Fındık Kabukları Yakıt Olacak  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top

Fındık Kabukları Yakıt Olacak

Fındık Kabukları Yakıt Olacak

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -24.02.2021
Fındık Kabukları Yakıt Olacak
- A +

 Bioen Biyokütle Enerji, Giresun’un Bulancak ilçesinde kuracağı tesiste günde 97 ton odun artıkları ve fındık kabuğundan pelet üretecek.

Bioen Biyokütle Enerji Sanayi A.Ş. tarafından, Giresun 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde günde maksimum 96 ton atığın işleneceği bir tesis kurulması planlandı. Biokütle Yakıt ve Briket Odun Mangal Kömürü Üretim, Paketleme ve Depolama Tesisi’nin kurulması ve işletilmesi sağlanacak.

950 bin TL değerindeki proje kapsamında, araçlarla fabrikaya getirilen tarımsal odun artıkları, ormansal odun artıkları, fındık kabuğu vb. gibi tehlikesiz atıkları öğütme ünitesinde öğütülerek direk toz haline getirilecek. Toz haline getirilen odun artıkları ve kabuğu kurutma hattına gönderilerek nem içeriği % 7-12 olana kadar kurutulacak. Ardından preslenerek Odun briketi veya Fındık Kabuğu briketi ve briket mangal kömürü haline getirilecek. Sonrasında paketlenerek satışa sunulacak.

BİYOKÜTLE YAKIT NEDİR?

Biyokütle yakıt, her türlü tarımsal artık odun, endüstriyel odun artığı veya fındık kabuğu kurutuluyor. Sonrasında öğütülerek talaş haline getiriliyor. Yüksek basınçla sıkıştırılmasıyla elde edilen 8 cm çapındaki yakıt türüdür.

Briket odun üretiminde en az 3 ayrı süreç vardır. Bu süreçler;

Odunsu artıkların veya fındık kabuğunun öğütülerek talaş haline getirilmesi,

Belirli oranda nem içerecek şekilde kurutulması,

Briketleme makinasında preslenip kalıplanması, soğutulması ve biten ürünlerin paketlenmesidir.

Briket mangal kömürü ise odun biriketlerinin veya fındığın kabuğu briketlerinin karbonizasyon kazanlarında karbonize edilerek kömürleştirilmesi ve mangal kömürü haline getirilmesiyle oluşur. Oluşan briket mangal kömürleri paketlenerek depolanır ve satışı sağlanır.

Yorumlar

Yorumlar
Uzmanlik alanim kizgin havayla bio kutle proliz sistemleri kurmaktir.bu projede size katki saylayabilirim.daha once proliz yontemiyle mangal komuru tesisleri kurdum saygilarimla