İklim Değişikliği Fındık Verimini Olumsuz Etkiledi  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
İklim Değişikliği Fındık Verimini Olumsuz Etkiledi

İklim Değişikliği Fındık Verimini Olumsuz Etkiledi

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -22.02.2021
İklim Değişikliği Fındık Verimini Olumsuz Etkiledi
- A +

 Geçtiğimiz sezon Sakaryalı fındık üreticileri fındığını TMO’ya satmıştı. Bu sezon ise serbest piyasa fiyatları yüksek tutunca üretici tercihini değiştirdi. Üreticinin elinde ise hala daha %10 civarında fındık var.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Ekonomi ve Politika Geliştirme Enstitüsü Müdürlüğü, Tarım Ürünleri Piyasaları 2021 ocak raporu yayımlandı. Fındık üretimindeki verimde dünyada %23,8 oranında artış görülürdü. Türkiye’de ise verimde %49,3 oranında azalma oldu. Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, ihracat hakkında konuştu. Türkiye’ye, fındık ihracatında büyük katkı sağlayan Sakarya ile ilgili değerlendirmeler yaptı. Başkan Bayraktar, azalmanın iklim değişikliği nedeniyle meydana geldiğini belirtti. Sakarya’daki fındığın son durumu hakkında da değerlendirmelerde yaptı.

Verimliliğin düşme sebeplerinin başında iklim değişikliğinden kaynaklı birtakım olumsuzlukların olduğunu vurguladı. Bayraktar, “Şu anda Türkiye’de fındığın para etmesiyle birlikte üretici, fındığın bakım ve besleme şartları geçmiş yıllara göre son derece iyileştirdi. Don, kuraklık gibi olaylar fındığın verimliliğini azaltıyor. Dolayısıyla siz ne kadar bakarsanız bakın, bitkinin çiçek açma zamanında birdenbire hava şartları değişirse ister istemez olumsuzluklar meydana gelebiliyor” dedi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.