Hava Koşulları Fındık için Endişe Oluşturuyor  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
Hava Koşulları Fındık için Endişe Oluşturuyor

Hava Koşulları Fındık için Endişe Oluşturuyor

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -12.01.2021
Hava Koşulları Fındık için Endişe Oluşturuyor
- A +

 Karadeniz Bölgesi’nde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi fındık üreticilerini endişelendiriyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Hava sıcaklıklarının beklenenin üzerinde devam etmesinden dolayı şu anda Karadeniz Bölgesi’ndeki bahçelerde fındık püskülleri erken açtı. Normal şartlarda bu ayların daha serin ve karlı olması lazım ki fındık kışlama ihtiyacını karşılayabilsin. Fındığın acilen buna ihtiyacı var” dedi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, bölgede hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini söyledi.

Soydan, bölgedeki hava sıcaklığının bazı günler 18 dereceye kadar çıktığını ifade etti. Soydan, “Hava sıcaklıklarının beklenenin üzerinde devam etmesinden dolayı şu anda Karadeniz Bölgesi’ndeki bahçelerde fındık püskülleri erken açtı. Fındık püskülleri maalesef hava sıcaklıklarına dayanamadı” şeklinde konuştu.

Soydan, birçok bahçede açan püsküllerin rüzgarlı havayla tozlarını bıraktığını belirtti. Bu durumun ilerleyen günlerde bazı sorunları da beraberinde getirebileceğini ifade etti.

Soydan, tüm Türkiye’de olduğu gibi Karadenizli üreticilerin de kar beklediğini dile getirdi. Soydan, “Normal şartlarda bu ayların daha serin ve karlı olması lazım ki fındık kışlama ihtiyacını karşılayabilsin. Fındığın acilen buna ihtiyacı var. Özellikle bu sene fındık kışlama ihtiyacını hiç karşılayamadı diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Soydan, fındıkta erken üremelerin diğer meyvelere benzemediğine de dikkat çekti. Soydan, “Şu günlerde mutlaka kar yağışı ya da serin hava olması lazım çünkü bu şekilde devam ederse fındık dalındaki yaprak tomurcukları erken patlama yapar. Bu durum diğer meyve ve sebzelere benzemez. Erken patlama yaptığı zaman mart ayında oluşabilecek soğuk havayla birlikte don riski bizi bekliyor olacaktır” dedi.

ZİRAİ DON ENDİŞESİ

Soydan, “Üretici yaşanan bu gelişmelerin ardından ‘Acaba zirai don olur mu?’ diyerek endişe duyuyor. Geçmiş yıllara bakıldığı zaman üretici zirai donu acı bir şekilde tecrübe etti. Bölge olarak çok ciddi don olaylarıyla karşı karşıya kaldık. Üreticilerimizin endişesi ve tedirginliği tamamen buna dayalı” ifadelerinde bulundu.

Soydan, yaşanan bu gelişmelerin fındıkta verim ve kaliteyi olumsuz etkileyebileceğini belirterek, atılan gübrelerin de suyla toprağa karışması gerektiği aktardı.

Arslan Soydan, salgın döneminde şehirlerden uzaklaşan üreticilerin bahçelerine daha iyi bakım yaptığını, bu durumun mutluluk verici olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.