Fındık Rekolte Kaybı %90’a Yaklaştı!  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top

Fındık Rekolte Kaybı %90’a Yaklaştı!

Fındık Rekolte Kaybı %90’a Yaklaştı!

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -2.04.2021
Fındık Rekolte Kaybı %90’a Yaklaştı!
- A +

 Ordu ve çevresinde bu yıl kış mevsiminde etkili olan sıcak ve güneşli hava, fındık ve diğer tomurcukların erken açmasına neden oldu. Geçen ay içerisinde etkili olan kar yağışı sonrası, bazı bölgelerde görülen buzlanma ise, özellikle 200-600 rakım yükseklikteki fındıklara ciddi zararlar verdi. Bu bölgelerde yapılan hasar tespit çalışmalarında, yüzde 30 ile yüzde 90 arasında hasar olabileceği söylendi.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, geçtiğimiz ay yaşanan don olayı hakkında açıklamada bulundu. Geçtiğimiz ay içinde yüksek kesimli ve bazı sahil kesiminde görülen don olayının açan fındık tomurcuklarına ciddi zarar verdiğini aktardı.

Soydan, “Ordu’da batı tarafından başlayarak, doğu bölgesine kadar o kuşakta önemli bir zarar var. Bu zarar da doğal olarak rekolteyi olumsuz olarak ciddi yönde etkileyecektir” ifadelerinde kullandı.

“Bazı bölgelerde hasar %90’a ulaştı”

Arslan Soydan, 200-600 rakımlı alanlarda zararın, % 30 ile % 90 arasında değişkenlik gösterdiğini ifade etti. “Geçtiğimiz ay 15-16 şubat tarihinde yağan kar ve devamında eksilerde olan 4 günlük hava sıcaklığı, patlayan fındık tomurcuklarına önemli ölçüde zarar verdi. 200 rakımdan 600 rakıma kadar yaklaşık yüzde 30’lardan, neredeyse yüzde 90’a yakın bir zararla karşı karşıya kalındı. Biz ziraat odaları olarak ön tespit için alanlara ziraat mühendislerimiz ile birlikte çıkarak, çiftçilerimizin şikayetlerini alanda dinledik. O süreçten sonra da zararın boyutu ile ilgili çalışma başlatıldı. Şu anda bakıldığında TARSİM’e sigorta yaptıran üreticilerimiz müracaat yaptıktan sonra şu anda alanlarda çalışmalar devam ediyor ve aldığımız bilgiler de zararın önemli derecede yüksek olduğunu gösteriyor” ifadeleriyle kayıplar açıklandı.

“Risk geçmiş değil”

Şuan da ziraat odaları ve tarım müdürlükleri ile beraber yapılan çalışmalar sonucunda Ordu’da fındık hasarının boyutu ile ilgili net rakamın kısa süre sonra belli olacağını ve bu zararın rekolteyi ciddi oranda etkileyeceğini ifade eden Soydan, “Ordu iline ne kadar zarar olduğu, kamuoyu ile paylaşılınca ortaya çıkacak. Hatta zararın, Giresun’un Bulancak ve Piraziz ilçelerine doğru da olduğunu açıkça görüyoruz. Ordu’da batı tarafından başlayarak, doğu bölgesine kadar o kuşakta önemli bir zarar var. Bu zarar da doğal olarak rekolteyi olumsuz olarak ciddi yönde etkileyecektir” dedi ve sözlerine devam etti.

“Şuanda yapraklar açtığından hem don olayı, hem de dolu yağışında risk geçmiş değil” dedi. Soydan, “Önümüzde belki soğuk hava riski devam ediyor. Hatta bundan sonra fındıkta dolu olaylarını yaşıyoruz. Fırtına ve rüzgarın da fındığa zarar verdiğini biliyoruz. Fındıkta hastalıklar, zararlılar ve bunların yanında kuraklığın da zarar verebildiğini biliyoruz. Fındık kolaylıkla harmana gelen bir ürün değil, üreticinin çok mücadele etmesi gerekiyor” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.