapalılık söz konusuydu. Teravi namazlarını ve diğer tüm namazları kılamadık. Umut ediyorduk ki bu sene teravi namazlarımızı camilerde kılabiliriz. Maalesef son zamanlarda artan vaka sayıları nedeniyle bakanlığımız böyle bir karar aldı. Yaptığımız istişare ve toplantılarda aldığımız kararlar doğrultusunda teravi namazlarımızı camilerde değil evlerimizde kılmanın uygun olacağı düşünüyoruz şeklinde. Umuyorum ki ramazan boyunca vaka sayılarında ki azalma olursa camilerimizde coşkulu bir şekilde namazlarımızı kılabiliriz.

Aşı arıcı bozar mı?

Aşı orucu bozmaz. Genel anlamda tedavi amaçlı olan iğnenler ve aşılar orucu bozmaz. Ancak vücuda güç katmak amacıyla yapılırsa iğne ya da serum orucu bozmaz. Tedavi amaçlı aşılar orucu bozmaz.

Bağışıklık sisteminin düşmemesi için oruç tutulmaya bilir mi?

Doktorlar karar vermişse sen hastasın hastalığın oruç tutarsan hastalığın ilerleyecek, bu senin için risk oluşturur şekillinde demişler ise bu kişi oruç tutmaya bilir. Sonradan iyileşme umudu varsa kendileri de kaza edebilirler. İyileşme umudu olmayan hastalar ise bunun yerinde fitrelerini verebilirler. Ama kendi kafasından oruç tutmayan hastalığa yakalanırsam bağışıklık sistemimi düşmesin gibi kararlar veriliyorsa bu kişilerin oruç tutması gerekir.  Bir yıldır oruç olmadığı halde insanların hastalığa yakalanmasını neye bağlayacağız. O zaman bağışıklık sistemi düşmüyor, oruç tutunca mı bağışıklık sistemi mi düşecek. Bu bir bahane olamaz.

Fitreleri fiyatları nedir?

Diyanet işleri başkanlığımızın bu yıl için açıklamış olduğu fitre fiyatı kişi başına 28 liradır. Birkaç hafta diyanet işleri kurulumuzun açıkladığı rakam budur. Aynı şekilde orucunu tutamayan hasta olan vatandaşlarımızın verdiği fidyeler de 28 liradır.

Ramazan ayı paylaşım ayıdır.

Ramazan ayı genellikle Müslüman kardeşlerimizin zekatlarını vermiş oldukları hesabı kolay olsun ve yılda bir kere verildiği için ramazan ayında verilir. Hem de sevabımız yüksek olsun diye ramazan ayında verilir. Ramazan ayında fitrelerimiz var, hasenatımız ramazan ayında yüksek olur. Bizimde müftülüğümüz olarak kurmuş olduğumuz ve bir yıldır hizmet veren hayır çarşımız var. Burada yapılan yardımlar 

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.