Fındığı ve Üreticiyi Tekelleşen Firmaların İnsafına Bırakmayacağız  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
Fındığı ve Üreticiyi Tekelleşen Firmaların İnsafına Bırakmayacağız

Fındığı ve Üreticiyi Tekelleşen Firmaların İnsafına Bırakmayacağız

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -12.02.2021
Fındığı ve Üreticiyi Tekelleşen Firmaların İnsafına Bırakmayacağız
- A +

 Batı Karadeniz Bölgesi Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri adına Mehmet Öztürk açıklama yaptı. Batı Karadeniz Bölgesi Fındık Üreticileri Derneği 2021 Yılı için fındığın azlığına dikkat çekerek ‘üretici dikkatli olmalı’ mesajı verdi.

Mehmet Öztürk, son günlerde serbest piyasada fiyatların düşmesine tepki göstererek, “Kimse merak etmesin. İnşallah Fındıkçıyı yalnız bırakanlar, yeni yılda yaşanan oyunları birlikte bozacağız” dedi.

TMO tarafından 22 TL’den alımı gerçekleştirilen fındığın fiyatı Alaplı’da ve Akçakoca ile Ereğli’de  21 TL’ye kadar geriledi. Serbest piyasada fındığın fiyatında yaşanan bu düşüş üreticileri de endişelendiriyor. 31 Aralık itibariyle fındığın alımlarını durduracak olan TMO’nun fiyat düşüşünün devam etmesi halinde yeni yılda da fındık alımlarını sürdürmesi bekleniyordu. Ama bu sefer hayal kırıklığı devam ediyor. 2021 Yılı ürün rekoltesinin bu hava koşullarında daha az olacağı konusunda üreticiler tedirginler.

‘Fındık Üreticisi Dikkatli Olmalı’

Mehmet Öztürk, “Fındık fiyatında yaşanan düşüşle ilgili ciddi kaygılarımız var. 2020-2021 hasat sezonu öncesi temmuz ayında tekelleşen firmaların mahsul fiyatına müdahale etmelerine izin vermemeliyiz.

Fındığı da fiyatını da Roma, Londra, Washington merkezli alıcı piyasasında tekelleşen firmaların insafına bırakmamalıyız. Tekeline bırakmamak için köylüler olarak daha çok birlikte hareket etmeliyiz.”

“Fındıkçıya sahip çıkmaya kararlıyız. BAFÜD olarak köylünün ürünlerini piyasa değerinin üzerinde devam edeceğiz. Bu dernek etrafında birleştikçe koskoca güç olacağız, Batı Karadeniz Bölgesi; Akçakoca, Alaplı, Ereğli İlçelerinde yaklaşık 30 bin ailenin geçim kaynağı. Tüccar piyasasını kendi lehimize çevirmek için yeterli donanıma sahip kadromuz var. Bu nedenle Üreticiyi yok sayan Fındık Tekellerini sarsmak için kendi pazarımızı oluşturmaya kararlıyız.”

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.