YAĞAN KAR FINDIĞA İLAÇ GİBİ GELDİ...  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
YAĞAN KAR FINDIĞA İLAÇ GİBİ GELDİ...

YAĞAN KAR FINDIĞA İLAÇ GİBİ GELDİ...

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -18.02.2021
YAĞAN KAR FINDIĞA İLAÇ GİBİ GELDİ...
- A +

Batı Karadeniz'den başlayarak doğuya doğru yayılan kar yağışının fındığa olumsuz değil, aksine olumlu etki yaptığı açıklandı.

 TTB'den yapılan yazılı açıklamada, Selahattin Arslantürk'ün Giresun Ticaret Borsası Meclis Başkanı (GTB) Ertaç Öztürk ve Meclis Üyesi Niyazi Gürsoy ile soğuk ve yağışlı havaya rağmen Batı Karadeniz illeri başta olmak üzere  karla kaplı fındık bahçelerinde tespit çalışmaları yaptıkları belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Arslantürk, Trabzon'dan başlatıp Giresun, Ordu, Samsun, Düzce ve Sakarya illerini de gezerek, her ay geleneksel olarak incelemelerini sürdürdüklerini ifade etti.

 Arslantürk, son günlerde Batı Karadeniz'den başlayarak doğuya doğru yayılan kar yağışının fındığa olumsuz değil, aksine olumlu etki yaptığını belirterek, şunları kaydetti:

"Yağışlardan önce mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının etkisi ile Yomra sivrisi ve çakıldak çeşitleri dışındaki fındıklarda tomurcuk patlaması oldu. Yağan kar, şimdilik açmaya başlayan fındıklara olumsuz etki yapmıyor. Ancak önümüzdeki süreçte don olayının meydana gelmesi etki edebilir."

GTB Meclis Başkanı Öztürk de dallardaki göstergelerin 2021 ürünü fındık için ön tespit demek olduğuna dikkat çekerek, yağan karın toprağın uzun zamandır çektiği su ihtiyacını giderdiğini, bunun da ürüne olumlu etki yapabileceğini ifade etti.





Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.