Gündemde şehirlerarası geçiş yasağı var  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top

Gündemde şehirlerarası geçiş yasağı var

Gündemde şehirlerarası geçiş yasağı var

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -8.03.2021
Gündemde şehirlerarası geçiş yasağı var
- A +

Geçtiğimiz haftadan itibaren uygulanan kademeli normalleşmede ilk veriler korkuturken daha sıkı önlemler gündem geldi. Kentin geneli sarı bile olsa, riskli cadde, mahalle, sokak ve parklar için kırmızı kurallar uygulanabilecek. İller arası geçiş zorlaştırılacak. İşte gündemdeki yeni önlemler...

 Koronavirüsle mücadelede ‘kademeli normalleşme’nin ardından uzmanların ‘dalgalı normalleşme’ dedikleri uygulamalar gündemde. Bu kapsamda önlemler gelişmelere göre değişebilecek. Kent sorumluları kendi bölgelerini korumak adına lokal kararlar alabilecek. Hafta sonu 14 günlük harita çıkınca buna göre yeniden değerlendirme yapılacak.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; Bu aşamadan sonra valiler, ilin risk haritası sarı bile olsa, şehirde yoğunluk ve risk yarattığı saptanan bölgeler için kırmızı kuralları uygulayabilecek. İşlek bir cadde, mahalle veya parka yönelik yeni kısıtlamalar getirilebilecek. Yeni yasaklar, HES kodu şartı veya daha sıkı denetimler olabilecek.

İller arasındaki geçişler de bu süreçten etkilenecek. En yüksek risk anlamına gelen kırmızı bir ilden düşük riskli sarı illere geçişleri önlemek için sınır geçişlerinde bekletme, HES kodu kontrolleri, ileri aşamada şehirlerarası geçişin yasaklanması gibi kurallara geçilebilecek. Önümüzdeki dönemde kontrollerin sıklaşması nedeniyle Karadeniz Bölgesi’nin biraz rahatlayacağı, havaların ısınmasına bağlı olarak mavi renkteki Doğu ve Güneydoğu’da ise riskin artacağı belirtiliyor. Bu nedenle il yönetimlerine büyük görev düştüğü, gelişmelere göre halkın sürekli uyarılarak, yeni kurallarla sürecin yönetilmesi gerektiği vurgulanıyor.

BULAŞTIRMA ORANI KATLANDI

Yapılan toplantılarda, vaka sayısındaki artışın hareketlenmeyle doğrudan ilişkisi olduğu, temaslıları ortaya çıkarmak için test sayısının arttırıldığı, daha da arttırılması gerektiği belirtildi. Sağlık altyapısının 15-20 bin arası vakaya kadar kaldırabileceği, ancak ondan sonrasında risk oluşacağı yorumları yapılıyor. Yasaklar kaldırılmadan önce pozitif çıkan bir kişinin 3-4 kişiye bulaştırma riski varken, yeni dönemde bu riskin 7-8 kişiye çıktığı da belirtiliyor.

Yorumlar

Yorumlar
Birkaç aracın freni tutmuyor,lastikler kabsk,kaporta boya gidik sürücüler kurallara uymuyor diye trafik kurallarına utan muayenesi ve diğer avadanlıklarıda tam ama o kötüler yüzünden tüm dürücükeride cezalansırırcasına trafikteki tüm araçları trafikten men edercesine alınmış bir karar olur diye düşünüyorum. Kötülerle baş edin iyileri yok yere cezalandırmayın.