Kar Fındık Dallarının Belini Büktü  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
Kar Fındık Dallarının Belini Büktü

Kar Fındık Dallarının Belini Büktü

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -22.02.2021
Kar Fındık Dallarının Belini Büktü
- A +

 Geçtiğimiz hafta Ordu’da etkili olan kar yağışı sonrasında yüksek kesimli bölgelerde fındık dalları kar kütlelerini tartamadı ve araziye yattı.

Ordu’da kar kalınlığı yüksek bölgelerde 70 santimetreye kadar ulaştı. Fındık bahçeleri de kar altında kaldı.

Kar yağışının ardından etkili olan güneşli hava, sahil kesiminde karların erimesinde etkili oldu. Yüksek kesimli bölgelerde ve yaylalarda ise kar kütleleri görülmeye devam ediyor.

Kumru ilçesinde de etkili olan kar yağışı sonrası bazı fındık bahçeleri kar kütlelerinin altında kaldı. Kar kütlelerinin altında kalan fındık dalları, ağırlığın etkisiyle eğildi. Araziye kadar eğilen fındık dallarının, güneşin açması ile birlikte eski haline dönebileceği belirtiliyor.

Kar yağışı fındığı nasıl etkileyecek?

Bu yıl oldukça kurak geçen iklim koşullarının fındığa olası etkilerini değerlendiren Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İslam, “ Fındıkta ürün hasat edildikten sonra bitki kendisini yavaş yavaş dinlenmeye hazırlar. Bu dinlenme dönemi öncesi bitkide karbonhidratlar gibi besinler depolanır ki kış şatlarından daha az etkilenme olsun. Bitki aşırı kış soğuklarına maruz kaldığında minimum zarardan kurtulmak amacıyla kendini dinlenmeye çeker. Bunun için öncelikle üzerindeki meyveleri döker, yaprakları döker ve kış dönemine yapraksız olarak girmiş olur.

Fındığın da içerisinde bulunduğu ılıman iklim meyve türlerinde soğuklama ihtiyacı vardır. Bitki vejetasyon süresi içerisinde yoğun bir faaliyet geçirdiği için ardından dinlenmeye girmesi gerekiyor. Burada sürgünler, tomurcuklar dinlenmeye girer. Sürgünler üzerindeki gözler ve tomurcukların belirli bir süre dinlenmeye ihtiyacı vardır. Dinlenme ihtiyacını karşılayan tomurcuklar sürer, çiçek açar” dedi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.