Fındık Alımı Dolara Endekslensin  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top

Fındık Alımı Dolara Endekslensin

Fındık Alımı Dolara Endekslensin

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -5.04.2021
Fındık Alımı Dolara Endekslensin
- A +

 Fındık 2020 Nisan ayının ortalarında dolar 6,90 TL iken 26 TL’den işlem görüyordu. 2021 Nisan ayında dolar 8,15 lira olmasına rağmen fiyatlar serbest piyasada düşüyor. Bu duruma ne üreticiler ne de ziraat odaları temsilcileri anlam veremiyor. Üreticiler devletin müdahale etmesini istiyor.

Öyle serbest piyasa ol(a)maz

 TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, çelişkili durum hakkında değerlendirmede bulundu. Soydan, “Türk fındığının hem kalite hem üretim açısından dünyada rakibi yok. Biz dünya fındığının yüzde 70’ini üretiyoruz. Buna rağmen serbest piyasa fiyatları güven vermiyor, istikrar oluşturmuyor. Buna çözüm gerekiyor. Bu seyirci kalınacak bir durum değil. Çünkü fındık milli ürün.”  şeklinde konuştu.

TMO en iyi fiyatı açıklamalı

TMO’nun devrede olmasına rağmen ve bunun dışında fındık fiyatının çıkmaması için hiçbir neden yok. Buna karşın sezon başında 25-26 lirayı gören fiyat kasımdan beri 22 liraya inerek adeta donduğunu aktardı. Soydan, “Bu durum devletin fındıkta mutlaka olması gerektiğini ve 2021-2022 sezonunda hasat öncesi iyi bir fiyat açıklaması gerektiğini gösteriyor.” dedi.

Manipülasyon son bulsun

Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi, bu durumun bir takım çevrelerin manipülasyon yapmasından kaynaklandığını savundu. “Dolar yükseliyor, fındık düşüyor. Bütün satışı dolarla olan milli ürünümüz fındık dolara kafa tutuyor. Tarım Bakanlığı fındığın alımını da dolara endekslesin manipülasyon son bulsun. Üretici de esnafımızda rahat etsin.” dedi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.