Fındık Fiyat Politikası Üreticisi Bile Olmayan Borsada Belirleniyor  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top

Fındık Fiyat Politikası Üreticisi Bile Olmayan Borsada Belirleniyor

Fındık Fiyat Politikası Üreticisi Bile Olmayan Borsada Belirleniyor

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -2.04.2021
Fındık Fiyat Politikası Üreticisi Bile Olmayan Borsada Belirleniyor
- A +

 Fındık hasat programı kapsamında dünya piyasasında güç sahibi olan ülkeler güçlerini birleştiriyor. Küresel anlamda fındığın üretiminin %80’ini gerçekleştiren Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Tarım Bakanları omuz omuza bir arada olacak. Dünya üretiminde söz sahibi olan üç ülke güçlerini birleştiriyor.

Bilindiği üzere dünya fındık fiyat politikası, üretici olmayan Almanya’daki borsada belirleniyor.

Fındığın üretimi, dünyada 1960’lı yıllarda yaklaşık 250 bin ton civarındayken son yıllarda bir milyon tonu geçti. Ülkemizde 39 ilde, 728 bin hektar alanda yaklaşık 592 bin çiftçi tarafından fındığın üretimi yapılırken; üretim miktarı yıllara göre 400 bin ton ile 800 bin ton arasında değişmektedir.

17,6 milyar dolar olarak gerçekleşen 2017 yılı tarım ve gıda ürünleri ihracatının %9’u fındık ürününe ait olurken; fındığın bitkisel üretim değeri 2018 yılında 5,3 milyar TL’yi buldu. 2019 yılı için tahmini rekolte 776.046 ton olarak bekleniyor.

ÜÇ ÜLKE GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanı İmam Karimov ve Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanı Levan Davitashvili “Fındık Yetiştiriciliği Alanında İyi Niyet Beyanına” ortak imza attılar.

İmzalanacak olan iyi niyet beyanı ile Türkiye, Azerbaycan ve Gürcü halkı arasındaki dostane ilişkileri güçlendirmek, fındık alanında üretim, kalite, verimlilik için potansiyel ve ihtiyaç duyulan teknik ve teknolojik işbirliğini sağlamak ile ortak yararları ve ortak çıkarları gözetmek amaçlanıyor.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.