ALEV BACAYI SARMADAN TEDBİR ALALIM  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
ALEV BACAYI SARMADAN TEDBİR ALALIM

ALEV BACAYI SARMADAN TEDBİR ALALIM

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -14.02.2021
 ALEV BACAYI SARMADAN TEDBİR ALALIM
- A +

Geçtiğimiz günlerde Akçakoca kırsalında maalesef sık sık orman yangınları çıktı. Bu yangınlara karşı mücadele edebilmek için nasıl bir mevzuat olduğunu ve nasıl tedbirler alınmış olduğunu incelemek istedim.

Öncelikle Akçakoca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün sitesine baktım.

Baktım ve hiçbir bilgi alamadım.

Hatta ilçe müdürlüğünün görev ve sorumlulukları sayılırken orman kelimesinin hiçbir şekilde geçmediği fark ettim. 34 maddelik bir görev ve sorumluluk listesi var ama orman, orman yangını ya da orman köylüsü ile hiçbir görev ve sorumluluk bildiren bir şey yok.

Belki son maddeyi 34. Maddeyi sayabiliriz, o da şöyle diyor:

“Yukarıda sayılanlar dışında, mevzuat ile verilen diğer görevler ile Kaymakam ve İl Müdürü tarafından verilecek benzeri görevleri yapar.”

11 maddelik bir yetki bölümü var orada da orman kelimesi geçmiyor bile.

Belli ki İlçe Tarım Müdürlüğü ve Orman Müdürlüğündeki görev Orman İşletme Müdürlüğüne bırakılmış olduğu intibası içerisinde oldum.

Tabii ki hemen Akçakoca Orman İşletme Müdürlüğünün sitesine giriş yaptım.

Bir faydası olmadı çünkü Akçakoca Orman İşletme Müdürlüğünün bir web sitesi yok. Niye yok olduğu hakkında bir bilgi de edinemedim. Karşıma Bolu Orman Bölge Müdürlüğünün sayfası çıktı orada da personel bilgileri ve orman varlığı ile alakalı bilgiler çıktı.

Kısacası ilçe orman işletme müdürlüğü ve ilçe tarım-orman müdürlüklerinden hiçbir bilgi edinemedim. Web sitelerini esas alacak olursak orman yangını hiç olmamış diye de söyleyebiliriz.

O zaman geriye kaymakamlık sitesine girip bakmak kalıyordu. Kaymakamlık sitesinde orman yangınları ile tedbirler ve bilgilendirme muhakkak vardır ümidiyle.

Sitede bu mevzuda bir bilgilendirme vardı. 15 ay öncesine ait. Yeni bir duyuruya da gerek duyulmamış.

Bu duyuruya göre göre iki aşamalı bir tedbir düşünülmüş.

Birincisi köy muhtarlarının bilgilendirilip uyarılması.

İkincisi ise Akçakocalıların kaymakamlık web sitesinde bu duyuruyu arayıp bularak ve de duyurudan gereken dersi çıkarması.

Duyurunun başlangıcında orman yangınlarının küçük çaplı olduğu da belirtilmiş. Daha büyük yangınlar beklenmediği için alınan bu iki tedbir yeterli görüşülmüş olmalıdır.

Bu araştırmalardan çıkacak sonuç ise ilgili birimlerimizce Akçakoca çok büyük orman yangınları beklenmediği köy muhtarlarının bilgilendirilip uyarılması ve halkın uyarılması ile çözüleceği yönünde olmalı.

Resmi makamlarımızın orman yangınlarına karşı bu serinkanlı yaklaşımını görünce ferahladım.

Orman yangınlarından korkmak gereksiz bir telaşmış. Telaş yaptığımız için kızdım kendime. Resmi makamlarımız telaş etmiyorsa bana ne oluyordu ki.

Telaş yapılacak bir şey olsa resmi makamlarımız kamuoyunu hazırlamak ve bilgilendirmek için çok daha geniş bilgilendirme ve tedbir çalışmalarını muhakkak ki yaparlardı!

Gereksiz çalışmalarla vatandaşlara hizmet kalitesinin düşürmemek için böyle bir yol seçilmiş olmalıdır diyerek kendi kendimi ikna etmeye çalışıyorum ancak bu ikna çalışması uzun müddet alacağa benziyor, henüz bir aşama kaydetmiş değilim.

Yorumlar

Yorumlar
M.Köseoğlu 15.02.2021 - 10:19:37
Görev ve sorumluluklar net olmayınca açık kapıda çok oluyor, kısacası kimse tam olarak hiç bir şeyden sorumluda olmuyor. Köy muhtarlarının çoğu şehirde oturuyor, köy nüfüsü özellikle yangın mevsimlerinde çok az oluyor. Peki bu arazilerde yangını kim söndürecek, üstelik köylerde bırakın yangın söndürmeyi içmeye bile su yok.....