Çiftçi Borçları Üzerinde Oyun Oynanıyor!  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
Çiftçi Borçları Üzerinde Oyun Oynanıyor!

Çiftçi Borçları Üzerinde Oyun Oynanıyor!

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -12.01.2021
Çiftçi Borçları Üzerinde Oyun Oynanıyor!
- A +

 Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, görüntülü basın açıklamasında 2020 yılını değerlendirdi. TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçi takipteki borçlarıyla ilgili önemli bir soruna dikkat çekti. Bayraktar, “Kredi kuruluşları kendi bünyelerinde bu borçları yüksek faizlerle yapılandırılmaktadır. Takipten çıkan bu borçlar ödenmiş gibi görünmektedir” şeklinde açıklamada bulundu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, görüntülü basın açıklamasında 2020 yılının değerlendirmesini gerçekleştirdi. 2021 yılının beklentilerini ve üretici-market fiyatları konusunda açıklamada bulundu.

Bayraktar, çiftçinin yaşadığı en önemli soruna dikkat çekti. Çiftçilerin bir kısmının, takibe düşmemek için başka bankalardan yüksek faizle aldığı kredilerle borcunu kapattığını belirtti. Bayraktar, “Çiftçinin yüksek faizle borçlanmadığı özel banka kalmadı” ifadelerinde bulundu.

Faizi Alınan Borç Kapanmış Gösteriliyor

Bayraktar, bankaların ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin takipteki borçlu sayısı düşük göstermeye çalıştıkları söyledi. Aynı zamanda Bayraktar, çiftçinin önemli bir kısmının borcunu ödediğinin ifade edildiğini ancak gerçeğin böyle olmadığı açıklamasında bulundu.

Bayraktar, “Gerçek şudur ki; çiftçimiz kredi verilen kuruluşa çağrılmakta, borcunun faizi alınarak borcu devam ettirilmektedir. Bu borç kapanmış görünmektedir. Ya da kredi kuruluşları kendi bünyelerinde bu borçları yüksek faizlerle yapılandırılmaktadır. Takipten çıkan bu borçlar ödenmiş gibi görünmektedir. Halbuki borç ödenmemiştir. Çiftçimizin üretimden elde ettiği geliri dikkate aldığımızda, yüksek faizlerle yapılandırılan bu borçların geri ödenmesi mümkün değildir. Çiftçimiz ya icraya düşmekte veya traktörünü, tarlasını satarak borcunu ödemektedir” dedi.

Bayraktar, çiftçi yaşadığı finansman sıkıntısı ile ilgili, “Çiftçimiz 2020 yılında finansman açısından sıkıntılar yaşadı. Son yıllarda afetlerin de etkisiyle çiftçinin kredi borçları arttı. Çiftçilerimizin bir kısmı, takibe düşmemek için başka bankalardan yüksek faizle aldığı kredilerle borcunu kapattı. Çiftçinin yüksek faizle borçlanmadığı özel banka kalmadı. Çiftçi borçları, 2019 yılı Tarımsal Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Değerinin yüzde 50’sine yaklaştı” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.