Ferrero’nun fındığı ele geçirmesine neden sesiniz çıkmıyor?  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
Ferrero’nun fındığı ele geçirmesine neden sesiniz çıkmıyor?

Ferrero’nun fındığı ele geçirmesine neden sesiniz çıkmıyor?

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -27.12.2020
Ferrero’nun fındığı ele geçirmesine neden sesiniz çıkmıyor?
- A +

Ferrero’ya 667 milyon teşviki ile Düzce ilinde fındık kırma tesisi yapacağını öğrenilmesiyle ilgili AK Parti ve MHP Düzce milletvekilleri  il başkanlarından  hiçbir açıklama gelmezken, "Düzce'yi mesken tutmuşlar" diyen CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ferrero Düzce’ye yeni bir fındık kırma fabrika açarak istihdam sağlamadığı gibi, yüksek kapasitede tek bir işletme ile mevcut çalışan yerli kırma fabrikalarının da kapanmasına yol açarak “ eleştirisinde bulundu.

Ferrero’yu geçen yıl Ordu’dan kovaladıklarını söyleyen CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ferrero’nun Düzce’de açacağı tesise devlet desteği ve teşvik verilmesine çok sert sözlerle tepki gösterdi. "Düzce'yi mesken tutmuşlar" Olayı vatana ihanet olarak adlandıran Adıgüzel’in açıklamaları şu şekilde:

ORDU’DAN KOVALADIK SOLUĞU DÜZCE’DE ALDILAR

 “Ferrero’nun devlet desteği ve 667 milyon teşviki ile Düzce ilinde fındık kırma tesisi yapacağını öğrendik. Aynı girişim için geçtiğimiz yıl Orduda arazi bakılmış, Cumhurbaşkanlığından bir yetkili de bu işe ayakçılık yapmıştı. Yaptığımız açıklamalar ve yerli sanayicimizin tepkisi ve girişimleri ile Ordu'dan kovaladık. Anlaşılan şimdi Düzce'yi mesken tutmuşlar. Ama Düzce'de yapacakları sadece Düzce'ye değil tüm Karadeniz'e, tüm Türkiye'ye zarar verecek. Biz yabancı yatırma karşı değiliz. Gelsinler, entegre tesis kursunlar, mahsulden son ürüne kadar bizim ülkemizde yatırım yapsınlar. Ancak şu anda Ferraro'nun yaptığı zaten Türkiye'de mevcut olan hatta fazladan var olan bir sektörde kalan yerli sanayiciyi de bitirmek “ dedi.

TÜRKİYE’DE 170’E YAKIN KIRMA FABRİKASI VAR

 Ferrero Düzce'de entegre tesis kurmuyor, yine fındık kırma fabrikası kuruyor diyen  Adıgüzel, “  Türkiye'de zaten 170'e yakın benzer işletme var. Bunların 40-50 tanesi fazlalık nedeniyle faal durumda bile değil. Şimdi Ferrero tamamen robotik bir fabrika açarak istihdam sağlamadığı gibi, yüksek kapasitede tek bir işletme ile mevcut çalışan yerli kırma fabrikalarının da kapanmasına yol açarak, on binlerce insanın iş kaybına yol açacak. Bu gerçekleşirse artık Karadeniz’de ot bitmez. Birçok yurtsever iş insanı ve sanayici Ferrero’nun bu rekabete aykırı hamlelerine karşı direnirken, yıllardır Ferrero’nun fındığı ele geçirmesine, fiyat oyunlarına ayakçılık yapan, bir kısmı Fetöcü işbirlikçi saz arkadaşları da seyretmektedir. Bazı yerli Brütüs artıkları ise açıktan destek verip Ferrero’nun terini almak için peçete elde hazırda beklemekteler “ değerlendirmesinde bulundu.

HAKİM OLMADIKLARI TEK YER FINDIK KIRMA İŞİ, ŞİMDİ ORAYADA GİRİYORLAR

"Kimin parasını kime dağıtıyorsun" Ferrero çikolata sektöründe var. Çiftçi ile işbirliği ayağıyla tarlaya da girdi. İhracatın yüzde 60'ını işbirlikçileri ile tek başına yapıyor. Hakim olmadığı tek yer fındık kırma işi, natürel fındık işiydi. Şimdi orayı da teslim alacak, fındık sektöründeki tüm aşamaları kontrol altına almış olacak. Bu yabancı kartele bu ülke milli ürününü teslim etmiş olacak. Burada enteresan olan hükümetin tavrıdır. Çünkü Ferrero’ya Düzce'deki bu tesis için hükümet tarafından vergi muafiyeti, KDV sıfırlaması vb. teşvikler sağlandığını da acı bir şekilde öğrendik. Pandemi koşullarında kendi sanayicisini, kendi esnafını ortada bırakan hükümet, rekabete aykırı bir şekilde Fındığın Türkiye’sini teslim ediyor, ön ayak oluyor, kolaylık sağlıyor, teşvik ediyor. Biz geçtiğimiz yıl TMO'nun fındıktan elde ettiği karı üretici ile paylaşmasını önerirken, kimin parasını kime dağıtıyorsun diyenler, üreticiden alınanı üreticiye çok görenler, şimdi yabancı kartele bu paranın iki katını vergi sıfırlayıp teşvik veriyor “ eleştirisinde bulundu.

 

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.